Darwiniana

Seznam diskusních fór - Škůdci, choroby a neduhy : 
mucholapka
Autor: Kristýna Klára Novotná (IP zapsáno)
Datum: 21.02.2005 17:05

tak s mojí mucholapkou, s kterou to před zimou vypadalo velice nadějně to teď vypadá mizerně...
ubívá jí pastí s listy a i ty nedorostlé začínají černat(mám jí teď v zimě ve špajzu, aby nebyla v 25°C a je pod osvětlením sun-glo
prosím poraďte mi někdo, co s ní???sad smiley


btw:kdy budete"odzimovávat" květinky?

Re: mucholapka
Autor: Pavel Nosek (IP zapsáno)
Datum: 21.02.2005 19:20

Měl jsem podobný problém a nakonec jsem zjistil ,že za to může škůdce. V Tvém případě (pokud to není hniloba) bych co nejvíce snížil teplotu.
PN

Re: mucholapka
Autor: lacrimosa (IP zapsáno)
Datum: 21.02.2005 19:48

ja taky...kdybych vedela jak....ven ji dat nemuzu, pac jeste obcas mrzne...takze nemuzu otevrit ani okno...sad smiley

Re: mucholapka
Autor: Martin Spousta (IP zapsáno)
Datum: 21.02.2005 20:46

Mno já si myslím, že snižování teploty není přílkiš optimální...bgýt tebou tak ji přesadím a nechál bych jen vlhký substrát...a dal bych ji už na normální světlo...přece jen už je to se sluníčkem lepší... martin

Martin Spousta

Re: mucholapka
Autor: Kristýna Klára Novotná (IP zapsáno)
Datum: 22.02.2005 13:25

takze ji uz muzu odzimovat??
nevím jestli bych jí měla přesazovat, protože sem jí před zimou už jednou přesazovala...confused smiley
dekuji za rady

Re: mucholapka
Autor: Jaroslav Liška (IP zapsáno)
Datum: 22.02.2005 15:35

Jestli je problém v nějaké hnilobě kořenů, tak to bez přesazení nepůjde, a pomalu ji (jak ty říkáš) odzimovat, už by se pomalu taky mohlo, chladnější 6-8 týdení období si již jistě prožila a pokud bude mít na "letním stanovišti" lepší světelné podmínky, tak proč ne.

Re: mucholapka
Autor: Kristýna Klára Novotná (IP zapsáno)
Datum: 22.02.2005 16:31

dobrá dám jí tedy k jižnímu oknuyawning smiley)
možná, že je to také tím, že neměla nejlepší zimovací teplotu...
tak nevím...
jj a mám už dát i ostatní mr na letní stanoviště?

Re: mucholapka
Autor: Saša Sjatkovský (IP zapsáno)
Datum: 22.02.2005 17:15

já nevim,s mucholapkama má jen špatný zkušenosti,1 už sem odepsal na podzim a do další se mi teď dala hniloba,kolem stonku,co zbyl po odstříhnutí květuconfused smiley tak sem jí obral všechny uhnilý kořeny,zasypal Stimulaxem a ty zbytky šoupnul do vlhkýho mechu,jestli by zapustila kořínky z báze listů,ale nevim,moc šance jí nedávám....obávám se že Dionea není až tak jednoduše pěstovatelná jak se píše,krom toho se zřejmě stala obětí vlastní přešlechtěnosti..sad smiley nebo sem jen dřevák,nevím.....

Saša
sjatkac@centrum.cz
[sjatkac.webovastranka.cz]

Re: mucholapka
Autor: Kristýna Klára Novotná (IP zapsáno)
Datum: 26.02.2005 13:47

tak sem jí konečně(spolu sostatními mr) přendala na letní stanoviště snad se vzpamatuje....sad smiley
6-8týdenní zazimování si určitě všechny prožily...

Re: mucholapka
Autor: Patrik Hudec prezident společnosti (IP zapsáno)
Datum: 12.03.2005 23:25

Abych taky prispel, kdyz jsem ted zaznamenal zivotni zkusenost: zacal se mi zpomalovat rust mucholapky, az mi vyrazil novy list, jenze uz od mrnete mel naprosto zcernalou past. Nahoda - uz se mi neco podobneho parkrat stalo a kdyz vyrazil dalsi novy list, byl uz v poradku. Cekam, cekam, novy list porad nikde, tak jsem zacal pokukovat do rustoveho stredu a byl tam - jenze zase se zcernalou spickou. Nuz co zbyva - vytahnout a podivat se, zda neni treba nejaky korenovy skudce ... skoro. Mila mucholapka se pokusila udelat druhou, jenze jeste ne radne oddelena cibulka s vetsi casti korenoveho systemu naprosto zplesnivela - jen se zadymylo, kdyz jsem to sede svinstvo vytahl. A pak mi nemel odumirat stred. Navic tahle troska si privlastnila vetsinu korenu, takze mi ta chudinka jela prakticky naprazdno. Uz po trech dnech mi vyjel novy a naprosto zdravy list a je viditelne zlepseni stavu cele rostliny.
A protoze se mi neco podobneho stalo uz v lete - taky mi jedna mucholapka tak nejak divne skomirala a pri presazovani jsem zjistil, ze mela jeste jednu cibulku - naprosto shnilou, oddeleni okamzite pomohlo, ptam se: nemuze to byt jedna z pricin, proc si tak casto tady na foru nekteri jedinci stezuji na nahle cernani mucholapky? Navic bych jaksi byl rad, kdyby mi z tech oddelku taky neco obcas vyrostlo - delam tedy nekde zakladni chybu, ze rostlina mi hezky jede a oddelky uhnivaji, nebo mam jen smulu a jde o zcela normalni jev?

