Darwiniana

Seznam diskusních fór - Masožravky - ostatní témata : 
Peltata - mnozeni vegetativne
Autor: Patrik Hudec prezident společnosti (IP zapsáno)
Datum: 26.06.2004 21:40

Mozna mi tento prispevek trochu zapadl (viz posledni v tema "vzacnost?"), tak jej takto s malymi upravami "zviditelnuji" (to kdyby nekomu prislo, ze uz tohle nekde videl)

Na stvolu d. peltaty nesoucim kvetenstvi podel cele delky obcas z mista, kde roste "list", vyrustaji male odnoze, ale nekoreni. Me by zajimalo, zda se takto da peltata namnozit. Zkousel jsem oddelenou malou rostlinku zasadit do pudy, cisteho raseliniku, nechat na stvolu a tu cast zasypat substratem, nechat co nejdele na stvolu a az pak oddelit, oddelit i s casti stvolu (za cenu zniceni kvetenstvi, pochopitelne). Ale nic, nezakoreni. Protoze stvol vadne od spicky, zkousel jsem i odstrihnout cele kvetenstvi a nechat jen nejnizsi odnoz, ze by sila sla pouze do teto male peltaty a vice se vyvinula, ale akorat vydrzela dele (vyvinula se a nezakorenila).

Tak se chci zeptat, zda zde neni nekdo, komu se to povedlo a podelil by se o sve zkusenosti, popr. naopak me vyvedl z omylu, ze to takto delit ani nejde. Hlavni zmenou oproti puvodnimu clanku je, ze nyni uz me cas pomalu tlacit zacina, protoze kvetenstvi uz zacina vyrustat!

A jeste poznamecku: kvetou v nasich umelych podminkach bezne 2x do roka (rust mi zacinaji na jare a na podzim), nebo je to jen muj atypismus (chybneho pestovani)?

Re: Peltata - mnozeni vegetativne
Autor: mirek (IP zapsáno)
Datum: 27.06.2004 21:41

To ze kvetou dvakrat do roka je atypismus spatneho pestovani, jak jsi spravne podotknul, ale je to zavada zanedbatelna. D. peltata urychleny rezim zvlada. Takze pokud Ti kvete, nic nemusis menit i kdyz tak cini dvakrat do roka.

Ja jsem je mnozill tak, ze jsem usrihl celou kytku (nadzemni cast a zasadil). Kytka si udelala novou hlizu a hliza si udelala novou kytku, mam-li to rici strucne a vystizne. Raselinikem jsem to nekomplikoval, pichnul jsem to vzdy do ciste raseliny.

Jinak kdyby jsi chtel srovnat tu periodu, tak se vyplati mirny pokles teploty na 10-15°C.

Re: Peltata - mnozeni vegetativne
Autor: Patrik Hudec prezident společnosti (IP zapsáno)
Datum: 28.06.2004 17:41

A takove brutalni smik zvladne s velkou pravdepodobnosti?
No jo teplota - min nez v pokoji mam uz jenom v lednicce, ale zda se, ze to uchodi.
A co ty oddenky na stvolu - nedaji se nejak namnozit? Prijde mi pak vcelku zbytecne, ze se tam vubec objevuji, nejsou-li vyuzitelne. Na kazdem jsou tak 4 minimalne.

Mejte se hezky!



Příspěvek byl upraven (28.06.2004 17:42)

Re: Peltata - mnozeni vegetativne
Autor: Mirek Srba (IP zapsáno)
Datum: 29.06.2004 09:14

Pravděpodobnost Ti neřeknu. Já jsem na tuhle myšlenku přišel díky tomu, že jsem D. peltata zakoupil od nejmenovaného obchodníka bez podzemní části (podvrh), ale ustála to. No a tak jsem to opakoval. Jinak tu nižší teplotu v pokoji zajistíš velmi snadno - kytku postavíš hned k oknu, které je v zimě studené.

Re: Peltata - mnozeni vegetativne
Autor: Patrik Hudec prezident společnosti (IP zapsáno)
Datum: 30.08.2004 23:00

Jeste bych se chtel pozeptat: kazda rostlinka vytvori nejvyse jednu hlizu, nebo se muze postestit i vice, tedy mnozeni pomoci hliz?

Re: Peltata - mnozeni vegetativne
Autor: Zdeněk Žáček čestný prezident společnosti (IP zapsáno)
Datum: 31.08.2004 08:15

Já sice nikdy D. peltata nepěstoval, ale jediný chatrý úspěch jsem měl asi po tři roky s D. erythrorhiza subsp. erythrorhiza. Každoročně jsem zjara sklízel více hlízek, z nichž na podzim rašily nové rostlinky. Domnívám se, že je tomu takhle u hlíznatých rosnatek obecně.



Zdeněk Žáček



Toto fórum je dočasně otevřeno pouze ke čtení. Prosím, zajděte sem zase později.

This forum powered by Phorum.
rss