Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
blog:2010-12-04-osvetlovani-pomoci-led-diod [2010-12-04 15:50] Adam Velebablog:2010-12-04-osvetlovani-pomoci-led-diod [2018-09-20 12:08] (aktuální) – ↷ Odkaz upraven z důvodu přesunutí Michal Rubeš
Řádek 2: Řádek 2:
  
  
- +Autor: **[[user:zlatokrt]]**
-{{tag>experiment zprávy}} +
  
  
 Vážené kolegyně pěstitelky, vážení kolegové pěstitelé Vážené kolegyně pěstitelky, vážení kolegové pěstitelé
  
-{tucnice small left}Osvětlování rostlin je nekonečné téma a neexistuje univerzální řešení. Já osobně používám nejčastěji zářivky (18 W Osram, barva 840 teple či chladně bílá, výjimečně Osram fluora 77) a také úsporné žárovky (obvykle s příkonem kolem 20 W). Poslední dobou jsem se však zabýval zkoušením různých systémů, především LED diod, které se mi jevily na první pohled jako velmi perspektivní. +{vamr 2058 small left}Osvětlování rostlin je nekonečné téma a neexistuje univerzální řešení. Já osobně používám nejčastěji zářivky (18 W Osram, barva 840 teple či chladně bílá, výjimečně Osram fluora 77) a také úsporné žárovky (obvykle s příkonem kolem 20 W). Poslední dobou jsem se však zabýval zkoušením různých systémů, především LED diod, které se mi jevily na první pohled jako velmi perspektivní. 
  
 ======  ====== ======  ======
Řádek 27: Řádek 25:
 Osvětlení akvária jsem nakonec ke spokojenosti rostlin vyřešil tělesem s jedinou chladně bílou zářivkou (Osram 840, 1350 lm) a 50 chladně bílými ledkami ve vlhkuvzdorných pouzdrech po pěti, zářivka osvětluje střed a ledky přisvětlují okrajové části. Každý modul má světelný tok přibližně 30 až 50 lm, což není moc, ale v součtu jde o dostačující světlo. Chladně bílé ledky nemají příliš dobré spektrum, světlo vnímáme s nádechem domodra a opravdu je spektrální složení posunuté do modré části více, než bychom jako pěstitelé uvítali. Přesto přese všechno mají v akváriu svůj význam.  Osvětlení akvária jsem nakonec ke spokojenosti rostlin vyřešil tělesem s jedinou chladně bílou zářivkou (Osram 840, 1350 lm) a 50 chladně bílými ledkami ve vlhkuvzdorných pouzdrech po pěti, zářivka osvětluje střed a ledky přisvětlují okrajové části. Každý modul má světelný tok přibližně 30 až 50 lm, což není moc, ale v součtu jde o dostačující světlo. Chladně bílé ledky nemají příliš dobré spektrum, světlo vnímáme s nádechem domodra a opravdu je spektrální složení posunuté do modré části více, než bychom jako pěstitelé uvítali. Přesto přese všechno mají v akváriu svůj význam. 
  
-{{:blog:akvarko.jpg|}}+{{:blog:2010-12-04-osvetlovani-pomoci-led-diod:akvarko.jpg|}}
  
 Bublinatkové akvárko s rozsvícenou zářivkou i ledkami. Bublinatkové akvárko s rozsvícenou zářivkou i ledkami.
  
-{{:blog:akvarko2.jpg|}}+{{:blog:2010-12-04-osvetlovani-pomoci-led-diod:akvarko2.jpg|}}
  
 Totéž pouze se zářivkou.  Totéž pouze se zářivkou. 
  
-{{:blog:akvarko3.jpg|}}+{{:blog:2010-12-04-osvetlovani-pomoci-led-diod:akvarko3.jpg|}}
  
 Totéž pouze s ledkami.  Totéž pouze s ledkami. 
Řádek 41: Řádek 39:
 Z načerpaných zkušeností mi tedy bylo jasné, že lepší cestou jsou výkonné bílé čipy, které obsahují plné spektrum. (Technická vsuvka: zářivky mají spektrální složení „kostrbaté“, křivka není plynulá – stačí se podívat na grafy. Spektrální složení bílých LED diod je plynulejší, podobnější plnému slunečnímu spektru. Je to jen drobnost, ale je možná trochu prospěšná). Další mojí montáží byly 4 ledky s výkonem 1W a světelným tokem kolem 60 lm na jednu. Kombinoval jsem dva chladně a dva teple bílé čipy (teple bílé čipy mají spektrální složení posunuté do červené) a osvětluji s nimi jen velmi malé akvárko pro jednotvaré tučnice, které pod tímto světlem rostou velmi dobře a dokonce získaly červený nádech. Další plus pro ledky. Bohužel, LED čipy se při těchto výkonech značně zahřívají, což snižuje jejich životnost, je tedy nutné je montovat na hliníkové profily, které teplo odvádí. Vyzařované světlo je však samozřejmě chladné.  Z načerpaných zkušeností mi tedy bylo jasné, že lepší cestou jsou výkonné bílé čipy, které obsahují plné spektrum. (Technická vsuvka: zářivky mají spektrální složení „kostrbaté“, křivka není plynulá – stačí se podívat na grafy. Spektrální složení bílých LED diod je plynulejší, podobnější plnému slunečnímu spektru. Je to jen drobnost, ale je možná trochu prospěšná). Další mojí montáží byly 4 ledky s výkonem 1W a světelným tokem kolem 60 lm na jednu. Kombinoval jsem dva chladně a dva teple bílé čipy (teple bílé čipy mají spektrální složení posunuté do červené) a osvětluji s nimi jen velmi malé akvárko pro jednotvaré tučnice, které pod tímto světlem rostou velmi dobře a dokonce získaly červený nádech. Další plus pro ledky. Bohužel, LED čipy se při těchto výkonech značně zahřívají, což snižuje jejich životnost, je tedy nutné je montovat na hliníkové profily, které teplo odvádí. Vyzařované světlo je však samozřejmě chladné. 
  
-{{:blog:tucnice.jpg|}}+{{:blog:2010-12-04-osvetlovani-pomoci-led-diod:tucnice.jpg|}}
  
 Minibox s jednotvarými tučnicemi.  Minibox s jednotvarými tučnicemi. 
Řádek 47: Řádek 45:
 Posledním testovaným zařízením je LED pásek z výkonových CREE čipů. Narazil jsem na webových stránkách „svět žárovek“ na pásek se světelným tokem 2400 lm na metr. Pásek se skládá z 5 cm dlouhých modulů, každý obsahuje 3 ledky a jednoduchým výpočtem zjistíme, že každý modul má světelný tok 120 lm. Odběr jednoho metru je 36 W (napájet je nutno 12 V stejnosměrného napětí, není tedy potřeba předřadník, ale je potřeba výkonný adaptér). Délka, světelný tok i odběr jsou srovnatelné se stejně velkou zářivkou – ovšem výhody LED pásku zářivku předčí. Předně je světlo orientované, rozptyl je 120°a nikoli 360° jako u zářivky, není zapotřebí reflektor. Pásek lze rozstříhat na jednotlivé moduly a nalepit je na hliníkovou konstrukci ve větších vzdálenostech od sebe – pod zářivkou je prostor osvětlený velmi intenzivně a směrem k okrajům intenzita klesá. Z ledek lze udělat síť, která svítí rovnoměrně. Podle technických informací, které jsem si vyžádal od dodavatele, mají navíc použité čipy prakticky ideální spektrum – maxima spektrálního složení se do značné míry kryjí s absorpčními maximy chlorofylu. Mimochodem, světlo čipů nemá nádech ani domodra ani dožluta, je prakticky čistě bílé (s teplotou chromatičnosti kolem 5000 K, což odpovídá dennímu světlu) a tak jasné, že se do čipů nedá téměř dívat.  Posledním testovaným zařízením je LED pásek z výkonových CREE čipů. Narazil jsem na webových stránkách „svět žárovek“ na pásek se světelným tokem 2400 lm na metr. Pásek se skládá z 5 cm dlouhých modulů, každý obsahuje 3 ledky a jednoduchým výpočtem zjistíme, že každý modul má světelný tok 120 lm. Odběr jednoho metru je 36 W (napájet je nutno 12 V stejnosměrného napětí, není tedy potřeba předřadník, ale je potřeba výkonný adaptér). Délka, světelný tok i odběr jsou srovnatelné se stejně velkou zářivkou – ovšem výhody LED pásku zářivku předčí. Předně je světlo orientované, rozptyl je 120°a nikoli 360° jako u zářivky, není zapotřebí reflektor. Pásek lze rozstříhat na jednotlivé moduly a nalepit je na hliníkovou konstrukci ve větších vzdálenostech od sebe – pod zářivkou je prostor osvětlený velmi intenzivně a směrem k okrajům intenzita klesá. Z ledek lze udělat síť, která svítí rovnoměrně. Podle technických informací, které jsem si vyžádal od dodavatele, mají navíc použité čipy prakticky ideální spektrum – maxima spektrálního složení se do značné míry kryjí s absorpčními maximy chlorofylu. Mimochodem, světlo čipů nemá nádech ani domodra ani dožluta, je prakticky čistě bílé (s teplotou chromatičnosti kolem 5000 K, což odpovídá dennímu světlu) a tak jasné, že se do čipů nedá téměř dívat. 
  
