Sarracenia purpurea, Drosera rotundifolia a orchideje - 28.6.2017 (Houghton Bog Preserve, NY, USA)

Přírodní lokality v ČR i zahraničí, ochrana přírody apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
slavek
Příspěvky: 30
Registrován: 07 kvě 2018, 08:01
Kontaktovat uživatele:

Sarracenia purpurea, Drosera rotundifolia a orchideje - 28.6.2017 (Houghton Bog Preserve, NY, USA)

Příspěvek od slavek » 07 srp 2019, 19:32

Houghton bog je druhé rašeliniště ve vlastnictví NSSWNY od roku, kdy byla tato společnost založená - v té době bylo toto místo známé jako "East Concord Bog". Společnost jej pak přejmenovala podle Fredericka Houghtona - člen společnosti, učitel v Buffalu a výzkumník v Buffalském muzeu věd. Plocha této rezervace je 23 akrů a její hlavní částí je rašeliniště, které se tu vytvořilo ve sníženině na konci morény po odtátí ledovců. Okolí rašeliniště tvoří husté bažinaté lesy, přes které vede úzký povalový chodníček. Prodírat se k rašeliništi musíte přes nádherné husté porosty vysokých kapradin (podezřeň královská a druhý druh nemá české jméno - anglický název by se ale dal přeložit jako skořicové kapradí). Prodírat se skrze, je jako výjev z "Cesty do pravěku," a opravdu jsem si vzpomenul na tento klasický český film. Pak se ale před vámi otevře rozsáhlé rašeliniště - volné prostranství s dekami rudého rašeliníku, který však mizí v porostech suchopýru, hrotnosemenky bílé a rašeliništních keřů - zde především lýkoveček drobnokališný a mamota sivolistá. Na okrajích, kde rašeliniště přechází plynule do bažinného lesa roste ďáblík bahenní (kvete však jindy). Rašeliniště je domovem vzácné rostlinky - blatnice bahenní. Ta roste i u nás v ČR a stejně jako zde, i u nás je vzácnou a kriticky ohroženou rostlinkou. Jde o velmi drobný druh z čeledi blatnicovité (Scheuchzeriaceae), která pravděpodobně obsahuje jen tento druh. Další zajímavou rostlinkou známou z ČR je rosnatka okrouhlolistá. Ta není jedinou masožravkou v Houghton Bog. Už z dálky je patrná rozsáhlá populace špirlice nachové - prozradí ji do výšky trčící květy. Z orchidejí zde v tuto dobu kvetly dva druhy - Pogonia ophioglossoides a Calopogon tuberosus, které nemají české názvy, a které jsem fotil již na předešlé lokalitě. Zde však měly výrazně větší populace. Třetí orchidej byla vemeník Platanthera blephariglottis, ten však měl do optima kvetení ještě několik týdnů.

Obrázek
Přístup na lokalitu skrze porosty Osmunda regalis var. spectabilis (Royal Fern, podezřeň královská) a Osmundastrum cinnamomeum (cinnamon fern).

Obrázek
Po prostupu lesa se přede mnou otevřelo nádherné rašeliniště.

Obrázek
Koberce rudého rašeliníku jsou přerostlé někde nízkým, jinde vyšším křovinným patrem, které je tvořeno hlavně Chamaedaphne calyculata (leatherleaf,​ lýkoveček drobnokališný​) a Kalmia polifolia (bog laurel, mamota sivolistá) doplněné ohromným množstvím Rhynchospora alba (White Beak Sedge, hrotnosemenka bílá)

Obrázek
Stačí však zvednout zrak od země pod nohami a podívat se před sebe - z podrostu vystupují do výšky růžové květy orchidejí, ale především vínově zbarvené obrovské květy špirlic nachových.

Obrázek
Kalmia polifolia (bog laurel, mamota sivolistá)

Obrázek
Velmi vzácný druh mokřadní rostliny - v západním NY, stejně jako u nás - Scheuchzeria palustris (pod-grass, blatnice bahenní).

Obrázek
Tento druh orchideje má do květu ještě daleko - Platanthera blephariglottis (White Fringed Orchid, vemeník)

Obrázek
Špirlice se v létě nádherně červenají. I přes svou barvu jsou krásně kontrastní vůči krvavě rudému rašeliníku.

Obrázek
Sarracenia purpurea subsp. purpurea (Purple Pitcher Plant, špirlice nachová)

Obrázek

Obrázek
Detailnější pohled na láčku.

Obrázek
Některý boj špirlice vyhrají, některý prohrají. Zde se stává obětí ona.

Obrázek
Kromě špirlice nalezneme v podrostu Drosera rotundifolia (Roundleaf Sundew, rosnatka okrouhlolistá). Vegetace je zde bohatá, takže se špatně hledají a fotografují. Vlevo si můžete všimnout lístku všudypřítomné klikvy.

Obrázek
Roste zde bohatá populace drobné, ale nádherné orchidejky, která nemá české jménu - Pogonia ophioglossoides (Rose Pogonia, ale také Snakemouth Orchid, Beard Flower a Adder's Mouth).

Obrázek
Je to orchidej vyskytující se v Severní Americe od středu Kanady po východní USA. Nalezneme ji ve vlhkých biotopech - rašeliniště ("Fen" i "Bog") a vlhké louky, dále na jihu pak vlhké borovicové savany a vlhké lesy. Vyskytuje se tedy od chladného severu Kanady až po teplé lesy Floridy. Díky svému vzhledu si ji není možné splést s jiným druhem. Rodové jméno znamená v latině bradka. Navíc druhový název by někomu mohl připomenout rod Ophioglossum (hadilka) - což opravdu není náhoda. List této orchideje je totiž podobný listu hadilky (nalezneme jej zhruba v polovině stonku). Opylovači jsou čmeláci.

Obrázek
Dalším druhem orchideje je zde vysoká Calopogon tuberosus (Tuberous Grass Pink či Grass Pink Orchid), která také nemá české jméno.

Obrázek
Tento druh se vyskytuje především na východě Severní Ameriky, ale zasahuje až do Texasu, na jih na Floridu a na sever do Maine. V Kanadě se vyskytuje ve všech provinciích od Newfoundlandu po Manitobu. Mimo hlavní kontinent jej nalezneme na Kubě, St. Pierre & Miquelon a na Bahamách. Je tedy, co se týče podnebí, nenáročným druhem, který je v mokřinách vcelku běžnou orchidejí. Tato nenáročnost ji zařadila jako nejrozšířenější druh svého rodu. Existují dokonce místa, kde kvetou tisíce těchto rostlin - o jednom takovém místě v USA vím, tak snad budu mít v budoucnu možnost se tam podívat (plán je na příští rok 2020). Pokud se pozorně podíváte na květ, tak si všimnete jedné zvláštnosti - květy totiž "rostou obráceně". Ono to je totiž tak, že na rozdíl od většiny orchidejí, zde nedochází k resupinaci, takže květ vlastně roste "správně".

Obrázek
Běžným obyvatelem květů, této orchideje nevyjímaje, je Misumena vatia (Goldenrod Crab Spider, běžník kopertinový)

Obrázek
Jim je jako správný botanik a ochranář vždy připraven - zatímco v jedné ruce vždy nese desky na herbářové položky, v té druhé má vždy připravené zahradnické nůžky na neúmorný boj s invazivními druhy.

Obrázek
Společná fotka s průvodci.
Já (velvo), Jackie (uprostřed a Jim (vpravo). Jackie je prezidentka společnosti vlastnící tuto a předchozí lokalitu a Jim pracuje v herbáriu Buffalského muzea a je členem několika botanických a ochranářských společností západního NY. Jeho specializací jsou lišejníky.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host