Jaké rostliny ještě pěstujeme?

datum:
2019-01-15
autor:
Robert Hanzlík

To, že většina čtenářů těchto řádek je více či méně úspěšnými pěstiteli masožravých rostlin lze víc, než jen předpokládat. Ale asi každý z nás pěstuje či dokonce sbírá, krom těch našich nenasytných miláčků i další rody či druhy rostlin. Některé se krásně podmínkami i místem růstu s masožravými rostlinami doplňují, jiné naopak vyžadují podmínky zcela jiné a bývají pěstovány odděleně.

Nedávno proběhla na toto téma taková malá anketa mezi českými a slovenskými pěstiteli ve Facebookové diskuzní skupině jménem Masožravé rostliny neboli masožravky. Některé výsledky lze brát jako celkem očekávané, jiné byly, alespoň pro mne, docela překvapivé.

Na začátku byla anketa v podstatě prázdná a bylo právě na respondentech, aby ty které své miláčky nebo skupinu miláčků do ankety doplnili a dali dalším účastníkům možnost už jen zakliknout danou kolonku. Nakonec se vše celkem úspěšně rozrostlo až k současným a asi finálním 23 kategoriím, byť některé lze spíš než za kategorie pro danou anketu považovat za kategorie se zcela jinou tématikou.

Asi pro nikoho nebude překvapením, že na prvních dvou místech se shodným počtem 50 hlasů se umístily orchideje a kaktusy + sukulenty. Jelikož čeleď orchidejí je opravdu obrovská a třeba zrovna můrovníky (Phalaenopsis) jsou velice populární a jejich komerční hybridy potkáte v každém květinářství, hypermarketu, supermarketu, no prostě na každém rohu, nelze to považovat až za takové překvapení. Ostatně jsou to i vděčné dárky pro většinu žen. U kaktusů a sukulentů lze zase obecně říct, že spousta jejich pěstitelů se rekrutuje z řad masožravkářů a naopak. Podobně jako u některých druhů orchidejí, i spousta kaktusů a sukulentů vyžaduje stejné nebo velmi podobné podmínky jako různé druhy masožravých rostlin.

Na třetím místě ankety se s 19 hlasy umístily tillandsie s broméliemi, kde některé bromélie jsou současně i masožravkami a tilandsie pak vyžadují podobné či shodné podmínky jako masožravky, ale třeba i jako některé z orchidejí.

To už se až tolik nedá říci o rýmovníku (Plectranthus argentatus), který v našich bytech zdomácňuje díky své pověsti šikovné léčivky, pomáhající hlavně na rýmu. Ten se umístil na překvapivém čtvrtém místě s 15 hlasy.

S jen velmi malým odstupem jednoho hlasu se za rýmovníkem umístily palmy. Sám bych si přál mít tak velký byt, aby se mi tam vešel třeba aspoň malý cykas.

Další kategorie byla pro mne také překvapující, s 10 hlasy se na ní umístily citrusy. Bylo by zajímavé zjistit, kolika pěstitelům už jejich citrusy plodí a jaké vlastně pěstují.

Jen o jeden hlas za citrusy se umístily kapradiny a musím říct, že představa kupříkladu parožnatky hezky začleněné mezi masožravé rostliny je pro mne skutečně příjemná. Škoda, že tato kdysi velice oblíbená kapradina bytů našich dědečků a babiček je stále méně k vidění, přitom je velmi nenáročná.

Najít v tak relativně malém počtu respondentů 9 milovníků a pěstitelů chilli papriček považuji za zajímavý úkaz, ještě před pár lety, když jsem se sháněl po semínkách, nebylo skoro kde brát a když jsem při přátelském pohovoru v hospůdce řekl, že pěstuji chilli papričky, všichni se mě ptali, jak velký mám skleník. Nikoho nenapadlo, že se dají pěstovat klidně na balkóně, na terase, nebo i na okenním parapetu či v truhlíku.

Se shodným počtem pěstitelů, jako chilli papričky, přišly do naší ankety i kávovník, bonsaje a ficusy.

Od tohoto umístění už přišly i poněkud trollovitější kategorie, například 5 respondentů uvedlo, že pěstují i nějakou tu přítelkyni, manželku, družku nebo naopak přítele, manžela či druha. Škoda, že neuvedli pěstební podmínky, zvláště by mne zajímal substrát a jaké jsou vhodné květináče.

Telegraficky se posuneme přes další místa se shodnými 4 hlasy pro muškáty, salátem a sloní nohou, následovanými 3 hlasy pro cykasy, pothos a konstatováním, že na salát nezbývá místo, přes jen 2 pěstitele mechů a játrovek (asi bylo myšleno dobrovolných pěstitelů, protože sbírky masožravek jsou tohoto mnohdy úporného plevele plné), tropických ibišků a růží až k 1 hlasu pro lilie a konopí seté.

Anketu považuji za velice zajímavou a její výsledky pro mne byly místy opravdu překvapující. Pokud jste se do ankety sami nezapojili, podělte se s námi o ty “vaše” kategorie ať už na Facebooku v uvedené skupině, nebo zde na Fóru.