Obsah

Trifid 2012/1

Masožravé rostliny v JAR ve Western Cape

Christian Dietz

V dalším z cestopisů se můžete podívat do Jihoafrické republiky, kam se skupinka nadšenců vydala hledat, jak jinak, masožravé rostliny. Cesta nebyla jednoduchá, ale vyplatila se, a tak si můžete přečíst, které zástupce především z řad rosnatek měli tu čest potkat.

Droga do roślin mięsożernych aneb nejen za aldrovandkou na sever Polska

Zbyněk Elingr, Klára Madejová

Na své další cestě se Zbyněk s Klárou vypravili o něco jižněji než obvykle. Cílem jejich cesty byl náš soused, Polsko, a jeho národní parky se svými rostlinnými i zvířecími obyvateli. Jak již název napovídá, cesta byla zaměřená převážně na lokality vodní masožravky – aldrovandky.

Darlingtonia californica

Stewart McPherson

Ve článku kromě fotek najdete nejen popis této zvláštní rostliny, ale také informace o výskytu a pěstování.

Druhá výprava – A zase ty tučnice VI.

Jaroslav Neubauer, Mirek Macák, Pepa Malínský

Další a bohužel také poslední díl článku z výpravy za evropskými tučnicemi. S autory se podíváme na lokality ve Španělsku a postupně zamíříme domů. Tentokrát je povídání druhově pestré, najdete v něm hned několik druhů od obyčejné Pinguicula alpina až po např. Pinguicula nevadensis.

Revize D. whittakeri – část IV.

Allen Lowrie, John Godfrey Conran (přeložil Zdeněk Žáček)

V posledním dílu najdete popis samotné Drosera whittakeri.

Knihovník představuje…

Adam Veleba

V této recenzi se můžete seznámit hned se dvěma tituly. Konkrétně jsou to Sarraceniaceae of North America a Sarraceniaceae of South America. Obě knihy napsal Stewart McPherson ve spoluprácí s dalšími autory. Jak již názvy napovídají, najdete v nich informace o třech rodech masožravých rostlin – špirlicích, darlingtonii a heliamforách.