Stránka 1 z 2

Brouci v květináčích - co s nimi?

Napsal: 18 říj 2018, 20:40
od Jirka
Zdravím vespolek,
již několik měsíců mě trápí nějací drobní brouci v květináčích. Nevypadá to na škůdce, moje rosnatky si nestěžují - rostou dál. Ani mi to moc nepřipomíná často zmiňované smutnice. Viz foto (hodně zvětšeno) - ve skutečnosti je to cca 2mm dlouhý brouk. Nelétá, ale umí skákat hodně vysoko. Viděl jsem je i chodit po vodě, mladé brouky jsem viděl plavat pod hladinou. Co s tím? Brouci mi vadí a nerad bych ublížil rosnatkám nevhodně zvolenou chemií. Zkoušel jsem i nasadit lepové štítky, ale bez úspěchu. Drží se v hlíně a jakýkoliv pokus o polapení je marný. Na fotce jsou už jenom nehybní, mrtví brouci.
Jirka

Re: Brouci v květináčích - co s nimi?

Napsal: 19 říj 2018, 21:24
od zlatokrt
Jedná se o chvostoskoky. Rostlinám v podstatě neškodí, těm nejmenším poslouží jako potrava. Mohou však signalizovat negativní změny v substrátu, neboť se většinou živí saprofágně (rozkládající se organickou hmotou) a houbovými organismy - a fungují i jako přenašeči spor. Zasáhnout proti nim chemií nemá smysl, spíše je třeba se zaměřit na kvalitu substrátu a uvážit přesazení rostlin. Mohou se ale vyskytnou i "jenom tak".

Re: Brouci v květináčích - co s nimi?

Napsal: 31 říj 2018, 15:28
od Jirka
Máte pravdu, několik květináčů opravdu žádá o přesazení. Paradoxní je, že nejvíc těch brouků je v květináči, který jsem přesazoval před měsícem. Jednoho brouka už jsem objevil i v jiné místnosti, kam dávám nové, již přesazené po invazi. Asi se bez chemie neobejdu. Ty ostatní MR samozřejmě přesadím, ale několik těch brouků stejně v květináčích přežije. A to mám dokonce i karantenní opatření - rostlinky vyndávám z květináče na balkoně, následně je ještě prohlédnu, a zasazuju umyté až uvnitř do nového substrátu.
Můžete mi doporučit nějakou chemii, která ublíží mým rostlinám co nejméně?
Pěstuji: D. Broomensis, D. Capensis, D. Ultramafica x Spathulata, D. Rubripetala x Spathulata, P. Debbertiana ... a nějaké mucholapky.
Za každou radu budu vděčný. Ti brouci mě pěkně štvou. Množí se geometrickou řadou.
Jirka

Re: Brouci v květináčích - co s nimi?

Napsal: 31 říj 2018, 15:46
od Termiter
Když je vyhubíte, tak se zřejmě objeví po čase znovu. Zaměřil bych se na kvalitní substrát, jak píše Adam.

Re: Brouci v květináčích - co s nimi?

Napsal: 31 říj 2018, 20:33
od Jirka
Dobře, zkusím přesadit i zbytek a za pár týdnů dám vědět, jak to dopadlo. Nový substrát mám teď od jednoho zkušeného pestitele. Rašelina s pískem, a dole keramzit jako drenáž.
Díky moc za rady
Jirka

Re: Brouci v květináčích - co s nimi?

Napsal: 17 lis 2018, 22:29
od Jirka
Tak zatím dobré zprávy. Jsou to už dva týdny a v květináčích zatím ani brouček. Doufám, že na kytkách nezůstaly nějaká vajíčka. Snažíl jsem se je před zasazením pořádně očistit, omýt - těch mých pár květináčů mi zabralo celý půlden práce. Tak mi držte palce, ať už se žádná brebera neobjeví :D
Každopádně moc děkuji za rady, opravdu to zabralo lépe než nějaká chemie.
Jirka

Re: Brouci v květináčích - co s nimi?

Napsal: 17 lis 2018, 22:37
od Termiter
No tak sláva. :c)

Re: Brouci v květináčích - co s nimi?

Napsal: 12 led 2019, 19:23
od Jirka
Tak pánové, noční můra je zpět. Dnes ráno jsem objevil 3 exempláře v jednom květináči. Vypadá to na úplně stejného brouka, jako v září. Asi někde zůstaly vajíčka, jinak si to neumím vysvětlit. Že by brouk přilezl k nám na sídliště v lednu skrz zavřený balkon - to zní dost nepravděpodobně. Štve mě to. Zítra zkusím přesadit ten 1 květináč, ale bojím se, že budu muset opět přesadit celou sbírku. :roll:

Re: Brouci v květináčích - co s nimi?

Napsal: 12 led 2019, 20:19
od Termiter
Jsou to "jen" chvostoskoci. Nechal bych je být. V zásadě jsou neškodní. Přesadil bych to až na jaře.

Re: Brouci v květináčích - co s nimi?

Napsal: 13 led 2019, 21:58
od zlatokrt
Souhlas s Michalem.