Svilušky?

Všechno o pěstování - jak na to, škůdci, technika, ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Igor I.
Příspěvky: 18
Registrován: 12 zář 2018, 19:19
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Svilušky?

Příspěvek od Igor I. » 31 kvě 2019, 21:09

Dobrý podvečer,

priniesol som si domov z výstavy D. scorpioides, avšak vyzerá to, že neprišla sama. Dnes deň po tom ako som ju priniesol som na substráte spozoroval veľmi drobné chrobáčiky skoro podobné malým povúčikom. Niektoré su hnedo-orandžové, iné majú bielu farbu. Nelietajú ani neskáču iba sa niekedy pohybujú po substráte pri jemnom fúknutí a potom hneď zalezú. Subtrát som hneď poriadne vystriekal mospilanom (bežnou dávkou, ktorú som mal v postrekovači) no na chrobáčiky to nemalo žiaden vplyv. Veselo sa pohybovali ďalej aj po 10-15 minútach. Objavili sa ale larvy - pomerne veľké a dosť pripomínajúce larvy smutníc ale prídu mi dosť veľké cca 1,5 cm (viď. foto), ktoré som vybral pinzetou a vyzerajú, že na ne Mospilan zabral. Prehľadal som internet a známych škodcov ale žiaden sa mi na chrobáčiky nepodobal, jedine svilušky. Nenašiel som však žiadne pavučinky. A veľkosť lariev mi na tak malé chrobáčiky taktiež nesedí (majú ledva 1 mm, ledva sa ich dá chytiť a nie to ešte odfotiť). Mám skúsiť nejaký iný prípravok ? Okamžite presadiť ? Bojím sa aby pri presadení neostal nejaký z nich niekde ukrytý a problém nastane znovu.

Igor
Přílohy
IMAG1893.jpg
IMAG1899.jpg
Uživatelský avatar
zlatokrt
Příspěvky: 78
Registrován: 24 bře 2018, 20:36
Kontaktovat uživatele:

Re: Svilušky?

Příspěvek od zlatokrt » 02 čer 2019, 21:11

Možná ne přímo svilušky, ale zdá se, že by to mohli být nějací saví roztoči. Je jich více druhů a ne všichni dělají pavučinky. Zabírají na ně specializované akaricidy - já obvykle používám Vertimec, jen nevím, zda je ještě k dostání. Ale jsou i jiné, myslím Omite a podobné, také jsem jednou aplikoval bez obtíží. Přesazení pomáhá, ale jak píšete, těžko zajistit, aby si je člověk nepřesadil s kytkou a navíc trpasličí rosnatky přesazení nesnáší zrovna nejlépe.
Co jsou zač ti červi, to netuším. Opravdu připomínají larvy smutnic, ale nějaké echt vyžrané. Skoro bych věřil, že by se mohlo jednat o nějaký druh půdní hlístice nebo bůhvíjakého červa. Bezobratlí bohužel nejsou zrovna moje hobby, asi vám v tomto více neporadím. Ale když na ně zabral mospilan, tak by od nich mohl být pokoj.
Teď bych se zaměřil na to, aby rostlina přežila do zimy, kdy vytvoří gemmy a z nich si připravíte do čerstvého substrátu novou generaci, s trochou štěstí generaci oproštěnou od těchto škůdců. Neměl by být probém mít tuto rosnatku volně venku, kde by naopak mohli mít problém ti škůdci. Často to také pomáhá.
Adam Veleba
Uživatelský avatar
Igor I.
Příspěvky: 18
Registrován: 12 zář 2018, 19:19
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Svilušky?

Příspěvek od Igor I. » 03 čer 2019, 13:00

Veľmi zvláštné na týchto "škodcoch" mi príde to, že rastlina vyzerá zdravo a spokojne. Skúsim kúpiť niektorý zo spomenutých prípravkov a vyčkám, či sa jej stav bude výrazne meniť k horšiemu. Presadenie som zvažoval ako krajnú možnosť ak by nezaberalo nič, ale ako píšete trpaslíkom moc neprospieva. Skúsim ju dať na balkón, avšak bojím sa, že tam by pre ňu teploty mohli byť až príliš vysoké a to hlavne s postupom času keď vonku bude ešte teplejšie ako 30°C. Ďakujem za odpoveď pokúsim sa nech to zvládne do zimy a budem rád keď prežijú aj materské rastliny :)
Uživatelský avatar
Jiří Mácha
Příspěvky: 2
Registrován: 05 pro 2018, 19:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Svilušky?

Příspěvek od Jiří Mácha » 03 čer 2019, 16:53

Taky jsem si na výstavě koupil D. scorpioides a zjistil jsem, že tam jsou škůdci také. Našel jsem jednu larvu i broučky. Rostlina půjde do karantény a doufám, že jsem si tímto nekontaminoval celou sbírku. Je fakt, že rostliny jsou v dobrém stavu. Možná zkusím substrát nechat trochu proschnout, škůdci třeba vylezou ze substrátu. Stejně je to ale všechny nevyhubí a asi budu muset použít postřik nebo počkat na gemmy a těchto rostlin se zbavit. Každopádně děkuji za upozornění...
Uživatelský avatar
zlatokrt
Příspěvky: 78
Registrován: 24 bře 2018, 20:36
Kontaktovat uživatele:

Re: Svilušky?

Příspěvek od zlatokrt » 03 čer 2019, 22:27

Trpaslíkům zrovna vedro nevadí, v přírodě přežívají australské léto ;-) Maximálně omezí růst, ale měli by to zvládat. Pro snížení šance na letní úhyn lze lehce přistínit a hlavně nenechat úplně vyschnout.
Adam Veleba
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host