Re: mucholapka
Autor: Mirek Srba (IP zapsáno)
Datum: 13.03.2005 12:11

Takhle časté uhnívání oddenku může být způsobeno kytkou (choulostivý klon), ale častěji chybou pěstitele. Jaký mášsubstrát? Jak vysoké květináče s DM a jak vysokou vodní hladinu?

Re: mucholapka
Autor: Patrik Hudec prezident společnosti (IP zapsáno)
Datum: 14.03.2005 10:43

Substrat je keramzit a na tom smes raselina + perlit. Michano Zdenkem. Kruhove kvetinace od vysky 7 cm s prumerem 7 cm pro nejmensi DM o prumeru 4 cm, az po kvetinac vysky 9 cm s prumerem 10 cm pro nejvetsi DM o prumeru 14 cm. Sloupec vody = cista 0 (od pulky podzimu do rekneme pulky jara). S uhnivanim materskeho oddenku problemy nemam, tyka se to zasadne oddelku.

Re: mucholapka
Autor: Mirek Srba (IP zapsáno)
Datum: 14.03.2005 14:57

Patriku, tak nevím, co bych Ti poradil. sad smiley

Re: mucholapka
Autor: Jitka Jiříková (IP zapsáno)
Datum: 14.03.2005 15:19

Já pěstuju mucholapku (jednu obyčejnou zelenou z květinářství-takže asi základní forma?)jen pár měsíců a osvědčilo se mi zacházet s ní jako se špirlicí. Prostě žádný rosení,žádný akvarium a zvýšená vlhkost....teď zrovna je s několika špirlicemi na velkém tácu,tam stojí asi v 1-2 cm ve vodě a dnes byla dokonce s ostatními špirlicemi dvě hoďky venku na balkoně na sluníčku se trochu "grilovat". Má zimní typ listů,nic nehnije a roste jako divá. Kdybych okolo ní skákala víc, určitě potvora chcípne.... Možná by to prostě chtělo "vzdušnější " pěstování.....Musím poznamenat, že jsem jí musela v prosinci přesazovat z toho hnusu , ve kterém byla zasazená a přesto, že to nebyla optimální doba k tomuto zákroku , dokonce udělala květní stvol,který jsem hned musela zlikvidovat, tak vypadá dobře......

Re: mucholapka
Autor: Patrik Hudec prezident společnosti (IP zapsáno)
Datum: 17.04.2005 23:48

Dneska jsem se nastval a vytahl vsechny ostatni 3 mucholapky, o kterych zrovna nemuzu rict, ze by kdovijak rostly a samozrejme jsem u vsech narazil na tyz problem - uhnily oddelek s koreny. To uz mi nedalo a trochu blize jsem to prostudoval a myslim, ze mam pricinu problemu (ted jsem zvedavy, zda bude i nejake reseni). Kdyz mi uschne list, tak jej bud odstrihavam, kam az to jde, nebo lehce oddelam pinzetou, pokud je z nej uz spise jen takova uhnila kase. Cely problem tkvi v tom, ze obcas uplne vespod v substratu zustane maly kousek pripoje listu k cibulce - jeste zdravy. Ten pochopitelne pak zacne bujet, vyjedou koreny a snazi se dale rust (narychlo nahodi treba i jeden dva naznaky listu). Jenze na to je to proste strasne maly kousek, takze se vycerpa (a vycerpava to pochopitene i materskou rostlinu). Takovy kousek pak ma proste tendenci uhnivat a tedy na sebe nabaluje vselijake plisne. Musim rict, ze kolikrat je to opravdu problem onen kus vubec oddelit - prestoze je napul uhnily, tak tou zdravou casti se drzi cibulky zuby nehty. Proto jsem jej nemohl oddelit ani drive. Strucne receno je tedy problem v tom, ze uschly list mi proste neuschne cely - podzemni cast u cibulky zustava dlouho v poradku a ma tendenci se mnozit.
Nejaky napad?
Jako pokus jsem zkusil nesadit mucholaku tak hluboko, abych mel lepsi pristup ke spodnim castem listu - doufam, ze to neni na skodu.



Toto fórum je dočasně otevřeno pouze ke čtení. Prosím, zajděte sem zase později.

This forum powered by Phorum.
rss