Výstava 2012: den 10. (konec a deinstalace)

neděle 24. 6. 2012
Rosťův budík nás z postelí tahá v 7:45. Ve skleníků je příjemných 20 °C a RVV 45 %. Hned první paprsky, které zasvítí dovnitř, ale pomalinku ženou teplotu vzhůru a ubírají na vlhkosti. K snídani máme Lucčinu bábovku a také tvarohovou bábovku od Rosťovy Katky. První návštěvníci přichází po půl desáté.

V 10:24 prolamujeme třicítku a o 15 minut později se hodnoty teploty a RVV míjí. 31 °C a 29 %. Návštěvnosti dnes vévodí rodiny.

Po 16. hodině se začínají shromažďovat členové Darwiniany včetně horečkou sužovaného Honzy Bronce a přibližně o půl hodiny později opouští expozici prvních několik kytek. Oficiálně Výstavu ukončujeme krátce po 17. hodině sundáním velkého banneru z ochozu dolního skleníku a začíná „demolice“. V šest večer už by stěží někdo poznal, že ještě před hodinou zde byla výstava s více než čtyřmi sty rostlinami! Začíná první série rozvozů lidí, kytek, osobních věcí i věcí Darwiniany, kterých je rok od roku více. Část řidičů se vrací, aby obstarali ještě druhé kolo. Jedu hned za Michalem Koubou a odvážím věci viceprezidentce. Po návratu je ve skleníku stále Michal Rubeš s Luckou a přibyla také nová pomocnice Jana Rubešová. Závěrečný úklid by si Jana nikdy nenechala ujít. Na mě čeká už jen nějaká padesátka mých rostlin a Katky Braunové, zapomenutá D. peltata Zbyňka Elingra (a to se ještě pro D. aberrans rozhodl vrátit), můj batůžek a mlžič a pak a podmisky a mlžič Martina Dlouhého. Přestože krabice, přepravky, knihy, sborníky, brožury, bannery, stojany, kelímky atd. atd. atd. odjely několika auty, Michal to nakonec vzdává. Na zadní sedadlo dostávám bonusovou přepravku s věcmi Darwiniany a pod sedačku spolujezdce plnou Ikea tašku dalších drobností. Na sedadle trůní 50 brožur pro UJEP a zapůjčené fotografie, které musíme vrátit. Třešničkou na dortu jsou pexesa. Asi si mě oblíbila a nechtějí mě opustit.

Skleník je zamčený a připravený k předání. Přibližně o půl deváté definitivně opouštím botanickou zahradu.
Co jsme více než jeden den pracně budovali, je za 3,5 hodiny kompletně rozebráno.

Doma jsem okolo deváté. Vykládání mi jde tentokráte mnohem rychleji. Nepohání mě sice déšť jako před 10 dny, zato se zvedá silný vítr a skoro to vypadá, že špirlice přežily dvě cesty ohnuté v kufru auta a šílená vedra ve skleníku jen proto, aby se polámaly na posledních pár metrech mezi autem a dveřmi baráku. Sáry bráním vlastním tělem a nic se jim nestane. Ovšem je dusno a ve vzduchu visí pořádná bouřka. V noci ještě bude veselo. Teď ještě vše rychle vybalit, zalít kytky a skočit do vany, abych zítra vůbec mohl do práce. Program na zítřejší večer je ale už teď jasný: úklid, úklid, kontrola rostlin, úklid a pak snad i nějaký ten, troufám si říct, zasloužený odpočinek.

Díky všem za pomoc a opět za jedinečnou atmosféru, kvůli které do toho všeho vždy zase za rok plni elánu skočíme!