Chramst!
Víte, že Darwiniana se stará o poslední prosperující lokalitu tučnice české? Více o tom v projektu Kosiště.

elektronická verze časopisu Trifid - vydává Darwiniana

Hledání v článcích
Bozi Dar
rubriky slovník autoři download ankety nastavení
<<  Leden  >>
PoÚtStČtSoNe
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31    
Redakce
Redakce
Připomínky pište do
diskuze
Tento časopis běží na
phpRS
WebArchiv - archiv českého webu

WebArchiv - archiv českého webu

Výstava orchidejí na vlastní oči

17. 03. 2006
Jana Rubešová
výlety
Výstava orchidejí je událost, kterou bych si nemohla nechat ujít, a jelikož mě ostatní členové rodiny v mém entusiasmu podporují, udělali jsme si dnes takový rodinný výlet do skleníku Fata Morgana Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Výstava je kompozičně velmi pěkná a přirozená a je zde k vidění opravdu pestrá paleta rodů. Veliké květy phalenopsisů, střapatí motýlci oncidií, boubelaté dřeváčky paphiopedil, nařasené sukničky cattleyí, hvězdičky dendrobií, vysoké klasy cymbidií a mnoho a mnoho dalších. Nádherné, tajemné krásky jsou rozmístěny ve všech třech expozicích skleníku a v několika vitrínách ve štole a na terase u vodopádu. Velmi efektně působí několik kompozic epifytických (na stromech rostoucích) a petrofytických (na skalách rostoucích) druhů, nechybí ovšem ani terestrity, zemní druhy. Stromy jsou vkusně obleženy celým společenstvím, takže orchideje vhodně doplňují jejich přirození sousedé.

Zcela upřímně se ale musím nutně pustit i do kritiky, ač dobře myšlené. U mnoha exponátů chybělo jakékoliv označení, ať už cedulka nebo i jen štítek. Několik málo doplňkových textů k vystaveným druhům s fotografiemi se nacházelo ve štole, ale vzhledem k absenci jiného, dalšího průvodního povídání se mi jevily jako ne zcela dostačující.

Některé vystavené rostliny byly pravděpodobně do expozice zapůjčeny, ale nikde jsem se nedočetla, kdo všechno rostliny zapůjčil a ani, co dělat, jsem-li začátečník a chci si pořídit první orchidej. Žádná prvotní rada ani odkaz na nějakou organizaci, kam se případně obrátit. Přitom zde veliké množství pestrobarevných kříženců zlákalo téměř každého ke koupi.

Pod terasou v chodbě do poslední, chlazené části skleníku jsme narazili na takovou malou výstavku ve výstavě. Prodejní stánek našeho člena Ludo Verdycka lákal všechny návštěvníky a šířila se od něj záplava barev do přilehlých prostor. To bylo opravdu milé setkání.

Celý skleník od mé minulé návštěvy zase neskutečně zarostl. Takže jsme opět pátrali a hledali naše masožravé miláčky a nebyli jsme zrovna příjemně překvapeni. Mám dojem, že se dnes před námi museli schovávat. Mnoho láčkovek bylo bez láček, bublinatky se ukázaly, ale tučnice ani jedna, stejně tak rosnatka; polovina heliamphor (a i láčkovek) byli kříženci - dřív bylo nějak více těch čistých botanických druhů...takže na masožravky asi vyloženě špatná konstalace.

Shrnu-li tedy dnešní dojmy, expozice je určitě i přes drobnosti, které jsem zmiňovala, pečlivě připravenou, lákavou exkurzí za závoj této výjimečné skupiny rostlin. Do neděle ještě máte možnost dohnat vše zameškané.

Fotografie k článku © Michal Rubeš


komentáře (3) - poslat mailem - vytisknout článek


Darwiniana Všechna práva vyhrazena. Použití materiálů z těchto stránek pouze se souhlasem společnosti Darwiniana. Přímé odkazy na obsah jsou povoleny jen s uvedením zdroje. © 1991-2013 Darwiniana Darwiniana