Substrát pro masožravky

Prakticky každá masožravka vyžaduje zvláštní substrát. Nedivte se, jsou to rostliny, které žijí na místech, kde je málo živin, tedy s chudou půdou. Masožravky umí dobře vyjít s nedostatkem živin, ovšem ublížit jim může jejich přebytek.

Pro většinu masožravek stačí odlehčená rašelina pískem nebo perlitem.

Tato rašelina by podle poisku mohla být vhodná

Rašelinu používejte čistou, bez příměsí. Druhů rašeliny je na trhu více, jejich kvalita však hodně kolísá.

Přívlastek vrchovištní nebo bílá znamená vyšší šanci na lepší rašelinu. Čím je její struktura hrubší, tím lépe. Také nesmí smrdět jako zahnívající bahno nebo fekálie.

Substrát s perlitem

Z písku se nesmí uvolňovat žádné živiny, takže určitě nepoužívejte žlutý stavební, vápennou drť a podobně. Vhodný je křemičitý písek. Koupíte ho v malém množství například v akvaristice. Další možnost je použít nespotřebovaný písek do bazénové filtrace.

Další možnost je použít perlit. Tam je třeba jen dát pozor na to, aby to byl čistý perlit bez příměsí. Už jsem narazil na perlit pro pěstování semenáčků, který byl s přídavkem hnojiv.

Existují i hůře pěstovatelné masožravky, pro které je třeba míchat speciální substráty. Tyto rostliny však běžně nekoupíte, případně vás od koupě ochrání jejich cena.

Pro většinu masožravek, které koupíte v květinářství, hobby marketech nebo na výstavách bude stačit směs rašeliny s pískem nebo perlitem v poměru 2:1 nebo 1:1. Substrát by se po namíchání a namočení měl drolit, nesmí to být tuhé bahno.

Rosnatky, špirlice a bublinatky budou chtít substrát 2:1.

Láčkovky sázejte do lehčích substrátů spíše s poměrem 1:1. Ideální je navíc přidat například kůru, rašeliník (živý či sušený), dřevěné uhlí, kuličky polystyrenu a podobně.

Tučnice, tam na poměru moc nezáleží, ty rostou skoro na všem.

Michal Rubeš 2020-03-17 09:52


Standardně je pěstuji v substrátu rašelina s křemičitým pískem nebo rašelina s perlitem. Je to úplně jednoduché většinou není potřeba udávat nějaké poměry ale stačí to vzít podle oka. V mém případě na těch pár kytek, co mám na balkoně cca 40 kousků je to cca 15 litrů rašeliny a jeden celý balík mam ten pocit, že je to 3 litry perlitu.

Jen to prostě smíchám a sázím do toho většinu kytek. (vím že to tak dělá většina lidí. Michal s Janou Rubešovi mi určitě dají za pravdu.)

Tady je trošku variabilita. Některé láčkovky pěstuji v podobné směsi jako ostatní kytky ale osvědčilo se mi použít místo rašeliny takzvaný lignocel (kokosový substrát) jelikož rašelina může nevábně vonět v případě vlhkých vitrín. No a výhoda je, že dobře udržuje vlhkost a zároveň je docela vzdušný.

Nicméně jej smíchám s perlitem případně do toho zamíchám velmi na jemno nadrcený sušený rašeliník. No a sázím kytky.