Obsah

Trifid 2014/1

Nově objevený druh heliamfory z Venezuely

Thomas Carow (překlad Alena Koňasová)

Popis relativně nového druhu v našich sbírkách Heliamphora sarracenoides, který byl původně otištěn v časopise Taublatt v roce 2005.

Masožravé rostliny v JAR ve Western Cape, 3. část

Christian Dietz (překlad Drahuše Klusáčková)

Poslední, třetí část povídání z výpravy do Western Cape v Jihoafrické republice. Devátý den zavítáme na krokodýlí farmu a do parku lvů, ale ani zde nebude o masožravé úlovky nouze (Drosera trinervia). Následující den navštívíme lokalitu Drosera ericgreenii a svět masožravosti završíme pozorováním žraloků bílých. Navštívíme park Fernkloof Nature Reserve, který se může pyšnit opravdovými skvosty jako Drosera glabripes, Drosera hilaris, Roridula gorgonias, Drosera esterhuyseniae, Drosera slackii nebo Drosera cistiflora. Dva týdny pobytu v jižní Africe zakončíme výstupem na Stolovou horu.

Chaos v rodu Drosera (5. díl)

Adam Veleba

Autor se věnuje druhům nejčastěji šířeným pod chybnými názvy: Drosera burkeana, Drosera capillaris, Drosera dielsiana, Drosera collinsiae a dalším rosnatkám. V další části pak detialněji zabrousí do problematiky nově rozlišených druhů v rámci příbuzenských komplexů, především Drosera peltata, Drosera spiralis a graminifolia a komplex Drosera villosa.

Nové poznatky zo sveta mäsožravých rastlín

Karol Gazdík

Detailnější pohled na konstrukci pastí rozličných druhů masožravých rostlin rodů Utricularia, Genlisea, Dionaea a Nepenthes.

Symbióza u masožravek: 4. Obyvatelé fytotelmat (1. část)

Jiří Vítek

Pokračování článku o symbióze mezi masožravými rostlinami a okolní faunou. Autor svou pozornost zaměřil na organismy žijící v tekutinách uvnitř pastí a celý potravinový řetězec.

Jak fotografovat rostliny

Jakub Štěpán

Základní poznatky z focení rostlin. Jak pořídit opravdu dobrou fotku?