Darwiniana

Seznam diskusních fór - Chlubírna : 
Jdi na stránku: Předchozí12
Aktuální stránka: 2 z 2
Re: Pár jarních fotek
Autor: Jan Řehoř (IP zapsáno)
Datum: 24.03.2009 21:40

Mě se osvědšil takový ten až žlutozelený, s malými hlavičami a hodně dlouhým "stonkem", co často roste u rašeliných rybníků skoro až ve vodě. Jak se jmenuje, nevím. Pěkně se rozrůstá, nezárůstá moc trávou a zůstává pěkně šťavnatě zelený i když jsou vedra. Naopak nejhorší jsou takové ty, asi cizokrajné druhy, co mají obří hlavičku, bílozelenou, někdy i načervenalou barvu, nerostou vůbec do výšky. Bez extrémní vlhkosti zasychají, často hnijí a stále mají nehezkou barvu. Jednou jsem ho dostal s nějakou kytkou a na rašeliništi mi vůbec nepřežil. Jinak se v těch druzích nevyznám. Jednou mě zaujal v přírodě úplně sytě červenej, až vínovej rašeliník, vzrůstem podobnej tomu žlutozelenýmu.

Re: Pár jarních fotek
Autor: Adam Veleba člen správní rady (IP zapsáno)
Datum: 25.03.2009 15:44

Hmm, to nemusí být ani cizokrajné druhy... mohl by to být některý z mohutnějších rašeliníků, ale některé jsou opravdu celkem háklivé na kvalitu vody i substrátu, ještě háklivější než MR. Ten červený, který tě někde zaujal, by mohl patřit také více druhům, některé jsou odolnější, jiné jsou vůči ekologickým nárokům více vyhraněné. Prostě u rašeliníků se vyplatí zkoušet různé vzorky, které se komu kde podaří sehnat a které se uchytí. Mě kolem kytek rostou dva druhy, jeden macatější (asi Sphagnum palustre) a jeden takový hubenější (nevím, jaký druh), oba jsou zelené. Kolem špirlic se pomalu ale jistě rozrůstají.

Re: Pár jarních fotek
Autor: Marek M. (IP zapsáno)
Datum: 25.03.2009 17:06

Já mám nejraději právě ten světlezelený mohutný huňatý rašeliník. smiling smiley
Jinak jsou pěkné ty vínově rudé. Obecně nemusim tolik ty hubený rašeliníky, těch jsem ale v přírodě zatim viděl nejvíc.

Re: Pár jarních fotek
Autor: Adam Veleba člen správní rady (IP zapsáno)
Datum: 26.03.2009 10:31

Ty vínově rudé se mi líbí nejvíc, ale v přírodě nejsou tak časté, většinou rostou na chráněných územích, takže člověk je těžko shání na nějaké laborování a pěstování kolem kytek. A i když jsem někde něco sehnal, nerostly dobře. Chci ozkoušet ale i další mechy, mám teď doma pár polštářů Aulacomnium palustre ( [kasvio.avoin.jyu.fi]), oproti rašeliníkům je drobnější a odolnější, roste i na hodně degradovaných vlhkých loukách a rašeliništích. Uvidím, jestli z něj bude nějaký užitek. Když nenaroste moc do výšky, nevypadá špatně smiling smiley

Re: Pár jarních fotek
Autor: Marek M. (IP zapsáno)
Datum: 26.03.2009 14:06

Zdar Adame, ten mech o kterém mluvíš pěstuji s P. vulgaris a vypadá to moc pěkně. smiling smiley

Re: Pár jarních fotek
Autor: Adam Veleba člen správní rady (IP zapsáno)
Datum: 26.03.2009 16:35

Vida smiling smiley takže už s ním má zkušenosti víc lidí.

Re: Pár jarních fotek
Autor: lama (IP zapsáno)
Datum: 26.03.2009 18:36

Vidím kluci, že je vás tu dost, co máte zahradní rašeliniště. Taky bych chtěl jedno větší pořídit, už jsem koupil jezírkovou plachtu. Ale řeším teď problém jménem rašelina. Ta průmyslová za nějakou dobu co je ve vodě začne zahnívat a pěkně to smrdí. Navíc jí bude potřeba poměrně dost. Jak jste rašelinu řešili vy, jakou jste tam flákli a jaké s ní máte zkušenosti prosím?


Děkujismiling smiley

Re: Pár jarních fotek
Autor: Jan Řehoř (IP zapsáno)
Datum: 26.03.2009 18:44

Já jsem prostě koupil v Hornbachu 4x 250L pytle přírodní vláknité rašeliny od Agra. Mám ji tam něco přes rok a všechno mi pěkně roste a nemám pocit, že by to nějak smrdělo. winking smiley
Jinak netuším, kde jinde než z průmyslové výroby, by se dalo sehnat tolik rašeliny. confused smiley

Re: Pár jarních fotek
Autor: lama (IP zapsáno)
Datum: 26.03.2009 19:01

Dikes. Ani nevím, že tam takovou mají.

S tou průmyslovou jsem myslel ty pytlíky od agra menších balení označených jako rašelina, ale maji to smíchané právě kdoví s čím... Je jasný že i těžební průmysl je průmysl, takže neprůmyslovou by si člověk musel jít nakopat jedině sám a to fakt ne...

Vyrazím se teda mrknout do Hornu, ještě prosímtě, kolik stála?

Re: Pár jarních fotek
Autor: Marek M. (IP zapsáno)
Datum: 26.03.2009 19:13

Lamo, já sice rašeliniště nemám, ale tučnice a rosnatky pěstuju v samozavlažovacím truhlíku, kde mám mj. i ostatní mokřadní rostliny jako klikva, vlochyně a další.

Musím říct, že samotná rašelina má dost tendenci se postupem času rozkládat a smrdět.

Proto je dobrý smíchat rašelinu s křem.(nebo jakymkoli) pískem třeba v poměru 2:1, prospívá to i všem těm kytkám, když je tam ten písek.

A rašelina se mi osvědčila ta bílá, která se tady dokonce i nabízela.
Je od firmy Florcom, v jednom květinářství kousek od naší chaty ji prodávají.

[www.bbcom.cz] tady máš odkaz

Ale vždycky záleží na tom, kde tu rašelinu nahrabou, takže vždy je možnost, že zrovna v nějakym pytli může být úplně dobrá a v jinym úplně hrozná.

No snad ti to pomohlo, měj se. smiling smiley



Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Marek Míča (26.03.2009 19:13)

Re: Pár jarních fotek
Autor: Jan Řehoř (IP zapsáno)
Datum: 26.03.2009 19:34

To Lama:

To jsou takový velký, bílo-hnědý pytle, s nápisem "Agro profesional", ve velikostech 200 a 250L. Je to výhodný si to tak kupovat (já si koupím na jaře 200L pytel a vydrží mi až do zimy), protože je to levnější a hlavně se mi zdá ta rašelina mnohem kvalitnější (skládá se z větších kousků, mnohem pozděj začne i v květináčích smrdět, když se koupí má světlejší barvu a postupně tmavne - za půl roku má takovou barvu, jako ta z menších pytlů.
Pokud musíš kupovat malý pytle, vždy si přečti, jestli je to jen čistá rašelina bez přísad (Agro třeba vyrábí i malý pytle, neobohacované rašeliny, ikdyž uplně jiné konzistence).


To Marek:

Do truhlíků a květináčů taky dávám poměr cca. 3:1 s perlitem, případně i trochu s pískem, ale koupit do zahradního rašeliniště 250l perlitu, aby to bylo v poměru 3:1, by bylo hodně nákladný...

Re: Pár jarních fotek
Autor: Marek M. (IP zapsáno)
Datum: 26.03.2009 20:30

Já ale nemluvím o perlitu, ten se na rašeliništi v rašelině nevyskytuje, proč by ho měl člověk dávat do zahradního rašeliniště.

Re: Pár jarních fotek
Autor: Jakub Štěpán člen správní rady (IP zapsáno)
Datum: 26.03.2009 20:48

Je něco jiného, když rašelina stojí v teplém bytě a něco jiného, když je venku a musí odolávat povětrnostním vlivům... řekl bych tedy, že to co doma brzo shnije, bude venku fungovat dobře winking smiley.

_______________________________________________________
web growlist nabídka MR | jakubstepan@jakubstepan.com | Facebook

Re: Pár jarních fotek
Autor: Adam Veleba člen správní rady (IP zapsáno)
Datum: 26.03.2009 21:13

Nemám sice zahradní rašeliniště, kytky dávám ven ve velkých květináčích, ale něco taky poznamenám. Rašelinu používám tu, kterou Honza Řehoř, je rozhodně nejlepší z toho, co se mi podařilo komerčně sehnat, možná existují lepší, ale zatím jsem nesehnal. Samozřejmě, těžená rašelina v přírodě je prostě nej nej nej, ale dostat se na rašeliniště v těžbě je poněkud obtížné.
Zadruhé souhlasím plně s Markem, do rašeliny je velice dobré přidávat písek. Ideální je křemičitý písek, v případě nouze i třeba říční (z nějaké řeky nebo z potoka, které protékají v oblasti s kyselým podložím, ne z vápenců). Viděl jsem i v přírodě místa, kde byla rašelina s pískem jakoby smíšená a byl to přirozený proces, kdy se písek z podloží dostával do substrátu, který byl tím taky písčitý. S perlitem dobré zkušenosti nemám, písek se mi osvědčil mnohem lépe. Takže tak nějak smiling smiley

Re: Pár jarních fotek
Autor: Jan Řehoř (IP zapsáno)
Datum: 26.03.2009 22:19

Já jsem dříve používal písek, ale byl to nějaký, asi moc jemný písek, takže substrát vůbec neodlehčoval. Potom, protože většina mojích kytek, co je pěstuji jinde, než na rašeliništi, jsou šprlice, jsem se ptal Mirka Srby, co přimíchávat šprlicím do substrátu, protože on je profesionál, co se tím živý, zvláště šprlicema, tak to ví určitě velmi dobře - co jim vyhovuje a on mi řekl, že používá výhradně perlit, písek ne. I v substrátech všech kytek, co jsem od něho koupil (asi 15 šprlic a 8 dalších kytek) byl perlit, v poměru cca 2:1, či 3:1. A jelikož se mi některé rostliny po přesazení do písku nechtěly tak rozrůstat, jak v perlitu a měli větší sklon k hnilobám, přesadil jsem tedy kytky do směsi s perlitem a část kytek začala líp růst, některé ale samozdřejmě jen díky přesazení, ale rozhodně mám od té doby míň hnilob u šprlic a myslím i lepší rozrůstání. Jak jsem ale řekl na začátku - používal jsem dost jemný písek. Možná si letos u nás na chatě, kde je kousek malá a myslím i čistá říčka, s pěkným hrubozrným pískem a jelikož je to ve poměrně rašeliné oblasti (hodně velké množství rašeliníku ve tamnějších smrkových lesích, docela blízká, méně významná rašeliniště), neměl by být zásaditý, tak si nějaký ten písek vezmu a zkusím přimíchávat spolu s perlitem.

Re: Pár jarních fotek
Autor: Adam Veleba člen správní rady (IP zapsáno)
Datum: 27.03.2009 10:19

Hmm, zajímavé, jak se liší zkušenosti pěstitel od pěstitele.

Re: Pár jarních fotek
Autor: Michal Rubeš správce webu (IP zapsáno)
Datum: 27.03.2009 10:47

Směs rašeliny s pískem umí být taky pěkně těžká a kompaktní. Hodně záleží na rašelině. Perlit podle mých zkušeností umí odlehčit i méně kvalitní bahnitou rašelinu, takže netvoří kompaktní hroudy.
Na druhou stranu je pak povrch květináčů "znečištěný" nevzhlednýma bílýma kuličkama. Tak si vyber co je lepší. smiling smiley



http://www.termiter.cz/dokuwiki/_media//logo.png
Michal

Re: Pár jarních fotek
Autor: Adam Veleba člen správní rady (IP zapsáno)
Datum: 11.04.2009 11:20

Tož mimo debatu o rašelině a rašeliníku dodávám další dvě fotky z dnešního dopoledne. Drosera arcturi vytvořila další list a vypadá čím dál lépe smiling smiley

Přílohy: arcturi2.JPG (77.6KB)  
Re: Pár jarních fotek
Autor: Adam Veleba člen správní rady (IP zapsáno)
Datum: 11.04.2009 11:21

A Pinguicula grandiflora během 14 dnů, kdy jsem nebyl doma, vyrašila a už jsou vidět poupata.

