Chramst!
Víte, že Darwiniana se stará o poslední prosperující lokalitu tučnice české? Více o tom v projektu Kosiště.

elektronická verze časopisu Trifid - vydává Darwiniana

Hledání v článcích
Bozi Dar
rubriky slovník autoři download ankety nastavení
<<  Leden  >>
PoÚtStČtSoNe
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31    
Redakce
Redakce
Připomínky pište do
diskuze
Tento časopis běží na
phpRS
WebArchiv - archiv českého webu

WebArchiv - archiv českého webu

Jak objednávat u firmy WISTUBA (aktualizováno)

03. 07. 2003
Miloš Šula
komerce
Pokud brouzdáte často internetem a zajímají vás masožravé rostlin nemohli jste nenarazit na naše sousedy v Něměcku – firmu WISTUBA. Pokud se vám tam nějaká rostlinka zalíbila a nevíte jak postupovat při objednávání, pak si přečtěte tento článek.

Firmu WISTUBA najdete na adrese - http://www.heliamphora.de/cms/ fyzicky pak v Mannheimu (Německo). Zabývá se především pěstováním láčkovek, ale prodává i tučnice, heliamphory atd. Výhodou nákupu je, že sídlí blízko a ceny mají docela přijatelné ( na světové poměry ) a nemají žádný minimální limit pro objednávku. Cena za poštovné do ČR je 10Euro. Jejich internetový obchod najdete zde: http://s33736488.shoplite.de/. Dříve měli na stránkách i ceník v pdf formátu, který byl pro mě mnohem přehlednější než jejich současný e-shop. Celkový přehled prodávaných rostlin najdete zde http://s33736488.shoplite.de/sess/utn153effdc5b43154/shopdata/product_overview.shopscript

  1. Po výběru rostlinek pošlete objednávku mailem na nepenthes@wistuba.com a uveďte počet kusů a druhy, případně použijte nákupní košík. Poté ( tak za 1 až 2 dny ) obdržíte tzv. invoice – oznámení o tom zda dané rostliny mají k dispozici a informace o jejich účtu a celkové ceně objednávky a také důležité objednací číslo (Order No.).
  2. Poté můžete provést platbu jedním z výše uvedených způsobů. U platby pomocí převodu na účet můžete použít informace uvedené na obrázku. Spolu s platbou pokud to půjde pošlete i objednací číslo k identifikaci vaší objednávky. Pokud to nejde např. při platbě pomocí převodu na účet pošlete na nepenthes@wistuba.com e-mail s informací o čísle vašeho účtu , splatnosti a objednacím čísle.
  3. Po několika dnech až týdnu ( podle toho kdy jim dojde platba ) vám přijde znovu oznámení, kdy vám rostlinky budou doručeny (počítejte nejdříve tak za 2-4 týdny). Pak už vám zbývá jen čekat.

Co se týče legálnosti dovozu láčkovek do ČR, jsou rostliny opatřeny fytosanitárním certifikátem (někdy nazývaným také rostlinolékařské osvědčení), který slouží jako náhrada za CITES certifikát ( což je podle našich zákonů v pořádku co se týče dovozu rostlin z Něměcka a některých dalších zemí ). Bohužel před jejich dovozem či objednáním by jste měly požádat na ministerstvu ŽP o vydání CITES dovozního povolení. MŽP ho bez problémů vystaví při předložení kopie fytosanitárního certifikátu. Existuje však ještě jedna možnost, která nevyžaduje získání fytosanitárního certifikátu před dovozem či objednáním:

"Pokud žadatel na základě písemné žádosti prokáže dle zákona č. 16/1997 Sb., že hodlá dovézt uměle vypěstované rostliny ze země, která používá rostlinolékařská osvědčení namísto dokladů CITES, vydá ministerstvo doklad CITES pro dovoz do ČR, na kterém nebudou přímo uvedeny druhy a počty dovážených exemplářů avšak s podmínkou, že druhy a počty budou upřesněny na rostlinolékařském osvědčení země vývozu. Zároveň budou uvedeny dvě podmínky platnosti dovozního povolení:
1. Povolení platí pouze pro živé rostliny vypěstované člověkem ("A") druhů z přílohy CITES II a III nebo hybridů CITES I, které jsou uvedeny na rostlinolékařském osvědčení (tj. permitu CITES) země vývozu.
2 .Povolení platí pouze s permitem CITES (tj. rostlinolékařským osvědčením) země vývozu."

Jěště pro upřesnění uvádím, že v příloze CITES I jsou uvedeny láčkovky N.khasiana,N.rajah, které jsou považovány za ohrožené. Na tyto láčkovky se předcházející možnost nevztahuje (pouze na jejich hybridy/křížence jak je uvedenov bodě 1).Všechny ostatní láčkovky jsou zahrnuty v příloze CITES II. Uvedené 2 láčkovky z přílohy CITES I by jste si měly také registrovat na MěÚ odboru ŽP podle zákona 82/1997Sb. Na všechny ostatní láčkovky z přílohy CITES II se registrační povinnost nevztahuje.

Když jsem si pročítal CITES, zjistil jsem, že mezi ohrožené druhy http://www.cites.org/eng/append/latest_appendices.shtml (skupina I) patří pouze Nepenthes khasiana a Nepenthes rajah. Mezi méně ohrožené druhy (skupina II) pak Nepenthes spp. #1. Tyto láčkovky by si měl u nás správně každý pěstitel zaregistrovat (skupinu I u ministerstva životního prostředí a skupinu II stačí na městském úřadu odboru životního prostředí) a také před jejich dovozem či objednáním požádat na ministerstvu ŽP o CITES dovozní povolení. U ostatních rostlin (neuvedených v CITES) stačí pouze fytosanitární certifikát.

Ještě jedno malé upozornění: rostlinky od firmy WISTUBA chodí v docela zuboženém stavu (uschlé láčky vlivem malé vlhkosti ve které byly pěstovány, poškozené listy, občas i plíseň). Při troše zvýšené péče a použití kořenového stimulátoru a případně fungicidu na hnijící části se však většinou po několika měsících ujmou.

P.S. tento článek líčí problematiku CITES tak, jak jsem ji pochopil při čtení několika článků zabývajících se touto tematikou. Pokud tomu je jinak dejte mi prosím vědět a podělte se s vašimy zkušenostmi !!!.


komentáře (1) - poslat mailem - vytisknout článek


Darwiniana Všechna práva vyhrazena. Použití materiálů z těchto stránek pouze se souhlasem společnosti Darwiniana. Přímé odkazy na obsah jsou povoleny jen s uvedením zdroje. © 1991-2013 Darwiniana Darwiniana