JNN "Cefík": Martin Maloušek


Patrik Hudec: PROJEKT BYL V ČERVNU 2011 UKONČEN. Pokusné rostliny uhynuly. Více viz Zápisky.

Osobní stránka Martina Malouška věnovaná mimo jiné také projektu JNN – „Cefík“.

Červen 2011: V průběhu měsíce žel odumřely i poslední rostlinky. Osudnou se jim stala plíseň.

Prosinec 2010 – březen 2011: Zima se pomalu chýlí ke konci a cefíci jsu všichni naživu. Nejlépe se daří jedincům v rašelině s perlitem, a v rašelině s perlitem a pískem. Nejhůře pak v rašelině s pískem. „Zahradní směs“ se vzmohla. Všechny kytky mají v průměru kolem 2 cm. Toť z novinek asi vše ;-).

05.03.2011 Zleva: rašelina, rašelina + hlína, rašelina + písek + perlit, rašelina + perlit, rašelina + písek; foto M. Maloušek

Září–prosinec 2010: Co je nového u cefíků? Pomalu se rostliny přeorientovávají na nový (zimní) typ listů. Globálně se nejlépe daří cefíkům v substrátech obsahujících perlit. Nejhůře se daří cefíkům rašelina + písek a rašelina + zahradní substrát (listy rezavé, ale stále žije a myslím, že to přežije).

Srpen 2010: Vážení, promiňte, ale sezóna dovolených se dotkla i projektu JNN. Navíc jsme měl rozbitý fotoaparát, proto podrobnější report z projektu čekejte hnedka na začátku září. Děkuji za pochopení. :-)

Červenec 2010: Tákže…začaly prázdniny. Což je pro mne velice milá zpráva, protože mám více času na své masožravky. Co je nového kolem pokusu JNN? Celkem nic. Myslím, že cefíci vyrovnaně rostou. Jedinou změnou bylo stěhování z kulatých do hranatých větináčů. O fotky vás tento měsíc ochudím, protože by stejně nic nevypovídaly. Doufám, že příští měsíc se bude kolem cefíků dít více, a budu moci se podělit o aktuality. Zatím aklimatizujeme.

Červen 2010: Cefíci rozesazeni podle rozpisu. Rostlinky jsou malinké, okolo 1 cm. Více včetně fotografií viz zde.


Malé cefíky okolo 1 cm jsem obdržel prostřednictvím pošty dne 26. 5. 2010 a o tři dny později jsem je rozdělil podle jejich vitality.

 1. jen rašelina
 2. rašelina s křemičitým pískem 1 : 1
 3. rašelina s křemičitým pískem a perlitem 1 : 1 : 1
 4. rašelina s perlitem 1 : 1
 5. rašelina s hlínou ze zahrady 4 : 1
 • rašelina: Agro CS, velikost balení 10 litrů
 • křemičitý písek
 • perlit: Agro
 • drenáž: nepoužita
 • květináče: hranaté 6 × 7 cm (původně kulaté, ale ještě v průběhu července 2010 přesazeno)
 • zálivka: dešťová voda, výška zálivky asi 4 cm

Do každého z květináčů s namíchanými substráty č. 1–5 jsem zasadil vždy po jedné rostlince.

Cefíci jsou celoročně v plastovém boxu na severním okně, proto nemají přímý sluneční osvit. Rostlinám nedosvětluji, teplota v pokoji se pohybuje mezi 18 až 22 °C.