Sarracenia purpurea, Cypripedium reginae a další orchideje - 28.6.2017 (Furman Fen Preserve, NY, USA)

Přírodní lokality v ČR i zahraničí, ochrana přírody apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
slavek
Příspěvky: 30
Registrován: 07 kvě 2018, 08:01
Kontaktovat uživatele:

Sarracenia purpurea, Cypripedium reginae a další orchideje - 28.6.2017 (Furman Fen Preserve, NY, USA)

Příspěvek od slavek » 27 črc 2019, 23:24

V tento krásný polojasný letní den jsem se s Jimem (Buffalo Museum of Science - herbarium) vydal na výlet po dvou krásných lokalitách. Po seznámení se s Jackie, velice milou prezidentkou společnosti NSSWNY (The Nature Sanctuary Society of Western New York) jsme se vydali na první z nich. Furman Fen je slatiniště a nejmenší rezervace patřící NSSWNY. Co se týče překladu, jak jsem se dozvěděl od botanika Jima, tak "Fen" je rašeliniště, kterým voda protéká (tedy slatiniště), naproti tomu "Bog" je rašeliniště v pravém slova smyslu (tedy vrchoviště), kterým voda neprotéká (na to se mrkneme v dalším vlákně) a dostává se do něho např. srážkami. Ač je to jejich nejmenší rezervace, rozhodně není nezajímavá. Aby nebyla! Vyskytuje se zde řada orchidejí a masožravých rostlin. Jedním z místních klenotů je vzácný střevíčník královnin (Cypripedium reginae, anglicky pak se můžeme setkat s několika názvy: Showy Lady's-slipper, Pink-and-white Lady's-slipper, Queen's Lady's-slipper, Fairy Queen, White Wing Moccasin, Royal Lady's Slipper Female a Silver-Slipper). Na této lokalitě můžete kromě tohoto střevíčníku nalézt i několik dalších orchidejí - relativně běžný druh Calopogon tuberosus a drobnou orchidej Pogonia ophioglossoides, která však není o nic méně krásná!

Obrázek
Lokalita se nalézá uprostřed lesů.

Obrázek
Na první pohled vypadá jako rákosina s kapradím...

Obrázek
Kdo si ale klekne, ten nalezne spoustu zajímavých druhů - zde odkvetlý střevíčník a kvetoucí špirlice.

Obrázek
Většina střevíčníků již byla na odkvětu a vybledlá - Cypripedium reginae (Showy Lady's-slipper, střevíčník královnin).

Obrázek
Na prosvětlenějších místech rostlo někollik drobných orchidejí - Pogonia ophioglossoides (Rose Pogonia).

Obrázek
Obrázek
A masožravé rostliny nemohou chybět! Sarracenia purpurea subsp. purpurea (Purple Pitcher Plant, špirlice nachová)

Obrázek
Pogonia ophioglossoides (Rose Pogonia) - detail květu.

Obrázek
Obrázek
Calopogon tuberosus (Tuberous Grass Pink) - kdo si všimne, co je na květu divného?

Obrázek
Cypripedium reginae (Showy Lady's-slipper, střevíčník královnin) - dva trsy měly ještě květy v lepší formě.

Obrázek
Vážka Plathemis lydia (common whitetail).

Obrázek
Obrázek
A kdo se do podrostu rákosí, kapradin, orchidejí, špirlic, vacht trojlistých a klikvy podívá ještě důkladněji, nalezne tu a tam rosnatku okrouhlolistou (Drosera rotundifolia, Roundleaf Sundew).

Obrázek
S lokalitou se rozloučíme s vážkou Erythemis simplicicollis (Eastern Pondhawk) - jde o mladého samce, který později ztratí zelenou barvu a bude celý modrý.
Naposledy upravil(a) slavek dne 29 črc 2019, 15:26, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
zlatokrt
Příspěvky: 78
Registrován: 24 bře 2018, 20:36
Kontaktovat uživatele:

Re: Sarracenia purpurea, Cypripedium reginae a další orchideje - 28.6.2017 (Furman Fen Preserve, NY, USA)

Příspěvek od zlatokrt » 28 črc 2019, 20:47

Krása! To, co na první pohled vypadá jako rákos, je to vůbec rákos?
BTW: doslovný překlad je bog = vrchoviště, fen = slatiniště. Ale funkční definici, kde se bere v rašeliništi voda, máš správně.
Adam Veleba
Uživatelský avatar
slavek
Příspěvky: 30
Registrován: 07 kvě 2018, 08:01
Kontaktovat uživatele:

Re: Sarracenia purpurea, Cypripedium reginae a další orchideje - 28.6.2017 (Furman Fen Preserve, NY, USA)

Příspěvek od slavek » 28 črc 2019, 21:27

Já to napsal tak, jak my to bylo řečeno a zřejmě tak, jak to tam oni odlišují. Jasně, že znám jaký je rozdíl mezi vrchovištěm a slatiništěm, jen jsem si to neměl nutkání do té doby nikdy překládat. Už vidím na co narážíš - v textu mluvím stále o "rašeliništi" :-) V textu jsem to upravil. Díky za upřesnění a upozornění :-) Proč jsem to tam to uváděl - příští vlákno založím o vrchovišti, co jsme navštívili hned po tomhle slatiništi v ten samý den.

Myslím, že to byl nějaký orobinec.
Uživatelský avatar
zlatokrt
Příspěvky: 78
Registrován: 24 bře 2018, 20:36
Kontaktovat uživatele:

Re: Sarracenia purpurea, Cypripedium reginae a další orchideje - 28.6.2017 (Furman Fen Preserve, NY, USA)

Příspěvek od zlatokrt » 29 črc 2019, 20:37

Na slovo rašeliniště jsem nenarážel, jen jsem doplnil ten doslovný překlad, neb mi přišlo, že by se mohl hodit. Rašeliniště je všeobecný pojem označující mokřad s akumulací rašeliny, vrchoviště i slatiniště jsou jeho různé typy. Jeho použití bylo tedy správné :-)
Adam Veleba
Uživatelský avatar
slavek
Příspěvky: 30
Registrován: 07 kvě 2018, 08:01
Kontaktovat uživatele:

Re: Sarracenia purpurea, Cypripedium reginae a další orchideje - 28.6.2017 (Furman Fen Preserve, NY, USA)

Příspěvek od slavek » 29 črc 2019, 21:48

Pravdu díš :-) Až budu mít chvilku, tak sem hodím pár fotek zase z vrchoviště.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host