Pinguicula heterophylla

Všechno o pěstování - jak na to, škůdci, technika, ...
Odpovědět
PaKo
Příspěvky: 19
Registrován: 12 říj 2019, 22:21
Kontaktovat uživatele:

Pinguicula heterophylla

Příspěvek od PaKo » 19 lis 2019, 20:25

Dobrý den, ahoj,

chtěl bych se pozeptat, jestli tu není někdo se zkušeností pěstu mexické tučnice heterophylla. Dostala se ke mě náhodou a přiznám se, city zvítězily nad rozumem. Líbí se mi ten její životní cyklus, bude s ní určitě větší švanda než s d. capensis ;) .

Ale k věci. Mám k dispozici jednak zimní zatažené "růžice" (takové zelené šupinaté kuličky) a pak dvě rostlinky cca 1,5 cm, které se tváří, že po zimě akorát vyráží. No, ale nám tu teprve zima jaksi začíná, že. Takže co s nimi?

Ty zimní zatažené kousky jsem zahrabal do substrátu v terakotě a zatím jsem je umístil do venkovního přístěnku, 100% tma, teploty o něco vyšší než venku s plošší teplotní křivkou (výkyvy teploty jsou velmi pozvolné a mají setrvačnost), aktuální teplota 7°C, vlhkost okolo 70%, v zimě bývá 50-70%. A čekám. Lze na tom něco vylepšit?

A co s těmi dvěma prcky, které se tváří, že jsou vzbuzené? Mám je vzít do tepla a najet "jarní režim"? Svítit se mi ale nechce, vlastně ani nemám jak. O téhle tučnici se mi nepovedlo moc najít, asi není v kulturách moc běžná, proto zkouším tady. Možná je to pro mě příliš velké sousto, ale ... kdo nic nedělá, nic nezkazí.

Díky předem, Pavel K.
Pavel Kozák
Uživatelský avatar
zlatokrt
Příspěvky: 78
Registrován: 24 bře 2018, 20:36
Kontaktovat uživatele:

Re: Pinguicula heterophylla

Příspěvek od zlatokrt » 19 lis 2019, 22:28

Tento druh je opravdu krásný, takže se nedivím, že zvítězily city :-D Několik let zkušeností s nimi již mám, pokusím se poradit.

Jak velké ty cibulky máte? Je třeba s nimi nakládat jako se zimními sukulentními růžicemi ostatních mexických tučnic, až na to, že téměř nepotřebují světlo. Poměrně dobře se mi osvědčila směs písku (stavebního) s vermikulitem a špetkou rašeliny, lze přidat i drcený lávový tuf a podobné anorganické příměsi. S vlhkostí velmi, velmi opatrně. Velké cibulky netřeba zalévat vůbec, malým občas pár kapek, aby zcela nevyschly. Vodu nekapat na cibulku, ale do substrátu, aby postupně prosákla. Ale ve vysoké vzdušné vlhkosti a nízké teplotě snad nebude třeba ani to. Popsané zimoviště by mělo být v pořádku, i když teploty jsou tam poněkud nižší, než v jakých zimuji tučnice já. Hlavně nesmí zmrznout. Zalévat na jaře až ve chvíli, kdy cibulky začnou růst a vystrčí první lístky. Opravdu trpělivě čekejte, předčasným zalitím si člověk nadělá akorát problémy.
Vzbuzené prcky bude třeba zasázet, pěstovat a doufat, s tím se teď už asi nedá nic dělat. Násilným zasušením by pravděpodobně vznikly velmi malé cibulky s malou šancí na překonání zimy.
I během růstu si dejte pozor na přemokření. Pokud se rostlinky začnou tvářit divně, nechte je raději vyschnout, obvykle to pomůže. Nejlépe je mezi zaléváním nechat vždy trochu proschnout.

Píšu to trochu chaoticky, kdyžtak se klidně ptejte dál.
Adam Veleba
PaKo
Příspěvky: 19
Registrován: 12 říj 2019, 22:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Pinguicula heterophylla

Příspěvek od PaKo » 20 lis 2019, 06:54

Zdravím,

to vůbec není chaotické, naopak. Navíc to přesně odpovídá poznání, kterému jsem dospěl studiem, takže díky za potvrzení :)

Nová a velmi užitečná informace je o teplotě zimoviště, budu si dávat majzla, protože až se ještě víc ochladí, teploty půjdou k nule i pod ní, takže pak budu muset vymyslet náhradní řešení. Závlaha, jasně, raději méně než více.

Substrát mám asi víc rašelinový, než by mělo být, ostatní přísady jsou křemičitý písek, perlit a více či méně drcené kousky vápence, které jsem si donesl z jednoho z našich geologických výletů. Ty cibulky už v něm nechám, nejsem si jistý, jestli bych je našel všechny :-).

S tou mateřskou školkou to tedy zkusím, dám je alespoň na nějaké co nejchladnější místo (17-19°C) a uvidíme. Ještě mě napadlo, že bych je mohl zkusit uplacatit do jednoho z těch vápencových šutrů, jak to děláte Vy nebo J. Neubauer s travertinem, to by mohlo jít, ne?

Mimochodem, jsou tady na fóru nějaká pravidla ohledně ty/vykání? Nejsem z těch, kdo každému tyká na potkání, ale téma MR mi přijde natolik nerformální, že mi k tomu to vykání nějak nejde :roll: . Takže já jsem Pavel, preferované oslovení PaKo ;)
Pavel Kozák
Uživatelský avatar
zlatokrt
Příspěvky: 78
Registrován: 24 bře 2018, 20:36
Kontaktovat uživatele:

Re: Pinguicula heterophylla

Příspěvek od zlatokrt » 22 lis 2019, 22:09

Ano, lze i na šutru, jen je potřeba vyvrtat trochu větší díru a vyplnit substrátem, aby měla cibulka kam růst. K ostatnímu nemám poznámek, považuji to za vhodnou volbu.

Co se týče tykání/vykání - automaticky vykám i na internetu, i když je většinou zvykem tykat. Neurazím se ani za jedno. Je to zřejmě nějaká moje osobní deformace :-D
Pokusím se příště ti tykat. Jo a já jsem Adam, preferované oslovení Adam :-D Zlatokrt je internetová přezdívka (budiž prokleto mé náctileté já, že nebylo serioznější) :-D
Adam Veleba
PaKo
Příspěvky: 19
Registrován: 12 říj 2019, 22:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Pinguicula heterophylla

Příspěvek od PaKo » 24 lis 2019, 18:50

Zlatokrt je poměrně zajímavě vypadající zvířátko, alespoň co si pamatuju, když jsem připravoval pro děti poznávačku na bio olympiádu. Držme se tedy ale preferovaného oslovení Adam.

Šutr jsem vyvrtal, šlo to pěkně blbě, možná blbej vrták, použil jsem do betonu. V jednu chvíli mě napadlo, jestli je to vůbec vápenec, ale je to z lomu Hády od Brna, doma jsme z něj vyklepli amonita, tak myslím, že to je OK.

Posílám fotku, vypadá líp, než skutečnost. Upřímně, moc šancí tomu nedávám, ale ... uvidíme.

Díky moc za rady! Určitě dám pak vědět, jak to dopadlo.
Přílohy
P. heterophylla.jpg
Pavel Kozák
Uživatelský avatar
zlatokrt
Příspěvky: 78
Registrován: 24 bře 2018, 20:36
Kontaktovat uživatele:

Re: Pinguicula heterophylla

Příspěvek od zlatokrt » 25 lis 2019, 21:42

Přeju mnoho zdaru! Já dávám přednost poréznějším šutrům, které lépe sají vodu a lépe se do nich vrtá. Hádecký vápenec je docela tvrdý :-D Jinak gratuluji k tomu amonitovi - na Hádech jsem nikdy nenašel nic jiného než pár otisků nějakých mušliček (vypadají jak recentní srdcovky).
Adam Veleba
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host