Drosera graomogolensis - zřejmě umírá :(

Všechno o pěstování - jak na to, škůdci, technika, ...
Odpovědět
Tomáš Báborský
Kontaktovat uživatele:

Drosera graomogolensis - zřejmě umírá :(

Příspěvek od Tomáš Báborský » 13 zář 2018, 23:33

Ahoj! Snad poprvé za celou dobu mého členství žádám o pomoc, protože mi na této rostlince hodně záleží :D :(

Nechápu proč, ale začaly mi odcházet obě rostlinky. Mám je ve sklepě a jsou pod umělým osvětlením. Teď tam bylo trochu tepleji cca 25 °C. Mám je permanentně zakryté viz foto. Dařilo se jim, ale ted jim začaly odcházet listy a nové jsou černé. Rašelina byla původně upečená v troubě, aby tam nebyli zadní škůdci. Voda v podmisce je permanentně.

Nevíte co se děje?

Díky!
Přílohy
IMG_20180913_231710.jpg
IMG_20180913_231610.jpg
IMG_20180913_231404.jpg
IMG_20180913_231352.jpg
IMG_20180913_231221.jpg
Tomáš Báborský
Kontaktovat uživatele:

Re: Drosera graomogolensis - zřejmě umírá :(

Příspěvek od Tomáš Báborský » 13 zář 2018, 23:38

Když se jim dařilo, tak vypadaly takto.
Přílohy
27042779_10208630180030932_797619040_n.jpg
Leoš Kohoutek
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Leoš Kohoutek » 14 zář 2018, 07:35

Dobré ráno,
Škůdce to nebude. A prosím hlavně nevypékat rašelinu. Nevím kdo kde na takovou s prominutím pitomost přišel. Jinak osobně bych ji přechovával v chladnu. 25°C bez poklesů se mi zdá hodně. Mohlo to být i přesušením nebo chemickou stabilitou zničenou tím vypékáním, ale s ani jedním si nejsem jist tolik jako s teplotou. Nechat v rašelině, aby obrazila z kořenů.
Tomáš Báborský
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomáš Báborský » 14 zář 2018, 14:33

Leoš Kohoutek píše:
14 zář 2018, 07:35
Dobré ráno,
Škůdce to nebude. A prosím hlavně nevypékat rašelinu. Nevím kdo kde na takovou s prominutím pitomost přišel. Jinak osobně bych ji přechovával v chladnu. 25°C bez poklesů se mi zdá hodně. Mohlo to být i přesušením nebo chemickou stabilitou zničenou tím vypékáním, ale s ani jedním si nejsem jist tolik jako s teplotou. Nechat v rašelině, aby obrazila z kořenů.
Na to vypékání rašeliny jsem přišel já sám, ale z praktického důvodu :mrgreen: Vždycky se mi stane, že když použiju rašelinu bez tepelné úpravy, tak za chvíli v ní mám hlísty, kteří užírají kořínky rosnatek. Někdy se na povrchu objeví plíseň, která postupně zaroste celý povrch květináče a úspěšně hubí rostlinky. Ta plíseň se nacházela už přímo v substrátu a nedostala se mi tam ze vzduchu, protože při prozkoumání pytle jsem zjistil, že se objevovala přímo v něm a hlavně v kontaktu mezi rašelinou a stěnou pytle. Byl jsem si vědom toho, že by mohlo dojít k narušení chemické stability, ale říkal jsem si, že to snad nebude tak drastické, aby to rostlinku zničilo, což naopak hlísti se o to postarali vždy.

U vlivu té chemické stability si nejsem tak jistý, protože když jsem tyto 2 rostliny poprvé zasadil, tak začaly po uchycení (cca měsíc) krásně růst a rostly až doteď. Jenže teď přes léto stoupla dost teplota. Před tím rostly při 18 - 20 °C. Teď je tam 25 °C. Navíc dle literatury není prý tato rosnatka náročná na substrát (Miloslav Studnička: "složení substrátu není podstatné")

Je to v pořádku, že je mám takto neprodyšně uzavřené?

Co se té teploty týče, tak v literatuře od Kamila Páska (Masožravé rostliny - podrobný návod k pěstování) a od Miloslava Studničky jsem se dočetl, že Drosera graomogolensis má ráda vysokou vzdušnou vlhkost a patří k horským druhům, kdy Kamil Pásek píše, že bychom měli u těchto druhů dodržovat denní teploty v rozsahu 21 - 28 °C a noční 12 - 19 °C s přihlédnutím na nároky konkrétního druhu. Pan Studnička zase píše, že Drosera villosa spolu s dalšími 3 druhy, mezi kterými je i graomogolensis, roste v Jižní Americe ve výškách 500 - 2200 m n. m., kde během vlhčí periody jsou teploty zhruba 10 - 28 °C a během sušší periody jen 8 - 18 °C.

Říkal jsem si však, že pokud jsem ještě v tom teplotním rozsahu 10 - 28 °C, i když je denní, tak je to v pořádku. Bral jsem tu rostlinku tak, že vyšší teplota je pak limitní nad fyziologicky únosnou mez (o čemž se také zmiňuje pan Studnička v souvislosti s přehříváním ve sklenících), ale dokud jsem pod tímto limitem, tak je to v pořádku. Je to tedy jinak? Že opravdu musí k těm poklesům docházet a když je nejsem schopen zajistit, tak je pěstovat v trvale nižších teplotách?

Mohl bys prosím popř. popsat jak ji pěstuješ?

