Rozprašovač a pH vody

Vitríny, elektronika, skleníky, zavlažování, ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
zlatokrt
Příspěvky: 78
Registrován: 24 bře 2018, 20:36
Kontaktovat uživatele:

Rozprašovač a pH vody

Příspěvek od zlatokrt » 12 črc 2019, 11:08

Ahojte,
získal jsem nedávno poněkud neočekávanou zkušenost.
Masožravky v horských vitrínkách rosím zásadně vodou z reverzní osmózy. Obvykle používám tlakový rozprašovač, který mám i pro terária s žabkami, neboť i žabky rosím RO vodou. Před několika týdny jsem však masožravky preventivně ošetřil Vertimecem a abych se vyhnul kontaminaci terárií tímto chemickým postřikem, začal jsem masožravky rosit postřikovačem, který obvykle používám pouze na aplikaci postřiků. Citlivější rostliny (zejména Drosera solaris, D. meristocaulis, D. roraimae...) začaly najednou chřadnout. Když už to začalo být zjevné, napadlo mě změřit pH vody, kterou k zálivce používám. Destilovaná voda z RO má pH kolem 6, je mírně kyselá zřejmě díky rozpuštěnému CO2. Stejně tak i voda z postřikovače, který používám na terária. Z postřikovače na kytky však tekla voda s pH kolem 8, tedy zásaditá. Příčina mi není zcela jasná, snad zbytky postřiku (či postřiků, pokud tam zbývalo něco ze vzdálenější minulosti), které jsem nedostatečně vypláchl? Nebo něco v plastu či mazadlo v pumpičce, kterou se postřikovač tlakuje? Nevím jistě, na žabky používám postřikovač jiné značky, ale téměř totožného vzhledu, podle mě jenom v továrně někde v PRCu natisknou zvenčí jinou značku. Nedokážu také říct, zda na rostliny negativně působilo prosté vysoké pH nebo i potenciální jedovatost nějakých chemických zbytků, které tam snad z postřiků zůstaly. Ale samotné zvýšené pH může pro většinou kyselomilné masožravky znamenat problém.
Každopádně jsem jako protiopatření rostliny dvakrát důkladně porosil vodou s přídavkem rašelinného výluhu do akvárií, díky kterému měla voda pH kolem 5 a dále rosím pouze osvědčeným postřikovačem od terárií. Během pouhého týdne začala být patrná změna k lepšímu.
Tož tak. Máte-li osvědčený postup a nářadí, držte se ho. A po postřicích důkladně vyplachujte.
Adam
Adam Veleba
Termiter
Site Admin
Příspěvky: 149
Registrován: 22 bře 2018, 15:37
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozprašovač a pH vody

Příspěvek od Termiter » 12 črc 2019, 11:12

Zajímavá informace.

Já tedy rosnatky nerosím, na to bych nepřišel.

Odesláno z mého SM-G975F pomocí Tapatalk

Michal Rubeš - člen správní rady společnosti Darwiniana
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti