Obsah

JNN "Cefík": Matěj Berek


Patrik Hudec: PROJEKT BYL V ÚNORU 2011 UKONČEN. Více viz Zápisky.

Zápisky

Únor 2011: Z rostlinek nic nezbylo. Co jsem zjistil, že opravdu potřebují docela dost světla a východní okno vhodným podmínkám asi moc neodpovídá. Anebo možná kdyby cefíci byly na začátku experimentu o trochu větší, tak by si možná na vstupní podmínky zvykli.

Září 2010: Bohužel, z 15 květináčů zbývají tak poslední tři.

Červen 2010: Zasazené rostliny jsou zatím ve vlhkém prostředí, než zakoření. Poté si bude polovina z nich pomalu zvykat na nižší pokojovou vlhkost. Počítám, že by to mohlo být do týdne. Zatím vypadají v dobré formě.


Vstupní parametry

Mlaďoučké cefíky jsem obdržel prostřednictvím pošty dne 1. 6. 2010.

Použité směsi substrátů

  1. jen rašelina
  2. rašelina s křemičitým pískem 1 : 2
  3. rašelina s křemičitým pískem 1 : 3
  4. rašelina s křemičitým pískem a perlitem 1 : 2 : 2
  5. rašelina s křemičitým pískem a perlitem 1 : 3 : 3
  6. rašelina s perlitem 1 : 2
  7. rašelina s perlitem 1 : 3

Použité složky

Osázení

Každý ze sedmice substrátů jsem namíchal vždy dvakrát, abych měl po jednom vzorku do každého ze dvou zamýšlených testovaných prostředí ([A] a [B]) lišících se od sebe pouze relativní vlhkostí vzduchu, více viz níže. Celkem jsem si připravil 15 kulatých květináčů. Do každého jsem následně zasadil vždy alespoň dvě rostliny. Zasazené rostliny jsem na začátku ponechal ve vlhkem prostředí pro lepší zakořenění, než si pak polovina začne pomalu zvykat na pokojovou vlhkost.

Umístění

Stanovištěm je východní okno, kde je ranní slunce stíněné sousedním domem, a tak spolu s cca dvouhodinovým poledním světlem sem slunce svítí dohromady jen asi 4 hodiny. Po večerech dosvětluji zářivkou. Pokojová teplota je okolo 20 °C. Experiment bude probíhat souběžně ve dvou prostředích:

[A]: rostliny zavřené v akváriu s vysokou RVV; foto M. Berek
[B]: rostliny volně na parapetu při nižší RVV; foto M. Berek