Obsah

Změny názvosloví ve VAMRu!

Autor: Jakub Štěpán

VAMR - Velký Atlas Masožravých RostlinV nedávné době jste měli možnost všimnout si, že na našem fóru ve vlákně Palubní deník VAMRu se krom stále přibývajících obrázků objevily i změny v názvosloví druhů. Dovolím si podotknout, že konečně! Dříve jsme se striktně drželi taxonomické databáze Jana Schlauera Omnisterra.com. Se spoustou věcí jsme však nesouhlasili, a tak začalo hledání lepšího zdroje, kterého bychom se mohli držet.

Tohoto úkolu se chopil Adam Veleba, který z množství světových informačních zdrojů vybral ty nejlepší, kterých se budeme držet. Ale ne držet pevně jako tenkrát Omnisterry, nýbrž jen opatrně přidržovat. Naším úkolem bylo udělat z VAMRu databázi, které se budou držet ostatní a ne kopii něčeho již existujícího. A já doufám, že se nám to povedlo :-).

A teď trochu konkrétně. Adam vybral jako nejlepší zdroje (s nimiž i sám ve většině souhlasí) webové stránky Sarracenia.com a CPPhotoFinder.com. Často také nahlížel do literatury (jak také jinak, když dělá knihovníka společnosti). Porovnával s nimi jednotlivé druhy v databázi VAMRu, a co nesedělo, psal mi do seznamu s návrhem na opravu. Já dělal hlavně to, že jsem do databáze nové druhy přidával, upravoval, měnil názvy u fotek, v různých seznamech… zkrátka v celém VAMRu. O všech výrazných změnách jsem informoval na fóru v již zmíněném vláknu.

Seznam všech provedených taxonomických změn:

Pokud máte někdo ke změnám v názvosloví připomínky, nebojte se nám napsat a prokonzultovat to s námi. Závěrem musím moc poděkovat Adamovi, že se tohoto obtížného úkolu ujal a s precizností sobě vlastní v názvosloví VAMRu vyhledal zastaralé či chybějící taxonomické položky!

Můj krátký dovětek (Adam): v některých případech je pojetí druhů stále nejasné a často se na něm ani taxonomové neshodnou. Navíc takovým rosnatkám se věnuji mnohem déle a intenzivněji než láčkovkám, dovedu si ve většině případů vybavit v čem spočívají nejasnosti, kdežto u láčkovek jsem začínal prakticky od nuly, zejména k nim tedy vítám užitečné komentáře. Narazím-li na nové informace, přinášející argumenty pro nebo proti stávajícímu pojetí, bude podle nich VAMR upraven.

Opravte si, prosím, podle databáze ve VAMRu zastaralé názvy ve svých growlistech, webových stránkách, galeriích atd. Jedině tak se v tom konečně udělá pořádek. Budu velice rád, když tento článek rozšíříte do okolí, a to např. jeho překopírováním na své stránky nebo odkazy na něj. ;-)