Toto je starší verze dokumentu!


Jakou intenzitu osvětlení masožravky potřebují?

datum:
2021-05-03
autor:
Borek

Ve facebookové skupině Masožravky se opakují dotazy, proč se některým kytkám nedaří. A někdy dotaz pokračuje přesvědčováním ze strany tazatele, že světlem to určitě nebude, protože světla má kytka dost. Kolik je ale pro kytky „dost“? Lidské oko je přizpůsobivé, dokáže díky stahování a roztahování duhovky vidět v obrovském rozsahu intenzity světla. Ještě lépe jsou na tom kočky, stačí si vzpomenout, jak mají v šeru „veliké oko“ a na světle jen úzkou štěrbinku. Tato přizpůsobivost ale bohužel znamená, že je oko spolu s vyhodnocováním informací v mozku naprosto nevhodné pro měření. Na to je lepší technika. A to technika kupodivu velmi dostupná; téměř každý ji má doma. Je jím mobilní telefon – smartphone má čidlo světla kvůli automatickému nastavování jasu displeje.

Intenzita osvětlení se udává jednotkou lux (značka lx). V následující tabulce jsou pro představu hodnoty v různých prostředích:

letní slunceaž 100 000 lx
lehký letní stín15 000 lx
kancelář1 000 lx
běžný pokoj100-500 lx

Vrátím se zpět k mobilu, do kterého je možné nainstalovat aplikaci např. Lux Light Meter Free (pro Android) nebo podobnou pro iOS. Ze srovnání měřených hodnot na různých mobilech usuzuji, že (ne)přesnost většiny mobilů je alespoň orientačně vhodná pro účely našeho měření. Ještě důležitější než přesná hodnota je řád čísla (počet nul). Pro větší jistotu, že zrovna váš mobil neukazuje úplně chybná čísla, můžete měření provést na dvou různých mobilech současně. Měření provádíme namířením senzoru v horní části displeje na zdroj světla. Aplikace zaznamenává i maximální naměřenou hodnotu.

Článek na webu mezinárodní společnosti dělí masožravky do tří skupin podle nároků na světlo:

1. intenzivní světlo15 000 – 25 000 lx
2. mírné světlo8 000 – 15 000 lx
3. slabé světlo3 000 lx

Požadavky rostlin jsou následující:

Cephalotusintenzivní světlo
Dionaeaintenzivní světlo
Drosera (většina)intenzivní světlo
Drosera adelae, D. proliferamírné světlo
Drosera schizandraslabé světlo
Genliseamírné světlo
Heliamphoraintenzivní světlo
Nepenthesmírné světlo
Pinguiculamírné světlo
Sarraceniaintenzivní světlo
Utriculariamírné světlo

Slovy jednoho politického klasika: „kdo z nás to má?“ :-) Většina lidí pěstujících masožravky pod umělým světlem nebo dál od okna pravděpodobně zjistí, že se na doporučená čísla nedostanou. To automaticky neznamená, že kytky neporostou. Je ale dobré mít srovnání. Mnoho problémů při pěstování masožravek je způsobeno nedostatkem světla. Například metr od okna je pro běžnou láčkovku už „tma jako v …“. Když si v domácí vitríně zajistíte LED světly 20 tis. luxů, je to světla jako blázen! Ale je to zároveň hodnota, kterou byste naměřili v tropech ve stínu.

Jaké konkrétní světlo koupit? Moje rada zní: čím více, tím lépe. Ideálně plnospektrální LED nebo kombinaci teplé a studené bílé. Ale opravdu víc záleží na výkonu než na barvě. Osvědčené jsou například tyto pásky z Číny (Double Color, 36 W).

U světel se často udává světelný tok jednotkou lumen (značka lm). Tato jednotka ale není jednoduše převoditelná na luxy, zahrnuje citlivost lidského oka a pro naše účely tedy není vhodná.