Stránka 1 z 1

Záchrana Nepenthes Jamban

Napsal: 22 pro 2019, 10:50
od NecMasterX
Ahoj,
potřebuji poradit ohledně zřejmě uhnití kořenového systému.
Mám roční nepenthes jamban, který celkem prosperoval, nyní ale začali žloutnou velmi rychle od spodu listy. Rostlinu jsem přesadil do nového substrátu s tím, že jsem jí celou obalil sterilizovaným rašeliníkem. Rostlina začalo opět pěkně růst a láčkovat, nicméně jsem zjistil, že celý stonek v substrátu je pravděpodobně uhnilý. Jaké jsou prosím varianty záchrany? Mám rostlinu seříznout a zasadit zdravou část - ale jak, nikdy jsem to nedělal?
Foto níže, postupuje to opravdu rychle, stonek cca 1mm denně, list zčerná za týden. Díky moc.

Re: Záchrana Nepenthes Jamban

Napsal: 22 pro 2019, 12:59
od Termiter
Přesně jak píšete. Seříznout zdravou část a zasadit do nového rašeliníku. Uříznout je to třeba někde mezi listy, u vrcholového řízku je to jedno. Udržuje ji pak ve vlhkosti. Trvá to dlouho, než zakoření.

Re: Záchrana Nepenthes Jamban

Napsal: 23 pro 2019, 14:33
od NecMasterX
Super děkuji za odpověď. Ještě se zeptám, mám použít růstový stimulátor a případně jaký, je jich strašně moc? A někde jsem viděl, že listy sestřihli na 0,5cm krom toho vrchního to mám také udělat? Mám odstranit láčky a nějak sterilovat nůž, například opálením, nebo potřít uhlím?
Děkuji.

-Co se týká vlhkosti kolísá 85-95% a svítím 12h denně.

Re: Záchrana Nepenthes Jamban

Napsal: 24 pro 2019, 16:53
od NecMasterX
Opět postoupilo, tak jsem musel již zasáhnout. Opálil jsem břitvu, seřízl ve 45stupních, ostříhal listy s láčky, namočil do gelového Stimulaxu a zasadil do čistého steril rašeliníku viz foto. Je to tak správně?[
DSC_1866-01.jpeg

Re: Záchrana Nepenthes Jamban

Napsal: 25 pro 2019, 01:10
od Termiter
Je to správně. Je bych to uřízl umytým nožem a rovnou zapíchl do rašeliníku. Ale takhle je to udělané ukázkově. :c)
Držím palce.