Zahradní jezírko s rašeliništěm

Všechno o pěstování - jak na to, škůdci, technika, ...
PaKo
Příspěvky: 19
Registrován: 12 říj 2019, 22:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahradní jezírko s rašeliništěm

Příspěvek od PaKo » 27 lis 2019, 09:00

Termiter píše:
26 lis 2019, 20:25
Vypadá to velkolepě!
Zdání klame! :-)

zlatokrt píše:
26 lis 2019, 21:29
Nenapadá mě žádný druh, který by mohl zavítat do takovéhoto jezírka a být mírně kyselou vodou ohrožen.
Taky myslím. A když bude, tak půjde zas o dům dál. Ale naše bioložka touží po žabách, tak to hodně řeší :-).

zlatokrt píše:
26 lis 2019, 21:29
Co se týče křemičitého písku, mohu doporučit firmu Sand system ...
Díky. Já jsem z jihu, u nás pobočku nemají. Ale mám na zahradě nějaký přebytečný granulitový štěrk z lomu Plešovice. Šoupnul bych ho tam, ale nevím, jestli bude chemicky vyhovovat. Mohl by, pakliže se termín "kyselé amfibolické granulity" váže k pH.

Citatce z pasportizace lomu níže:
Základní geologická charakteristika: ..... Granulitový masív budují kyselé amfibolické granulity s biotitem, které se střídají se světlými, téměř bezslídnými, granulity (bělokameny).
Základní petrologická charakteristika: Ložiskovou výplň tvoří několik typů hornin granulitového komplexu s variabilními strukturními a texturními znaky. Převládajícím typem jsou jemně zrnité kyselé granulity s nepravidelným biotitickým páskováním (biotitické polohy mají povahu šmouh a tenkých čoček), jinak jsou na biotit dosti chudé. Kyselé granulity mají v čerstvém stavu bělavě-šedou barvu s nažloutlým nádechem (do hloubky namodralým), ostrohrannou štěpnost (s tendencí k ploché odlučnosti). Granulity přecházejí do nepravidelně mocných poloh granulitových rul .....


Možná o tom zase moc přemýšlím, ale bude to nejspodnější vrstva, případný přehmat by mohl být fatální :roll:.
Si se mnou teda užijete, chlapci :roll: Ale díky za fše! Třeba to pomůže i někomu jinému.
Pavel Kozák
Uživatelský avatar
zlatokrt
Příspěvky: 78
Registrován: 24 bře 2018, 20:36
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahradní jezírko s rašeliništěm

Příspěvek od zlatokrt » 27 lis 2019, 20:59

No, vypadá to, že granulit by měl být vcelku v pohodě. Pokud tomu dobře rozumím, je příbuzný žule a rule, což jsou horniny na živiny dost chudé, na nichž se rašeliniště běžně v přírodě vyvíjí. Ale ten plešovický obsahuje i amfibolit, který, pokud si dobře vzpomínám, může být bazický (a nemusí). Co zkusit prostě hodit trochu toho štěrku do destilované vody, nechat ho tam pár týdnů máchat (uzavřený v čisté sklenici) a pak změřit pH?
Adam Veleba
PaKo
Příspěvky: 19
Registrován: 12 říj 2019, 22:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahradní jezírko s rašeliništěm

Příspěvek od PaKo » 05 čer 2020, 22:37

Ahoj všem,

na podzim jsem slíbil, že budu referovat o dalším vývoji situace, pokud by to bylo třeba pro někoho přínosné. Tak tady to je.

Ještě na podzim jsem na dno umístil pár obrácených přepravek a kus drenážní plastové trubky (zbytkový kus v marketu za nice price), což jsem si někde přečetl, že je dobré jako zásobník na vodu. No, teď už bych to asi v případě mého provedení nedělal, ale vrátit se to nedá. Ty přepravky s trubkou vytvořily jakési falešné dno, které jsem překryl zbytkem perlinky (ta je těžká a hezky se připlácla ke dnu) a geotextilií (ta je naopak lehká, různě se vzdouvá a vznáší, a když klesne hladina, vynořuje se na hladinu - tu už bych tam teď taky nedával a jestli mě bude štvát, pokusím se jí nějak vyříznout a dostat ji ven). V tomhle stavu jsem staveniště na konci listopadu opustil.

Během zimy se v podstatě nic zásadního nedělo, a to bohužel i v tom smyslu, že díky minimálním srážkám se vůbec nedařilo jezírko naplnit vodou. Nakonec pomohly sněhové přehánky na konci března - sešornoval jsem, co se dalo, včetně konfiskace sněhuláků dětem, a dosáhl hladiny, při které už mělo smysl začít plnit rašelinu. Jelikož uprostřed musela zůstat vodní plocha, udělal jsem z tvrdé plastové folie, kterou jsem našel doma, hranici mezi vodou a rašelinným okrajem tak, aby se rašelina nesesouvala. Snad je to vidět na fotkách z konce března níže. Rašelinu jsem míchal/vlhčil v kolečku a do jezírka dával už navlhčenou, protože je opravdu hodně vysušená a špatně saje. Použil jsem litevskou Durpetu.

Další sníh a déšť v průběhu dubna pomohly zvýšit hladinu vody tak, že folie zmizela pod vodou - hnedle to vypadalo líp. Nicméně velmi teplý začátek května ukázal hlavní slabinu směrem k létu - rychlý úbytek vody odparem. Stačil týden a voda klesla o cca 20 cm až na úroveň falešného dna z přepravek. Byl jsem z toho tak rozmrzelý, že jsem to raději ani nefotil :-).

Požehnáním ale byla druhá polovina května a správné načasování srážek na večer a noc. Na zahradě jsem ze zbylé folie udělal několik záchytných ploch a s jejich pomocí jsem během pár dnů jezírko naplnil až na plnou kapacitu. Tenhle stav trvá díky příznivému počasí už skoro měsíc, tak si to užívám. A řeším osázení, což ale bude u mě nějakou chvilku trvat.

Takže závěr, kterým se vrátím k mému úvodnímu příspěvku z loňska:
- jezírko s rašeliništěm vybudováno
- vodní plocha (pokud prší) je dostatečná, manželka je spokojená
- žáby se zatím nenastěhovaly, trvá napjaté očekávání, ale už je asi pozdě, tak snad příští rok
- opěrný sloup pro lávku nebo molo jsem odpískal a vyřešil jsem to zvětšením vodní plochy = zmenšením plochy rašeliniště, takže pohodlně dosáhnu všude ze břehu
- zatím se mi zdá, že čím větší vodní plocha, tím pomalejší je odpar vody - pokud je to tak, tak je to malý benefit navíc

Co bych udělal jinak? Asi bych nedělal to falešné dno z přepravek a i výkop bych udělal dnes jinak - tvarově (spíš protáhlejší tvar) i profilově (hloubka uprostřed a okraj všude třeba jen 40 cm hluboký). Takže příště :-)

Pro představu ještě pár fotek dokumentující vývoj stavby od poloviny února do dneška.

Toť vše, PaKo
Přílohy
Začíná plnění rašelinou
Začíná plnění rašelinou
Konec března a konečně sníh - hladina stoupá
Konec března a konečně sníh - hladina stoupá
Rašelinný okraj téměř hotový
Rašelinný okraj téměř hotový
Další sníh!
Další sníh!
Oříznutí folie a úprava terénu okolo
Oříznutí folie a úprava terénu okolo
Konec dubna - už to trochu vypadá k světu
Konec dubna - už to trochu vypadá k světu
Začátek června - hladina na maximu
Začátek června - hladina na maximu
Pavel Kozák
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host