Obsah

Trifid 2011/3

Tučnice na Slovensku aneb co jsem našel a nenašel

Jan Grünwald

Kratší článek o cestě po Slovensku a tamních lokalitách tučnic. Mimo jiné je zmíněný i Slovenský ráj, který za návštěvu rozhodně stojí, i kdybyste zrovna žádné masožravky nenašli. Některé trasy sice bývají hůře schůdné, ale o to zajímavější.

Richard Nunn, Greg Bourke

Obsáhlý článek o třech pralesních rosnatkách z Austrálie – Drosera adelae, D. prolifera a D. schizandra. Autoři se každému druhu věnují zvlášť a můžete si přečíst pěkné shrnutí přírodních podmínek, ve kterých tyto krásky rostou. A že to jsou zjištění vskutku překvapivá. Nakonec nechybí ani přehledná tabulka, kde jsou všechny parametry (např. vlhkost, půda, vodní režim atd.) přehledně zapsány.

Podruhé za špirlicemi na dalekou Floridu, část 1: Tate’s Hell State Forest

Gerald Comte

Že je občas nutné za masožravkami popojet trošku dál od domova dokazuje tento článek, jehož autor musel v pátrání po špirlicích a dalších rodech masožravých rostlin absolvovat téměř desetihodinovou cestu. Oběť to nebyla zbytečná, a tak si kromě přečtení článku můžete také prohlídnout fotky různých rostlin, mimo špirlic také rosnatky a bublinatky.

Knihovník představuje – tisk z Austrálie a okolí

Adam Veleba

V části věnované recenzi se opět seznámíte s dalšími světovými časopisy o masožravých, tentokrát z Austrálie.

Výlety do mikrosvěta – 2. díl

Jirka Vaněk

Po odmlce v minulém čísle Trifida vám přinášíme další ze série článků, které mají za cíl seznámit vás s věcmi, které často nejsou pouhým okem viditelné. Tentokrát se dovíte teoretické rady, jak vůbec postupovat, chcete-li se do mikrosvěta podívat sami.

Drosera aff. paradoxa – oranžový trpaslík ze severní Austrálie

Jiří Vaněk

Popis a zkušenosti s pěstováním drobné rosnatky z okruhu D. petiolaris, která se vyznačuje především krásně oranžovým květem, díky kterému také získala přídomek „metelic orange flower. Myslím, že barvou svého květu zaujme nejenom příznivce těchto teplomilných rosnatek pocházejících z Austrálie.

Revize D. whittakeri s lat. a popis nového druhu z Klokaního ostrova, Jižní Austrálie – 2. díl

A. Lowrie, J. G. Conran

Pokračování článku o rosnatkách z komplexu D. whittakeri, který obsahuje především podrobný popis druhu Drosera aberrans.

Sličné Jihoameričanky IV.

Adam Veleba

Po delší pauze se vrací článek, ve kterém se představí některé rosnatky rostoucí v Jižní Americe. V tomto čísle se dozvíte něco o druzích Drosera chrysolepis a D. camporupestris.

Druhá výprava – A zase ty tučnice IV.

Jarda Neubauer, Pepa Malínský, Mirek Macák

Další část putování po evropských tučnicích, tentokrát zaměřená především na Pinguicula mundii. Kromě ní autoři nalezli také několik populací, u kterých si druh určit netroufají, není vyloučeno ani to, že se jedná o hybridy.