Termostat/kontroler klimatu

Vitríny, elektronika, skleníky, zavlažování, ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
zlatokrt
Příspěvky: 78
Registrován: 24 bře 2018, 20:36
Kontaktovat uživatele:

Termostat/kontroler klimatu

Příspěvek od zlatokrt » 23 zář 2019, 21:42

Nemáte někdo tip na termostat schopný udržovat jinou teplotu přes den a jinou v noci? Musí být ale schopen spínat chlazení, ne topení (tj. opačně než je většinou potřeba - obvykle se spíná topítko v teráriu).

Případně nepoužívá zde někdo v praxi systém (založený třeba na arduinu nebo tak), který by byl schopný podle relativně jednoduchého programu kontrolovat teplotu v několika vitrínách a spínat několik okruhů chlazení dle nastavené teploty a času?

Abych trochu popsal svůj záměr - mám sklepní místnost na zvířectvo a rostlinstvo, která má ven vyvedený větrací komínek. Při větrání místnosti či vitríny lze nasávat vzduch zvenčí. Kromě tropických dnů v létě je venku, zejména v noci, chladněji než v inkriminovaném sklepě.

První kontrola teploty by platila pro celou místnost - odpadním teplem (je to tepelně izolovaný sklep v novostavbě, nepotřebuje mnoho vytápět) by se mohla teplota zvýšit nad únosnou mez, takže při nárůstu teploty nad zadanou hodnotu bych chtěl zapnout větrání celé místnosti. Prostě by se sepnul větráček.

Druhá a třetí kontrola teploty by platila pro dvě vitríny s masožravkami, lépe, kdyby byla nezávislá, neboť jedna vitrína je asi 2x větší než druhá. Pro tyto vitríny by platil denní program, který by hlídal nárůst teploty nad zadanou mez a v případě potřeby by zapojil větrání s mlžením, a noční program, který by v noci vitrínu vychladil na zadanou teplotu - opět větráním a mlžením.

Úplně dokonalé by bylo, kdyby bylo čidlo i ve větracím komínku a program by vždy vyhodnotil, jestli je venku opravdu chladněji a má tedy smysl větrání zapínat.

Dovedu si takovýto program +-představit v sérii logických příkazů, ale programovat pořádně neumím v žádném programovacím jazyce.
Adam Veleba
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host