Polička na kytky – bez vrtání!

datum:
2019-05-05
autor:
jiri-simek

Dneska jsem trochu vylepšoval svoje poličky na masožravky. Tak mě napadlo, že nafotím jejich montáž a podělím se s těmi z vás, kteří mají také malý byt a zápasí s místem pro oblíbené kytky.

Moje motivace byla následující: Nemám přístup k nářadí, nemám prostory na dílnu, ale potřeboval jsem poličku pro kytky. Vymýšlel jsem něco, u čeho bych nemusel vrtat do zdi. Už také proto, že jsem si potřeboval vyzkoušet, jak se bude kytkám dařit. Chtěl jsem vymyslet poličku tak, aby se dala polička případně odstranit či posunout bez následků. Do oka mi padl výklenek vedle sprchového koutu v koupelně.

Výklenek je totiž ideální místo na uchycení „bez vrtání“. Použiji tedy princip rozpěrných tyčí, na které položím poličku.

Na montáž jsem potřeboval následující:

4 šroubovací „nohy“ určené k nábytku, 2 hliníkové trubky, 4 samolepicí gumy (ty jsem si zastřihl podle těch „nohou“) a 8 šroubovacích matek. V hobby marketu si ještě necháme uříznout a oblepit dřevo na poličku. Tyče jsem si ihned po koupi zkrátil na požadovanou délku. Připomínám, že nemám dílnu, takže jsem využil veřejně přístupného svěráku s nářadím, který mají k dispozici v jednom nejmenovaném hobby marketu.

Dále budeme potřebovat už jenom šroubovák, montážní klíče na matky a nějakou tužku na vyznačení místa montáže.

Následně jsem vše zkompletoval. Na „nohu“ přijdou dvě matky – jedna matka je na nastavení délky, druhá matka je jistící – aby se ta první matka ani nehnula. Na plastový konec „nohy“ přijde nalepit guma. Následně stačí nohu zasunout do trubky. Noha je v trubce nasunutá volně. Nemusí držet pevně, protože celá tyč bude držet za pomocí roztažnosti. Doporučuji však vybrat nohu i trubku tak, aby k sobě těsně pasovaly.

Tu samou nohu s dvěma matkami jsem nasunul i na druhý konec trubky. Teď již všechno správně vyměřit a uchytit do výklenku. Tady je potřeba dávat trošku pozor. Pokud utáhneme „nohy“ moc, tak si můžeme poškodit stěnu či obkladačky. Pokud „nohy“ utáhneme málo, tak zase polička nebude držet.

Vše vyměřit, srovnat, odzkoušet a následně už stačí jenom položit poličku na naše rozpěrné tyče.

Tím je téměř hotovo. Kdo chce, může zajistit poličku pomocí montážních plechů a vrutů do dřeva.

Teď už stačí poličku odzkoušet. Neradi bychom, aby naše polička spadla i s kytkami. Vzal jsem tedy těžké lahve, co jsem měl zrovna po ruce. Hodí se i krabice s moukou, cukrem atp :-D.

Na poličku jsem vysázel 4,5 kila testovací zátěže. Vydržela naprosto nehnutě. Teď už vím, že kytky unese naprosto bez problému ^_^.

A takhle vypadá výsledek. Jedna polička vyjde na cca 300 korun. Vyrobil jsem ještě jednu poličku, nové místo jsem osadil LEDkami a DarwiKukem, a je hotovo. Teď už je vše připravené na osazení kytkami.

Já jsem z poliček nadšený. Obzvlášť vzhledem k umístění v koupelně si moje kytky přímo lebedí. Každé ráno dostávají kytky dávku vlhkého vzduchu od sprchového koutu, kolísání teplot a vzdušnost zajišťuje přirozený pohyb vedlejších vstupních dveří. Drosera Slackii, která mi v akvárku na okně vůbec nešla, mi tu prosperuje také.

Doufám, že můj článeček někomu pomůže a že bude někomu inspirací.

Ať rostou!
Jirka