Tropy v bytě aneb nová vitrína na láčkovky

Vitríny, elektronika, skleníky, zavlažování, ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
kovyai
Příspěvky: 8
Registrován: 14 srp 2019, 22:23
Kontaktovat uživatele:

Tropy v bytě aneb nová vitrína na láčkovky

Příspěvek od kovyai » 21 dub 2020, 21:54

Ahoj všem, rozhodl jsem se sem popsat práci na nové vitríně.
Nicméně jsem se rozhodl navázat spolupráci s firmou Brilant Jablonec ( http://www.brilantjbc.cz/cz )
objednal jsem si zde novou velkou vitrínu. Je skvělé, že jsme spolu s nimi vytvořili přesné návrhy jak by měla vitrína vypadat (viz obrázek v příloze).
Jedná se o vitrínu o rozměru 90cm šířka/ 70 cm výška / 70 cm hloubka/
V přední části vitríny jsou umístěna posuvná dvířka. Plocha pro případnou vodní část je cca 20 cm od dna vitríny po okraj dvířek.
Větrací mřížka je umístěna jen jedna jediná a to ve stropní části vitríny a má šířku 10 cm - domluvil jsem v Brilantu aby mi udělali takovou variantu větrací mřížky, kterou by bylo možné odkrývat jak z části tak v teplých dnech i úplně celou.
Vitrína je nyní ve výrobě jakmile dorazí přidám sem její fotky. Na výrobu si vzali 3-4 pracovní dny.


Vitrínu sestaví z 8mm skla. Cenovka celé této vitríny u firmy Brilant vyšla na 4230 kč + 500 Kč doprava.
Nicméně nyní co a jak bude ve vitríně:


Osvětlení:

Jako osvětlení jsem zvolil 4 zářivky délky 90 cm a jak již jsem konstatoval že jsem se nezbláznil nebudu používat žádný sopeciální grow ale jen obyčené zářivky Phillips. Ty doplní 3x 85 cm full spectrum LED světla které mám již delší dobu doma. Nicméně celá vitrína bude umístěna poblíž asi tak půl metru od jižního okna takže světlo bude především jako "podpůrná" záležitost, především na "prodloužení" dne.

Ventilace:

Pro ventilaci jak jsem již psal, bude ve stropní části umístěna větrací mřížka, kterou bude možnost podle potřeby otevírat a zase zavírat.

U boku vitríny - na kraji této větrací mřížky je umístěn ve větrací mřížce prostor pro instalaci větráčku, který bude schopen vyměnit vzduch uvnitř. tento větráček se bude spínat 4x denně na 15 minut. V teplých dnech samozřejmě upravím jeho spouštění na častější.

Pro cirkulaci vzduchu uvnitř vitríny umístím větráček, který bude spuštěn neustále a bude "rozhánět" vnitřní vzduch.

Technika:

V zadní části stropu vitríny, jsem nechal udělat otvor pro vstup hadice externího mlhovače.
V zadní části je také umístěn malý otvor na protažení kabelu k darwikuku a případně kabelu k napájení čerpadla vodopádu, který sem budu ještě montovat až vitrína dorazí.


Pokračování bude až vitrína dorazí
Přílohy
Návrh
Návrh
S přáním pěkného dne Kovy.
Uživatelský avatar
kovyai
Příspěvky: 8
Registrován: 14 srp 2019, 22:23
Kontaktovat uživatele:

Re: Tropy v bytě aneb nová vitrína na láčkovky

Příspěvek od kovyai » 29 dub 2020, 13:04

Ahoj všem, tak z důvodů nějakých technických záležitostí mi dorazila nová vitrína z firmy Brilant až dnes ale v klidu nevadí.
Přivezl jí pán, velmi kvalitně zabalenou, aby nedošlo k jejímu poškození. Nicméně váží skoro 75 kilo a musím říct, že to byla docela sranda to dostat do baráku po schodech ale pánové z firmy si poradili. (v příloze zasílám fotky, jak vypadá ještě částečně zabalená.)
Zpracování celé vitríny je velmi kvalitní a musím pochválit, aniž bych chtěl dělat reklamu, firmu Brilant Jablonec Nad Nisou. Vše je podle mého návrhu a podle představ.
Nyní jsem ji dočasně umístil na skříňku v pracovně, nová skříňka, na které bude vitrína stát je ve výrobě, bohužel doba výroby je nyní 4 měsíce (Corona-krize je prostě svině).
Dnes plánuju se vrhnout na její „zabydlování“ kytkami. Vše budu postupně dokumentovat a pak přidávat sem. 😊
Přílohy
D96CCE74-F14F-42B3-8A55-8B4F2A3DC0B1.jpeg
8E6BDB5B-9E41-4FD7-B987-05B7C62F83BB.jpeg
S přáním pěkného dne Kovy.
Uživatelský avatar
kovyai
Příspěvky: 8
Registrován: 14 srp 2019, 22:23
Kontaktovat uživatele:

Re: Tropy v bytě aneb nová vitrína na láčkovky

Příspěvek od kovyai » 02 kvě 2020, 01:02

Ahoj, tak jsem se konečně dostal k zabydlování vitríny.

Nejprve přišla na řadu technika:

Nejprve jsem zadní stranu vitríny zakryl alobalem pro lepší odraz světla.
Jako světla jsem zvolil nakonec tedy 4x zářivky 90 cm no a k tomu jsem dodal 3x právě ty full spektrum led světla. Ještě řeším jak to pořešit aby to vypadalo lépe a netrčely by mi všude kablíky a případná udělátka :D
Následně jsem osadil ventilátory. Na stropě je umístěn jeden ventilátor 12x12 cm který vyfukuje horký a vlhký vzduch ven. Tento ventilátor jsem nastavil na pravidelné spouštění každé 4x denně na 15 minut. Musím říct, že na napětí 12 voltů způsobuje, že je to docela fičák.
Následně jsem umístil ventilátor, který běží nepřetržitě uvnitř vitríny (zabraňuje vzniku plísní a mlžení stěn). Také je to ventilátor 12x12 cm ale tento je spuštěn na napětí 5 voltů aby to nebyl uvnitř takový hurikán :lol:
Následně jsem umístil do připraveného otvoru pro hadici externího mlhovače ten se spouští 3x denně také na 15 minut. Během 15 minut dokáže celou vitrínu zaplnit mlhou natolik že není vidět pomalu na druhou stranu :lol: (viz foto v příloze).

No a nyní kytky:

Zatím jsem vyřešil podloží pomocí kokosového substrátu který používám i v teráriu se žabkami. Výhoda je že pokud se udržuje neustálá cirkulace vzduchu tak nehnije.

Kytky jsem do Vitríny posadil v květináčích pro lepší údržbu.
Dominantou celé vitríny je jedna ze vzrostlých mateřských rostlin N. x Miranda. Druhá ještě větší mateřská rostlina N. x Miranda visí od stropu u okna nad vitrínou.
Vešly se sem všechny mé krásky od těch nejmenších až po ty největší co mám. Některé kytky budu postupně zvykat na parapetové pěstování jako například N. Sanguinea kterou od miminka pěstuji jen ve vitríně.

V příloze zasílám pár fotek jak to nyní vypadá, přiznávám se, že jsem do vitríny umístil rostlinu pravé vanilky a tilandsii kterou doma mám už asi milion let 8-) právě díky těmto kytkám to vypadá malinko jako prales :D i když mám ještě pár plánů co s tím provedu dál :)

(za chyby se omlouvám píšu to už v polospánku :D )
Přílohy
535D0E6D-B3A7-441A-89C7-A7B3EAD0D403.jpeg
121B191A-098D-4975-9567-54B17BD1E313.jpeg
93F068B9-3EA9-4F92-B08F-AE16A92BF1E7.jpeg
87FAC159-1370-4FF3-9460-6B5E67DF2B90.jpeg
74EFB6A7-D8BE-48BD-A40F-CACEFC3493D9.jpeg
S přáním pěkného dne Kovy.
Uživatelský avatar
kovyai
Příspěvky: 8
Registrován: 14 srp 2019, 22:23
Kontaktovat uživatele:

Re: Tropy v bytě aneb nová vitrína na láčkovky

Příspěvek od kovyai » 02 kvě 2020, 01:07

Ještě bych měl dodat jednu věc. Umístil jsem do vitríny darwikuk a nyní již mám první data z pozorování. Během zítřka bych případně doplnil tabulkou s výsledky.

Nyní ale teplota 23 stupňů. Vlhkost 97% a při zapnutých světlech je uvnitř vitríny 14,5 tisíc lux cca, a to dovnitř ještě nezasvítilo slunce z vedlejšího okna :D
S přáním pěkného dne Kovy.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti