Co jsou to gemmy?

Gemmy (v jednotném čísle gemma) jsou vegetativní rozmnožovací tělíska trpasličích rosnatek. U rosnatek je běžné, že jsou schopné vytvořit na listech adventivní pupeny (tj. často se dobře množí listovými řízky) a trpasličí rosnatky v tomto směru excelují. Gemmy jsou ve skutečnosti listy metamorfované (přeměněné) na rozmnožovací tělíska. Vypadají, laicky řečeno, jako malé zelené vločky či hrudky s pupenem či přímo náznakem rašící rostlinky.

Trpasličí rosnatky rostou především v proměnlivém australském klimatu a ideální podmínky pro růst mají během podzimu a jara, kdy je přiměřená teplota i dostatek vláhy. V létě mohou trpět nedostatkem vody a v zimě zase nemají tolik světla. Léto tedy některé druhy přežívají v růstovém útlumu a všechny druhy na zimní zkracování světelného dne a snižování teplot reagují právě tvorbou gemm. Jelikož se jedná vlastně o listy, vyrůstají místo normálních listů ve středu růžice. Některé rostliny jich mohou vytvořit stovky, jiné se spokojí s několika málo kousky. Hotové gemmy se velmi snadno odlamují od mateřské rostliny (ať už deštěm v přírodě či přičiněním pěstitele v kultuře) a po dopadu na vlhkou půdu rychle vyrůstají v malé rostlinky, které ještě téhož roku dospějí. Mateřská rostlina často ještě pokračuje v růstu.

Gemmy se v kultuře obvykle tvoří koncem podzimu a během zimy, v reakci na nižší teploty a krátký světelný den, ale může se stát, že je rostliny vytvoří i jindy. Při jejich pěstování je dobré dát pozor na smutnice, jejichž larvy si na malých rostlinkách často pochutnají.

Gemmy
Nesebrané gemmy
Sběr gemm