Stránka 1 z 1

Černý rybník a Swamp

Napsal: 01 lis 2019, 21:25
od PaKo
O víkendu 26. a 27. října jsme se byli podívat u Stráže pod Ralskem a na Swampu. Černý rybník měl dobře viditelný podstav vody, odhaduju tak půlmetr. Rosnatky se vyskytovaly spíš ve vegetaci (Carex?) v okrajových částech rašeliniště než na volné ploše. Už byly vzorově zatažené, takže se daly najít hlavně díky suchým květům trčícím vzhůru.

Na Swampu panovaly zcela odlišné podmínky. Zdálo se mi, že stav vody odpovídal ročnímu období (tzn. vody bylo spíš víc neb míň). V silně zamokřených částech u "vyhlídkového mola" jsme našly rosnatky spíše jednotlivě a suché květy se opět osvědčily jako spolehlivý indikátor, podle kterého se daly rostliny nalézt. Na okraji rašeliniště, které bylo vody méně a půda byla spíš vlhká, byla ale populace velmi bohatá. Doufám, že se tam dostaneme i na jaře a uvidíme tyhle fešandy v plné kráse.

Resumé: parádní exkurze, exkluzivní počasí, moc se nám tam líbilo. PaKo

Re: Černý rybník a Swamp

Napsal: 02 lis 2019, 07:37
od Termiter
Pěkná reportáž, díky!

Odesláno z mého SM-G975F pomocí Tapatalk


Re: Černý rybník a Swamp

Napsal: 03 lis 2019, 18:49
od zlatokrt
Je fajn vidět, že Swamp už je zase pod vodou. V minulých letech, pokud se dobře pamatuju, trpěl značným nedostatkem. Nevíte někdo, jestli je to čistě deštivějším rokem (minimálně u nás bylo letos poněkud více srážek) nebo došlo k nějakým opatřením, aby se voda v lokalitě déle zdržela?