-{{:blog:trpaslici.jpg|}}+{{:blog:2010-12-04-osvetlovani-pomoci-led-diod:trpaslici.jpg|}}
  
 Trpasličí montáž, fotka je bohužel dost tmavá a nevystihuje, jak je světlo jasné  Trpasličí montáž, fotka je bohužel dost tmavá a nevystihuje, jak je světlo jasné 
  
-{{:blog:callistos.jpg|}}+{{:blog:2010-12-04-osvetlovani-pomoci-led-diod:callistos.jpg|}}
  
 Spokojená //D. callistos// Spokojená //D. callistos//
  
-{{:blog:barbigera.jpg|}}+{{:blog:2010-12-04-osvetlovani-pomoci-led-diod:barbigera.jpg|}}
  
 Ještě spokojenější //D. barbigera// Ještě spokojenější //D. barbigera//
Řádek 61: Řádek 59:
 Zdá se vám, že mluvím jako reklama na ledky? Nezdá, z dosavadních výsledků jsem nadšen. LED pásek jsem poprvé vyzkoušel nad klíčícími gemmami trpaslíků a výsledky můžete vidět na fotkách o kousek výše. Dalších 6 modulů teď osvětluje moje malé helárium vyrobené z plastového boxu. Ani heliamfory nevypadají po necelém měsíci špatně. Přiznám se, že letos o Vánocích hodlám přebudovat svou sklepní pěstírnu a zářivky nahradit ledkami :-)  Zdá se vám, že mluvím jako reklama na ledky? Nezdá, z dosavadních výsledků jsem nadšen. LED pásek jsem poprvé vyzkoušel nad klíčícími gemmami trpaslíků a výsledky můžete vidět na fotkách o kousek výše. Dalších 6 modulů teď osvětluje moje malé helárium vyrobené z plastového boxu. Ani heliamfory nevypadají po necelém měsíci špatně. Přiznám se, že letos o Vánocích hodlám přebudovat svou sklepní pěstírnu a zářivky nahradit ledkami :-) 
  
-{{:blog:helarium.jpg|}}+{{:blog:2010-12-04-osvetlovani-pomoci-led-diod:helarium.jpg|}}
  
 A na závěr helibox :-)  A na závěr helibox :-) 
Řádek 67: Řádek 65:
 Tímto uzavírám popis svých zkušeností, doufám, že někomu budou tyto řádky k něčemu užitečné a všem přeji hodně úspěchů a příjemný předvánoční čas. Tímto uzavírám popis svých zkušeností, doufám, že někomu budou tyto řádky k něčemu užitečné a všem přeji hodně úspěchů a příjemný předvánoční čas.
  
-Adam Veleba +<WRAP center round tip 60%> 
 + 
 +Diskuze probíhá na fóru ve vlákně [[Darwiniana>forum/read.php?35,48724|Osvětlování pomocí LED diod]]. 
 +</WRAP> 
 + 
 + 
 +{{tag>experiment}}