Zahradní jezírko s rašeliništěm

Všechno o pěstování - jak na to, škůdci, technika, ...
PaKo
Kontaktovat uživatele:

Zahradní jezírko s rašeliništěm

Příspěvek od PaKo » 13 říj 2019, 20:03

Dobrý den, ahoj,

chtěl bych poprosit o konzultaci. Byl mi doma vytyčen bojový úkol zřídit na zahradě jezírko za účelem (a) zlepšení estetické hodnoty zahrady a (b) přilákání kolemjdoucích obojživelníků (jeden z členů rodiny je biolog-student a má v oblibě žáby, mloky apod.). Abych měl nějakou motivaci, prosadil jsem si i sekci zahradního rašeliniště, kam bych rád přemístil část našeho MR kontingentu.

Výkopové práce už jsou téměř u konce, ale nějak se to vymklo z ruky a díra má teď plochu asi 4 x 3 metry, hloubka cca 70-80 cm. Mám úmysl vybudovat úzkou lávku nebo chodníček, který bude jednak opticky oddělovat vodu a rašelinu a hlavně umožní lepší obsluhu rašeliniště v partiích, které jsou dál od břehu.

A potřeboval bych konzultaci. Myšlenka je taková, že lávka by byla ukotvena na břehu a pak by měl ještě podpůrný pilíř někde uprostřed. Otázka je, z jakého materiálu, aby to nedělalo problém s "kvalitou" vody vzhledem k MR? Konstrukčně nejjednodušší by byl asi pozink, ale nehrozí nějaká nežádoucí reakce s vodou a vyplavování látek/chemických prvků?

Díky, že jste to dočetli až sem a předem moc díky za názory! Hezký den, Pavel K.
Pavel Kozák
zlatokrt
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahradní jezírko s rašeliništěm

Příspěvek od zlatokrt » 13 říj 2019, 22:11

Netradiční dotaz! Líbí se mi ten motivační začátek :-D
Vzhledem k nezanedbatelnému objemu vody i rašeliny, která do takto velkého projektu bude muset padnout, bych se o jakékoli nežádoucí účinky jednoho pozinkovaného nosníku příliš neobával. Masožravkám vadit určitě nebude. Spíš přemýšlím, zda kyselost vody nebude způsobovat zvýšenou korozi nosníku. Snad ne, ale nedokážu to s jistotou říct.
Adam Veleba
Termiter
Site Admin
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Termiter » 13 říj 2019, 22:22

Ano, takové dotazy mám rád. Já jsem pro beton. Ten nerezaví.

Odesláno z mého SM-G975F pomocí Tapatalk

Michal Rubeš - člen správní rady společnosti Darwiniana
PaKo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od PaKo » 14 říj 2019, 07:05

:) Děkuji přátelé za odpovědi, trochu jsem se obával, zda můj dotaz není poněkud stupido, ale je vidět, že jsem zde v dobré společnosti :)
Termiter píše:
13 říj 2019, 22:22
Ano, takové dotazy mám rád. Já jsem pro beton. Ten nerezaví.
Ano, ano, beton mě taky napadl teď cestou do práce. Jsem si myslel nějaké šalovky, ani by se asi nemusely vylévat, má to být jen podpěra. Budu se muset podívat, co nabízí trh.

A ještě k tomu složení ... vyplavování vápence (cement) popř. nějakých srágor z těch betonových prefabrikátů byste se neobávali?

Ještě jednou moc díky! Fotodokumentace a následné sdílení postupu prací zde je samozřejmostí :-)
Pavel Kozák
Termiter
Site Admin
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Termiter » 14 říj 2019, 07:08

Jak psal Adam, při té velikosti bych to neřešil.

A ať se tam dá všude dobře dosáhnout. Bude třeba to často plít. Alespoň prvních pár let.

Ať se daří.

zlatokrt
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zlatokrt » 14 říj 2019, 22:15

Já bych se neobával ani tak kvůli těm kytkám, ale spíš kvůli tomu betonu. Aby během pár let nepopraskal a nezačal se rozpadat. Když už, tak by možná měl být s nějakou tou odolnější úpravou proti vodě nebo tak něco. Osobně bych asi více věřil tomu pozinkovanému nosníku.
No a co pro jistotu nosník, ať už bude z jakéhokoli materiálu, poplastovat? Betonový nosník by se dal polepit kusem jezírkové folie tak, aby v podstatě nebyl ve styku s vodou a totéž by se dalo provést i s tím pozinkem. Ten by navíc možná šel zatavit i do nějaké širší tepelně smršťovací folie na kabely. Měl jsem doma jednu, do které se v pohodě vešla plotová tyčka a vnitřek byl navíc pokrytý lepidlem, které se aktivovalo teplem při aplikaci. Určitě by se dala sehnat i širší. Na betonový nosník by se vlastně dal aplikovat i nějaký epoxidový nátěr, podobný těm na betonové podlahy v garážích, to by taky byla poměrně spolehlivá ochrana. Při absenci mechanického poškození by to mohlo bez problému držet dlouhé roky.
Adam Veleba
Termiter
Site Admin
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Termiter » 14 říj 2019, 23:24

Vlastnoručně namíchaného betonu bych se bál.
Betonové tvarovky nebo ztracené bednění však voda nepoškodí.

PaKo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od PaKo » 15 říj 2019, 20:40

Díky moc za inspiraci! Válím to v hlavě, zatím vede spíš ten beton ... Ještě mi vrtá hlavou jedna věc. Ten pilíř bude na rozhraní jezírka a rašeliniště. To znamená, že z jedné strany na něj bude tlačit voda, z druhé rašelina. Něco mi říká, že tlak té rašeliny bude asi větší a tak si říkám, aby se to dřív nebo později nezhroutilo. Možná proto bude muset být robustnější, než jsem si původně myslel. Ach jo ... já věděl, že ten výkop bude nakonec to nejjednodušší ...
Pavel Kozák
zlatokrt
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zlatokrt » 15 říj 2019, 22:16

Já spíš přemýšlím, jak máte vymyšlené jeho ukotvení na zem. Jestli bude jezírko a rašeliniště vyložené folií, jak to máte vymyšlené?
Tlaku rašeliny bych se příliš nebál, rozdíl mezi volnou vodou a mokrou rašelinou bude podle mě zanedbatelný a ze strany bude pilíř namáhán minimálně.
Adam Veleba
PaKo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od PaKo » 16 říj 2019, 08:50

zlatokrt píše:
15 říj 2019, 22:16
Já spíš přemýšlím, jak máte vymyšlené jeho ukotvení na zem.
Nechal jsem se zbaběle inspirovat literaturou o stavbě jezírek. Tam byl opěrný pilíř řešený tak, že na dno se na folii daly dvě vrsty geotextilie (kvůli protržení), nato betonová dlaždice 30x30 cm kvůli roznesení váhy a na to pak šel betonový/dřevěný/kovový pilíř. U dřeva a kovu by tam asi musela být nějaká patka, betonové tvárnice s rozměry 50 x 20 cm by snad měla být dostatečně samonosná.
Pavel Kozák
Odpovědět