Zahradní jezírko s rašeliništěm

Všechno o pěstování - jak na to, škůdci, technika, ...
Tomáš Báborský
Příspěvky: 9
Registrován: 18 srp 2018, 23:06
Bydliště: Okres Hodonín
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahradní jezírko s rašeliništěm

Příspěvek od Tomáš Báborský » 23 říj 2019, 12:23

Ještě mě napadla jedna varianta.

Na dno do výkopu v místě plánovaného pilíře vylét základ, položit geotextilii, fólii a vystřihnout do nich v místě základu díru. Na základ odlét pilíř a potom vzít kus fólie a nalepit ji kolem díry a navléct ji na ten pilíř (jakoby takový návlek). Při tvorbě mého 4x5x1,2m velkého zahradního rašeliniště jsem fólie nadlepoval a zřejmě úspěšně.

Píliř by pak byl pevně ukotven do země a voda by se neztrácela.

Přikládám mou vizi....
Pilir_reseni.jpg
PaKo
Příspěvky: 19
Registrován: 12 říj 2019, 22:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahradní jezírko s rašeliništěm

Příspěvek od PaKo » 31 říj 2019, 07:05

Díky moc, hlavně za názorný náčrt. Na mě a moje řemeslné schopnosti (jsem celkem levej jak pověstná šavle) je tohle asi moc sofistikovaný. Nejvíc se asi bojím, že by se nepovedlo to slepení a dříve nebo později by se začala ztrácet voda. Fáze realizace teď nabírá skluz, nebyl čas. Ale chtěl bych to nějak posunout ještě před zimou, abych mohl začít chytat vodu/sníh.
Pavel Kozák
Tomáš Báborský
Příspěvky: 9
Registrován: 18 srp 2018, 23:06
Bydliště: Okres Hodonín
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahradní jezírko s rašeliništěm

Příspěvek od Tomáš Báborský » 31 říj 2019, 11:21

Není zač. Já se jen bojím, aby ten pilíř jak jste popsal, nebyl vratký. Takto by byl pevně uchycen v zemi. Ono pokud se použije nějaké difúzní lepidlo vhodné pro daný typ fólie a dá se ho tam rozumné množství, tak by to mělo držet. Navíc voda bude na fólii tlačit, takže by to mělo tu jednu fólii tlačit na druhou (nebude tam působit síla, která by je odtrhávala od sebe) a pokud se tam nechá nějaká rezerva a fólie bude někde mírně nakrabaťená (nebude napnutá) tak by tam ani neměla působit tahová síla.
PaKo
Příspěvky: 19
Registrován: 12 říj 2019, 22:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahradní jezírko s rašeliništěm

Příspěvek od PaKo » 01 lis 2019, 21:56

Mno, takže dnes jsem si udělal výlet po stavebninách v okolí.

Zjištění první - prodavači ve stavebninách jsou prodavači, nikoliv konzultanti ve věcech stavebních. Budu muset sehnat nějakýho stavebního praktika, aby se mi k tomu vyjádřil.

Zjištění druhé - tvárnice ztraceného bednění v půdorysném rozměru 50 x 40 cm, pokud by byly tři na sobě, by snad mohly být dostatečně stabilní. Pořád mám myšlenku položit je na betonovou dlaždici, možná spíš více dlaždic. Ještě dumám, zda je nechat uvnitř prázdné, nebo je naplnit kameny (křemen) a nebo betonem.

Zjištění třetí - na "břehu" bych provedl kotvení pomocí zemních vrutů, to se mi hodně líbí.

A za třetí úvaha - možná, že místo lávky/můstku udělám jen molo. Musím ale proměřit, zda z něj bude možné obsloužit všechny části budoucího rašeliniště. Jsem sice relativně dlouhej, ale nemusí to stačit.

Konec hlášení.

PS: Teď mě ještě napadla varianta postavená na Tomášově myšlence. To znamená udělat základ z největší tvárnice, kterou se mi povede najít (asi ta 50x40), ale až na folii a geotextilii. Z ní pak vytáhnout směrem nahoru ten pilíř sestavený z tvárnic menšího rozměru (třeba 40 x 25) a tu spodní základovou tvárnici vyplnit betonem. Tím by mohlo dojít ke stabilizaci celého pilíře. Viz můj neumělý nákres.
Přílohy
Vykres.jpg
Pavel Kozák
Uživatelský avatar
zlatokrt
Příspěvky: 78
Registrován: 24 bře 2018, 20:36
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahradní jezírko s rašeliništěm

Příspěvek od zlatokrt » 03 lis 2019, 18:56

Já bych řekl, že pokud budou obě strany mostu ukotvené do země, stačila by uprostřed jen relativně tenká vzpěra. Možná bych místo zemních vrutů vybetonoval na obou koncích základ, ale uprostřed bych to nepřeháněl. Tvárnice těchto rozměrů si spojuji spíše s konstrukcí dálničních mostů, ne lávky přes zahradní jezírko :-)
Adam Veleba
PaKo
Příspěvky: 19
Registrován: 12 říj 2019, 22:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahradní jezírko s rašeliništěm

Příspěvek od PaKo » 03 lis 2019, 21:09

zlatokrt píše:
03 lis 2019, 18:56
Tvárnice těchto rozměrů si spojuji spíše s konstrukcí dálničních mostů, ne lávky přes zahradní jezírko
:D :D :D Rozumím. Včera se mi povedlo zastavit se u kamaráda stavaře, tak jsme nejprve probrali variantu "molo", v zásadě navrhoval něco podobného jako Tomáš. Mě se ale fakt nechce tu fólii krájet, takže nakonec z toho asi bude obyč lávka břeh - břeh (cca 3 metry) buď z dřevěných hranolů a nebo ocelových profilů a na to pochůzí dřevo. A dimenzovat to tak, aby žádná opora uprostřed nebyla potřeba. Bonus k tomu je, že na to teď nemusím čekat, zafoliovat rašeliniště a začít ho plnit se dá i bez toho.

