Zimování na balkóně v paneláku

Vitríny, elektronika, skleníky, zavlažování, ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
kovyai
Příspěvky: 8
Registrován: 14 srp 2019, 22:23
Kontaktovat uživatele:

Zimování na balkóně v paneláku

Příspěvek od kovyai » 29 zář 2019, 10:10

Zdravím,
již delší dobu přemýšlím nad tím jak masožravky,které jsou pěstované venku zazimuji, když nemám možnost v paneláku využít sklep nebo místnost s nízkou teplotou. Proto jsem se rozhodl využít stejné varianty zimování jako používá moje kamarádka a následně ho sem popsat.

Rozhodli jsem se tedy navštívit Bauhaus a prostě courat a hledat co bude potřeba. V rámci toho jsem nakonec nakoupil za 400 korun celý nákup.
Budete tedy potřebovat:
6x polystyrenove desky na zateplování budov šířka 4 cm.
1x lepidlo na polystyren
2x 2 metry bublinková fólie nebo pytlovina
1x nůžky
2x polystyrenova výplň do poštovních baliků

Postup:
Z polystyrenovych desek si za pomoci lepidla na polystyren slepíme kvádr o 5 stěnách - dvě kratší stěny = 1 deska kterou jsem pomocí lámacího nože prepulil. A 6 deska/stěna bude slouzit jako víko.
Nyní vezmeme rostliny i s květináčem, ve kterém jsou zasazeny a bublinkovou fólii. Každý květináč si obalíme bublinkovou fólii, tak aby byly volné idtokové dirky. Následně tedy zkontrolujeme jestli není v podmisce voda.
Nyní když máme obaleně všechny rostliny, které jsou vhodné na zimování, tak je postupně naskladam boxu tak aby se tam vešli, nyní jen doplním do volného prostoru mezi květináče výplň poštovních baliků aby se tu udrželo relativní teplo potřebné pro zimování. V tuto chvíli tento box s kostkami máme připravený. Potřeba je samozřejmě hlídat vlhkost substrátu, u každé rostliny si pohlidám aby měla v podmínce max 0,5 cm vody.
Nyní celý box před mrazem chráníme tím že můžeme uzavřít poslední deskou z polystyrenu.
Není třeba se bát že tam bude tma. Rostliny zpomalují veškeré funkce při poklesu teplot a tudíž nepotřebují téměř žádné světlo. Musí to ale být při teplotě 0-5 stupňů celsia. Víko boxu otevíráme jen v případě, že je tepleji a hlavně pro větrání a zkontrolování vlhkosti substrátu rostlin.

Tato metoda zimovani je ověřena prakticky. Jsem na to ale sám zvědav, proto že já ji budu praktikovat poprvé.
Masožravkám zdar.

(Ps: omlouvám se za případné chyby, celý článek jsem psal na mobilu)
S přáním pěkného dne Kovy.
Uživatelský avatar
Igor I.
Příspěvky: 18
Registrován: 12 zář 2018, 19:19
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Zimování na balkóně v paneláku

Příspěvek od Igor I. » 29 zář 2019, 11:43

Veľmi dobrý nápad sám budem musieť použiť podobnú metódu zimovania. Namiesto výplne poštových obálok mi ale napadlo použiť krátke konáre z ihličnatých stromov (v lese sa ich určite pár povaľuje). Doma sme záhradu pri veľkých mrazoch nad -10 prikrývali takto a rastliny síce nie mäsožravky vydržali aj mrazy okolo -20:)
Termiter
Site Admin
Příspěvky: 149
Registrován: 22 bře 2018, 15:37
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Zimování na balkóně v paneláku

Příspěvek od Termiter » 01 říj 2019, 11:09

Výborný a snadno realizovatelný nápad. Můžu poprosit o fotky? Rád bych z toho, pokud je to možné, udělal článek do Trifida. Tady na fóru to po čase zapadne.
Michal Rubeš - člen správní rady společnosti Darwiniana
Uživatelský avatar
kovyai
Příspěvky: 8
Registrován: 14 srp 2019, 22:23
Kontaktovat uživatele:

Re: Zimování na balkóně v paneláku

Příspěvek od kovyai » 02 říj 2019, 00:07

Určitě fotky ti kdyžtak pošlu. ;) ještě je chvilka času než budu zimovat takže box budu teprve stavět :D

To jestli to je možné? No nevím asi ano je to možné dát to do Trifida ale řeknu ti teda ty chceš mou slávu rozšířit í do časopisu jo? Ty jsi ale hodný :D
S přáním pěkného dne Kovy.
Termiter
Site Admin
Příspěvky: 149
Registrován: 22 bře 2018, 15:37
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Zimování na balkóně v paneláku

Příspěvek od Termiter » 02 říj 2019, 08:42

Paráda, tak až budeš mít fotky, pošli mi je prosím. Tohle myslím zajímá hodně lidí i generace budoucí. :)
Michal Rubeš - člen správní rady společnosti Darwiniana
LaK
Příspěvky: 1
Registrován: 24 led 2020, 20:54
Kontaktovat uživatele:

Re: Zimování na balkóně v paneláku

Příspěvek od LaK » 24 led 2020, 21:13

Ano, to je často jediná možnost, když nemá člověk k dispozici chladný sklep. Já už takhle zimuju druhý rok mucholapky. Koupil jsem polystyrénové desky 100x50x10cm a udělal z nich kryt izolující z 5 stran. Jen nahoře mám polykarbonátovou desku, aby tam šlo přirozené světlo. Jo a dovnitř jsem dal kromě rostlin do zbylého prostoru i PET lahve s vodou - než abych je vyhodil, tak tam můžou vyrovnávat teploty. Musím si pořídit meteostanici a hodit tam čidlo. Zajímalo by mě, jestli tam jsou výkyvy a jaké. Jinak loňskou zimu, když bylo i v Praze -10 a míň, tak jsem na ten polykarbonát hodil ještě jednu polystyrénovou desku, aby to bylo ze všech stran nedobytné, pro jistotu. Jinak se tam teploty držely vždycky nad nulou, ale aby tam bylo třeba 5°nebo 10°, to bych tam musel měnit ty PET lahve za kusy s teplou vodou. Anebo vytápět, samozřejmě. Ale jsem v nájmu a nemám na balkon zavedenou elektřinu. Takže původní idea byla v tužších mrazech měnit PET lahve za kusy s teplou vodou. Ale to bych nesměl mít jiné věci na práci :-)

Výhody - nemusí se "zimovat" v letních teplotách bytu nebo v lednici
nevýhody - nehýbe se tam vzduch a je tam vysoká RVV, což je dobré tak akorát pro plísně

Ale říkám si, že v takto chladných podmínkách by tam ty rostliny nemusely být celou zimu (konec listopadu až počátek března), ale možná by jim to už mohlo stačit, když tam mají cca 3°C, a mohl bych je už teď vzít dovnitř, co myslíte?
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti