Oddenky či kořeny?

Všechno o pěstování - jak na to, škůdci, technika, ...
Odpovědět
Jirka
Příspěvky: 48
Registrován: 12 zář 2018, 17:08
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Oddenky či kořeny?

Příspěvek od Jirka » 12 lis 2018, 20:55

WP_20181112_002.jpg
Zdravím vespolek,
nerad tu obtěžuji příliš často začátečnickými dotazy, ale přestože jsem si nakoupil tři knihy a čtu je všechny najednou, tak jsou občas informace, které v nich nenajdu :)
Pěstuji většinou rosnatky, ale teď jsem si pořídil svoji první tučnici. Je to P. Debbertiana. První den po zakoupení jsem ji musel přesadit, protože byly v půdě nějací brouci. Ty brouky znám, řešil jsem je už i v jiných květináčích, takže rozhodnutí o přesazení byl můj jasný záchvat paniky.
Vím, že mexické tučnice vyžadují substrát o neutrálním až zásaditém PH, ale někde jsem se dočetl, že na substrát nejsou až tak háklivé. Takže jsem mojí první tučnici nabídnul standardní rašelinu s pískem (to jediné, co v bytě mám :). Tučnice má zimní listy, takže jsem ji vysadil zálivku - je na suchu a 2x denně ji rosím. Snad to dělám správně - pokud ne, poraďte mi prosím.
Můj dotaz ale směřuje k tomu, co se začalo dít v květináči. Tučnice začala vypouštět jakési bílé "šlahouny". Hodně to připomíná její kořeny. Ale proč jsou nad substrátem? Je to důsledek špatného přesazení, nebo jsou to nějaké oddenky? Viz foto.
Díky,
Jirka Š.
Uživatelský avatar
Jakub Štěpán
Příspěvky: 25
Registrován: 23 bře 2018, 14:03
Bydliště: Loučeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Oddenky či kořeny?

Příspěvek od Jakub Štěpán » 13 lis 2018, 09:48

Zdravím, Jirko,

mám zkušenost, že většina druhů rašelinu v klidu zvládá ;-). Když ten substrát nebude přemokřený, určitě to bude ok. Ty šlahouny budou skutečně kořeny. Mexičanky je občas takto vytahují ven (asi adaptace na růst na skále?). Během suchého období je to asi mnohem častější, ale nikdy jsem to více nezkoumal, tak snad má paměť neklame.

Ať se daří!
Člen Správní rady Darwiniany.
www.jakubstepan.com
Uživatelský avatar
zlatokrt
Příspěvky: 78
Registrován: 24 bře 2018, 20:36
Kontaktovat uživatele:

Re: Oddenky či kořeny?

Příspěvek od zlatokrt » 13 lis 2018, 21:28

Jak píše Jakub, jde o kořeny. Některé mexické tučnice mi to taky často dělají a podobně jako Jakub bych věřil, že se jedná o součást adaptace pro růst na skalách - přídatné přichycení rostliny v mělkém substrátu na povrchu skály + potenciální šance na nějakou vodu a živiny navíc. Bylo by ovšem zajímavé zjistit, zda se takto chovají i rostliny v přírodě.
Každopádně se u mě tento jev nepojí s ničím patologickým.
Adam
Adam Veleba
Jirka
Příspěvky: 48
Registrován: 12 zář 2018, 17:08
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Oddenky či kořeny?

Příspěvek od Jirka » 14 lis 2018, 20:15

Moc vám děkuji pánové. Jsem moc rád, že je všechno v pořádku. A ještě jsem bohatší o další začátečnickou zkušenost.

PS: dneska jsem zazimoval mucholapku do lednice - také poprvé. Ty začátky jsou plné napětí. Tohle bude napětí na 3-4 měsíce :D
Termiter
Site Admin
Příspěvky: 149
Registrován: 22 bře 2018, 15:37
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Oddenky či kořeny?

Příspěvek od Termiter » 14 lis 2018, 20:45

Tak pak dejte vědět, jak to zimování v lednici fungovalo.
Michal Rubeš - člen správní rady společnosti Darwiniana
Jirka
Příspěvky: 48
Registrován: 12 zář 2018, 17:08
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Oddenky či kořeny?

Příspěvek od Jirka » 03 pro 2018, 19:24

Termiter píše:
14 lis 2018, 20:45
Tak pak dejte vědět, jak to zimování v lednici fungovalo.
Dám vědět rád. Doufám, že to v mých rukách přežije. Tady hodím zatím pár fotek ze zimování. 1) po vykořenění před očištěním 2) po očištění 3) mucholapka si hoví v namočeném sušeném rašeliníku. V lednici mám 8-10 stupňů. Mucholapka zatím ještě žije :D
Přílohy
WP_20181114_001.jpg
WP_20181114_003.jpg
WP_20181114_005.jpg
Termiter
Site Admin
Příspěvky: 149
Registrován: 22 bře 2018, 15:37
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Oddenky či kořeny?

Příspěvek od Termiter » 03 pro 2018, 22:48

Vypadá... čerstvě.
Michal Rubeš - člen správní rady společnosti Darwiniana
Jirka
Příspěvky: 48
Registrován: 12 zář 2018, 17:08
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Oddenky či kořeny?

Příspěvek od Jirka » 02 bře 2019, 15:18

Zdravím vespolek po několika měsících.
Je to sice mimo započaté téma, ale když už jsme to nakousli....
Je 2. března a mucholapka přežila :D. A to navzdory mojí péči. Příště tu mucholapku zazimuju v normální poloze a ne naležato. Každopádně čerstvě po vybalení z rašeliníku vypadá zdravě. Zatím ji dám do police pod ledky. Na balkon ji dám až po zmrzlých mužích.

WP_20190302_003.jpg
WP_20190302_009.jpg
Termiter
Site Admin
Příspěvky: 149
Registrován: 22 bře 2018, 15:37
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Oddenky či kořeny?

Příspěvek od Termiter » 02 bře 2019, 23:13

Je jako nová. :c)
Michal Rubeš - člen správní rady společnosti Darwiniana
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host