Takže možná tu z toho bylo mnoho povyku pro nic, ale přesto děkuju za názory a rady. I ty nakonec přispěly k tomu, jak jsem se rozhodl.

A protože teorie už bylo dost, dávám do placu situační snímek z dneška. Je to všechno ruční práce, hloubka 80 cm. Jsem sice dost nezručný, ale s rýčem a lopatou si věřím :-).
Přílohy
fotka 1.jpg
Pavel Kozák
Tomáš Báborský
Příspěvky: 9
Registrován: 18 srp 2018, 23:06
Bydliště: Okres Hodonín
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahradní jezírko s rašeliništěm

Příspěvek od Tomáš Báborský » 04 lis 2019, 15:07

Teď mě napadlo, že ona by se ta fólie vlastně nemusela nadlepovat :idea: :mrgreen:

Ono by to vlastně bylo podstatně jednodušší...

Teď jen vykopat kvádr, vylét ho betonem, odlét pilíř a potom koupit trochu větší fólii, nahrnout ji k místu pilíře, navléct ji na ten pilíř a udělat do ní otvor, který se však přichytí k pilíři nad hladinou......a bude to... 8-)
Nebo se ani otvor dělat nemusí a seshora se do pilíře přes fólii vyvrtají otvory a přichytí se co bude potřeba :)
PaKo
Příspěvky: 19
Registrován: 12 říj 2019, 22:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahradní jezírko s rašeliništěm

Příspěvek od PaKo » 26 lis 2019, 19:00

Tak dneska jsme s taťkou zafoliovali tu naší jámu. Následuje přestávka v boji a výměna mečů. Podal jsem dlouhodobou zimní objednávku na déšť a sníh, doufám, že dorazí v dostatečném množství.

Causa pilíř ... zrušen. Buď vymyslím nějaké samonosné řešení nebo ... nevím :roll: .

Doma v mezičase probíhá diskuse o tom, jaký má být poměr vodní hladiny a rašeliniště a zda nebude prostředí pro žáby a ostatní případné obojživelníky moc kyselé. Debat se moc neúčastním, jen si hlídám, aby se úvahy neubíraly pro mě nežádoucím směrem. Momentálně spíš řeším, čím vyplnit dno (resp. kde splašit křemenný štěrk), a v delší perspektivě vymýšlím, jak eliminovat kosy, kteří jsou u nás obzvlášť výkonně hrabaví :evil: .

Díky moc všem za myšlenky, názory a nákresy. Pro tuto chvíli konec hlášení, pokračování na jaře.
Přílohy
small 20191126_101919.jpg
small 20191126_111122.jpg
small 20191126_124433.jpg
Pavel Kozák
Termiter
Site Admin
Příspěvky: 149
Registrován: 22 bře 2018, 15:37
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahradní jezírko s rašeliništěm

Příspěvek od Termiter » 26 lis 2019, 20:25

Vypadá to velkolepě!

Odesláno z mého SM-G975F pomocí Tapatalk

Michal Rubeš - člen správní rady společnosti Darwiniana
Uživatelský avatar
zlatokrt
Příspěvky: 78
Registrován: 24 bře 2018, 20:36
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahradní jezírko s rašeliništěm

Příspěvek od zlatokrt » 26 lis 2019, 21:29

Přeji rychlé vyřízení objednávky v hojném počtu za nízké ceny :-D
S tou kyselostí to nebude tak horké. I výluh z neupravené rašeliny (bílá Agro profi) mi ukázal pH jen lehounce pod 7, což mě překvapilo. Vzorky, které jsem kdysi zpracovával na diplomku měly nejnižší pH kolem 4, ale pravda, většinou vyšší. Rašelina zřejmě něco ztrácí sušením a zpracováním, ale masožravkám a většině rostlin to asi až tak nevadí. V kategorizaci rašelinišť bude mít takovýto pobřežní biotop nejblíže nějakým přechodovým rašeliništím s jen mírně kyselým prostředím, které by měli snad všichni naši obojživelníci zvládat. Nenapadá mě žádný druh, který by mohl zavítat do takovéhoto jezírka a být mírně kyselou vodou ohrožen.
Co se týče křemičitého písku, mohu doporučit firmu Sand system, sklad mají např. v Brně v Tuřanech, ale jak tak koukám, i jinde po celé republice. Brali jsme od nich písek do akvárií v práci, bylo nutné ho trochu proprat, ale nebylo to tak zlé. Do jezírka bych se na propírání vykašlal, ten jemný prach si časem sedne. Hlavně je ale čistý, opravdu křemičitý, jednotné zrnitosti a přišlo mi, že za celkem rozumnou cenu.
Adam Veleba
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host