Trifid 2010/4

Jakub Štěpán

Krátký článek o toleranci láčkovice k nízkým teplotám. Zjistíte, že není nutné rostlinu schovávat do tepla ještě před prvními mrazíky, láčkovice mírné poklesy pod bod mrazu nejen zvládá, ale dokonce se jí líbí.

Jan Řehoř

Co vedlo autora k celoročnímu pěstování špirlic venku? Krom odpovědi na tuto otázku najdete v článku také popsané chování některých druhů špirlic v průběhu roku a rozdíly mezi rostlinami pěstovanými venku a uvnitř.

Adam Veleba

Po několika neúspěších v pěstování této rosnatky dostal Adam možnost získat semínka. Neváhal, a i přes pověst velice pomalu rostoucího druhu se rozhodl výsev vyzkoušet. Díky jeho trpělivosti si můžete přečíst článek plný užitečných rad, které vám v jejím pěstování mohou pomoci.

Václav Kubín

Tentokrát kratší článek zahrnující pouze jeden den expedice, kdy ovšem nalezli lokality obývané hned několika druhy láčkovek, například Nepenthes lowie nebo Nepenthes chaniana.

Adam Veleba

Knihovník představuje nejstarší „knihu“ o masožravých rostlinách napsanou známým vědcem Charlesem Darwinem. Více jak polovina knihy se zabývá rosnatkou okrouhlolistou (Drosera rotundifolia), ve zbylé části Darwin zmiňuje např. Utricularia australis (tehdy známou pod názvem Utricularia neglecta) nebo rod Polypompholyx. V závěru knihy najdete také různé pokusy zaměřené nejen na Drosera rotundifolia.

Jarda Neubauer, Mirek Macák, Pepa Malínský

Článek o návratu na již jednou navštívené lokality ve Švýcarsku a Francii. Nejdříve zamířili na rašeliniště, kde roste velké množství rostlin Sarracenia purpurea. Oproti jejich první návštěvě se počet rostlin zvýšil, nalezli jedince nejrůznějšího staří i velikosti. Kromě špirlic na lokalitě našli i rostlinky Pinguicula vulgaris. Na dalších lokalitách, které byly již ve Francii, nalezli další druhy tučnic, kromě Pinguicula alpina také různé poddruhy Pinguicula grandiflora.

Martin Dlouhý

V létě se Martinovi poštěstilo strávit dva měsíce na stáži ve Švýcarsku. A protože Švýcarsko znamená Alpy, nesměl chybět ani výlet za Pinguicula alpina. Tento článek je však o jeho prvním výletu, který nebyl za masožravkami, ale k jezeru Triftsee a ledovci nad ním. K Martinovu překvapení při výletu našli i zmiňovanou Pinguicula alpina.

Sebastian Vieira

Krátké články doprovázené velkým množství fotek ze dvou lokalit. První je zaměřená čistě na bublinatky, na druhé je hlavním předmětem zájmu rosnatka Drosera communis.

Jakub Štěpán

Mnoho pěstitelů má některé své rostliny ve vitríně. Jakub není výjimkou, avšak kromě masožravek vitrínu obývají i zástupci zvířecí říše – stromové žabky. Dočtete se základní informace o této skupině obojživelníků a rady jak na jejich chov. Nechybí ani zmínka o některých konkrétních druzích.