Toto je starší verze dokumentu!


Ohlédnutí za minulými ročníky výstav masožravek.

Výstava masožravek 2006

termín konání: 8. 9. – 17. 9. 2006 (pá–ne)

přípravy na akci

on-line reportáž z Výstavy 2005 očima Michala Rubeše: den -1., den 0., den 1., den 2., den 3., den 4.,den 5., den 6., den 7., den 8., den 9., den 10.

konečná bilance Výstavy 2006


Přetištěno z časopisu Trifid č. 3/2006:

Skupinové foto pomocníků při nedělní likvidaci výstavy
© Michal Rubeš

Michal Rubeš
Stejně jako minulý a předminulý rok i letos jsme pořádali výstavu masožravých rostlin. V horním skleníku, kde výstava probíhala, jsme přerovnali stoly, opásali je stínovkou a připravili zázemí.

S Rosťou Kracíkem jsme začali vlastní přípravy už ve středu. Prohlédli jsme si skleník, naměřili a spočítali si co všechno a v jakém množství je třeba koupit a vyrazili za nákupy. Pořídili jsme stínovku a také nakoupili několik pytlů perlitu, který jsme tentokrát použili jako plnivo do truhlíků s květináči. Minule jsme měli truhlíky vyplněné rašelinou, ale špatně se s ní manipulovalo a zapáchala. Perlit tyto nevýhody neměl. Jen bylo třeba ho do truhlíků sypat s respirátorem a hned ho namočit. Pak už se s ním snadno manipulovalo. Navíc většina kytek v bílém podkladu pěkně vynikla. Tento rok jsme se s perlitem naučili dělat, příští rok jej jistě použijeme znovu, tentokrát ale v kombinaci s rašelinou. Pokusíme se vytěžit z obou materiálů maximum.

Ve čtvrtek celý den jezdili vystavovatelé a vozili své kytky na výstavu. Aranžovalo se až do noci. Otevřeli jsme v pátek 8. 9. 2006 v 9 hodin ráno a hned začali chodit návštěvníci. O víkendech byla návštěvnost vyšší, v týdnu zas chodily školy.

Vystaveny byly všechny obvyklé rody masožravek, různé kultivary mucholapek a mimo čisté druhy také zajímaví kříženci tučnic a špirlic. K dispozici jsme měli zapůjčené i dvě vitríny do kterých jsme dali heliamfóry, bublinatky a rosnatky kolem Drosera petiolaris. Díky sedmi prodejcům byl pro návštěvníky i bohatý výběr rostlin k zakoupení, včetně jiných botanických kuriozit jako orchideje nebo mimózy. Školám a některým dalším skupinám jsme poskytli průvodce s výkladem. Navštívila nás dokonce i jedna mateřská školka. Na stoly neviděli, takže jsem jim musel kytky vytahovat z expozice, aby z toho něco měli.

Velmi si cením přístupu pomocníků, kteří výstavu postavili, udržovali a pak si ji i zbourali. Bez nich by to nešlo. Od minulé výstavy jsem zaznamenal zajímavý posun v myšlení. Minulý rok přicházeli lidé a říkali „Jdeme Darwinianě pomoci s tou výstavou“. Letos to bylo jiné. Říkali „Tak jdeme dělat tu naši výstavu!“.

Celkem vidělo výstavu 2.928 platících návštěvníků a společnosti přinesla zisk 30.171 Kč. Polovina z čistého zisku však letos připadla vystavovatelům poměrně podle počtu dodaných květináčů. Vystavovatelé přinesli dohromady 369 hrnků, takže na jeden květináč se vyplácela odměna 41 Kč.

Bonusové nepublikované fotografie © Kateřina Braunová

Cephalotus follicularis
© Kateřina Braunová
Darlingtonia californica
© Kateřina Braunová
Dionaea muscipula
© Kateřina Braunová
Dionaea muscipula
© Kateřina Braunová
Drosera burmannii
© Kateřina Braunová
Pinguicula gracilis
© Kateřina Braunová
Poupě Pinguicula laueana
© Kateřina Braunová
Květ Pinguicula laueana
© Kateřina Braunová
Výstava 2006
© Kateřina Braunová
Orchidej
© Kateřina Braunová