Děkuji za pomoc!
Naposledy upravil(a) Tomáš Báborský dne 17 zář 2018, 11:17, celkem upraveno 1 x.
zlatokrt
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zlatokrt » 15 zář 2018, 22:17

Nejprve si dovolím odbočku k Leošovi: to vypékání rašeliny až taková blbost není. Nakolik jsem zjistil, třeba kaktusáři své substráty vypékají, zejména ty výsevní. S půdními mikroorganismy v přírodní rašelině to také není nijak slavné. Museli bychom tu rašelinu nakopat přímo v místě těžby a nesměla by vyschnout. Ale i to narušení kopáním už ji ovlivňuje. Rašelina je totiž od přírody málo prokysličená, proto obsahuje tak málo živin (neuvolňují se z organické hmoty). Okysličení v ní způsobuje nevratné změny. Není navíc zvláštní, že v rašelině nikdy neklíčí semena rašeliništních rostlin? Kdysi jsem četl, že se rašelina před balením do pytlů sterilizuje. Buď tepelně (to je ten lepší případ) nebo chemicky (to je ten horší). A tento substrát pak několik týdnů či měsíců leží v obchodě, třeba někde venku na slunci i dešti. Když nad tím přemýšlím, je div, že jsme v rašelině schopni pěstovat něco jiného než rajčata. :-)

A teď o D. graomogolensis k Tomášovi: nepatří mezi ty vyloženě horské druhy, Fernando ji v jedné diskuzi dokonce označil za druh nížinný, ale v praxi se jeví jako vhodnější ji držet spíše v nižších teplotách. S problémem, který u ní popisuješ, se u ní také setkávám. Občas pomůže přesazení, z čehož usuzuji, že jí vadí buď degradovaný substrát, nebo kořeny, které prorostly až do vody v podmisce a tam snad uhnívají (ale to je jen teorie, která se mi moc nepozdává, spíš to prokořenění časově koresponduje s degradací rašeliny). Jako prevence hodně pomáhá světlo. Gramoška má ráda pořádný výsmah, lépe roste a je silnější. Možná si pak lépe poradí i s degradovanou rašelinou (např. se snáze ubrání mikroskopickým patogenům). Ty ji máš stále pod tím LED svítidlem, které jsem ti zprostředkovával? Jak vysoko nad kytkami to máš? Být tebou, zkusil bych ji přesadit, u toho oškubat všechny staré listy a celkově ji očistit a zkontrolovat, zda nemá škůdce. Pak bych ji dal na nějaké pěkné, hodně světlé místo.
Ohledně poklesů teplot - horské kytky mají teplotní optimum fotosyntézy někde do 25 °C (což koneckonců platí pro většinu rostlin s fotosyntézou typu C3). V noci, když klesne teplota, se jim zpomalí metabolismus, takže méně prodýchají a celkový čistý denní výnos fotosyntézy je vyšší. Pokud je noční teplota stejná, jako denní, pak prodýchají víc a méně získají - mají tedy méně zdrojů a hůře rostou. Alespoň jsem to takto četl. Při bližším pohledu obsahuje tato teorie některé ne zcela jasně zodpovězené otázky, takže ji nepovažuji za 100% jistou, ale pro naše účely to jako vysvětlení, proč mají horské kytky rády noční pokles, bude stačit.
Adam Veleba
Tomáš Báborský
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomáš Báborský » 17 zář 2018, 00:55

Díky Adame :)

Tak tu teorii mohu prozkoumat a opatrně vydělám celý substrát z květináče a opláchnu vodou tak, aby mi tam zbyly jen ty kořeny.

Jaký substrát by jsi doporučoval? Ono by možná neuškodilo se podívat na to, co roste v oblasti jejího výskytu. Ale to si zase někdy říkám, že třeba je to zbytečné, protože naopak by v něčem mohly růst lépe, než na co jsou uzpůsobeny, protože by nějaký substrát mohl být ještě lepší, než je v domovině daného druhu. Ale to je zase jen má teorie. Nicméně metoda in vitro té teorii trošku nahrává ne?

Světlo má dostatečné, nedávno jsem jí zapl i druhé světlo (což vyvolalo ještě větší teplotu). To LEDkové co jsi mi doporučil svítí stále stejně, ale je opravdu zajímavé, že i přes to, že světlo se nezměnilo, tak začala růst takto. Možná opravdu to zvýšení teploty. Substrát zkontroluju, jestli nezačal hnít, ale vypadá na pohled v pořádku.

Nevím jak ty noční poklesy ve sklepě zařídit :(

Kruci, už aby byl ten skleník!! Tam to hodlám vyřešit všechno a rozdělím ten skleník na sekci pro chladnomilnější a teplomilné :mrgreen: N. hamata s D. graomogolensis a vedle N. bicalcarata třeba s D. proliferou! :D (samozřejmě jich bude nesčetně více)
zlatokrt
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zlatokrt » 17 zář 2018, 23:07

Na fotkách z přírody jsem viděl nádherné rostliny v živém rašeliníku na nějaké skále. Máš tam myslím dva kousky, tak jeden zkus tak a druhý onak.
Btw: má ten tvůj sklep větrání? Já před pár dny namontoval rouru a vetracek na odtah naseho sklepa a do vitríny s horskými MR vhanim v noci chladný vzduch. Do toho špetku mlhy z mlhovace a vypadá to nadějně.
Adam Veleba
Tomáš Báborský
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomáš Báborský » 18 zář 2018, 20:43

Zkusím to :)

Má jen okýnko, které se dá otevřít, ale je to nic moc.
Odpovědět