Zkušenosti s pěstování Pinguicula jackii

autor:
Josef Malínský

Pinguicula jackii jsem si loni v září objednal v internetovém obchodě BCP. Zakoupené rostliny přišly ve velikosti od 3 do 5 cm s nepříliš rozvinutým kořenovým systémem. Pln nadšení jsem rostliny vysadil na holý lávový kámen a umístil do akvária. Asi zhruba po jednom měsíci, kdy rostlinky nepřirůstaly, ba naopak krněly, jsem tučnice vsadil do mělké misky a jako substrát použil rašelinu s pískem. Situace se zhruba po měsíci opakovala – rostliny krněly.

Proto jsem se rozhodl umístit rostliny do nastříhaného živého rašeliníku (tento typ substrátu používám pro citlivější rostliny) a hle, největší mladá rostlinka poprvé vykvetla.

Barva tohoto květu je trochu zkreslená, fotoaparát ji nepobral správně.

Postupem času se tučnice zvětšovaly a nasazovaly jeden květ za druhým. Nechal jsem si dvě největší a zbylé věnoval kamarádovi.

Zhruba po roce kultivace Pinguicula jackii se pokusím shrnout informace o pěstování této tučnice:

Rostliny mám umístěné v pokojové vitríně s umělým osvětlením. Jak jsem se již zmínil, jako substrát používám živý rašeliník. Květináč nestojí ve vodě, nýbrž na vrstvě keramzitu. Vitrínu jednou denně ručně rosím včetně této tučnice, přičemž rostlinám se to, zdá se, nevadí. Podle stavu schnutí rašeliníku proliji vodou. V místě, kde mám rostliny, je středně silná intenzita osvětlení, svítím celoročně 13 hodin denně. Teploty v zimním období: den 22–23 °C, noc 14–17 °C. Teploty v letním období: den 25–30+ °C, noc 23–26 °C. Vlhkost vzduchu ve vitríně kolísá mezi 60–80 % (pouští se ventilátor).

Rostliny jednoznačně preferují nižší teploty a přes letní měsíce kvetly spíše sporadicky.

Přeji mnoho úspěchů s pěstování této nádherné karibské tučnice.