Přílohy: grandiflora.JPG (98.7KB)  
Re: Pár jarních fotek
Autor: Dusan Klasovity (IP zapsáno)
Datum: 11.04.2009 17:37

Adam toto mi nerob...ta arcturi....zase som si poslintal klavesnicu (ten notebook Ti dam k uhrade)! chichi....nadherna!

Re: Pár jarních fotek
Autor: Adam Veleba člen správní rady (IP zapsáno)
Datum: 02.05.2009 19:20

Dneska jsem konečně zastihl rozkvetlé květy Drosera hamiltonii. Ačkoli ji mám už spoustu let, vykvetla letos poprvé.

Přílohy: celek.JPG (59.9KB)   kvet.JPG (21.3KB)  
Re: Pár jarních fotek
Autor: Adam Veleba člen správní rady (IP zapsáno)
Datum: 02.05.2009 19:21

A ještě přidávám fotku Pinguicula grandiflora taktéž v plném květu.

Přílohy: grandiflora.JPG (57.9KB)  
Re: Pár jarních fotek
Autor: Dusan Klasovity (IP zapsáno)
Datum: 02.05.2009 19:28

Super fotky Adam! Ta hamiltonka ma nadherny kvet. Ja uz ju mam celu vecnost ale este mi nikdy nekvitla.



Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Dusan Klasovity (02.05.2009 19:28)

Re: Pár jarních fotek
Autor: Adam Veleba člen správní rady (IP zapsáno)
Datum: 02.05.2009 20:00

Díky, já myslím, že je to hodně chladným zimováním - přes zimu byla ve sklepě, kde bylo delší dobu i pod 10 °C, to bude asi ten stimulant.

Re: Pár jarních fotek
Autor: Dusan Klasovity (IP zapsáno)
Datum: 02.05.2009 22:12

No to by mohol byt dovod ja svoje v takom chlade nezimujem ale vyskusam-uvidimsmiling smiley

Re: Pár jarních fotek
Autor: Adam Veleba člen správní rady (IP zapsáno)
Datum: 02.05.2009 22:22

Ja je tak zimoval neplánovaně grinning smiley

Re: Pár jarních fotek
Autor: Jakub Štěpán člen správní rady (IP zapsáno)
Datum: 02.05.2009 22:36

No ty jsou parádní, gratuluji!

V zakrucování květenství jsi nasadil laťku dost vysoko, to se snad dá překonat jen dvojitým uzlem grinning smiley.

Ta grandiflorka opravdu vypadá strašně podobně jako ta moje "nevadensis x poldinii" v poznávačce. Furt mi ale nesedí ta barva listů - všichni do mě sice hučí že na tom nezáleží - já mám ale tvrdou palici grinning smiley. Prostě to musí být "P.grandiflora × ...".

_______________________________________________________
web growlist nabídka MR | jakubstepan@jakubstepan.com | Facebook

Re: Pár jarních fotek
Autor: Adam Veleba člen správní rady (IP zapsáno)
Datum: 03.05.2009 23:29

Hehe... kdybys věděl, co musela chuděra vytrpět... v akvárku koncem zimy, aby měla dost světla, tak byla asi 10 cm pod sklem se zářivkou... a květenství rostlo a rostlo a když už nemělo kam, tak to dopadlo takhle. Jediné moje štěstí je, že vydrželo tak dlouho a kvete i teď, když jsou kytky venku ve velkém akvárku. grinning smiley

Re: Pár jarních fotek
Autor: Adam Veleba člen správní rady (IP zapsáno)
Datum: 04.05.2009 09:16

Tož a aby toho nebylo málo, tak ještě přidávám rozkvetlou Drosera oblanceolata. Asi ne úplně častá, i když poměrně snadno pěstovatelná kytka smiling smiley

Přílohy: oblanrost.JPG (49.1KB)   oblankvet.JPG (17.5KB)   obalnkvet2.JPG (20KB)  
Jdi na stránku: Předchozí12
Aktuální stránka: 2 z 2


Toto fórum je dočasně otevřeno pouze ke čtení. Prosím, zajděte sem zase později.

This forum powered by Phorum.
rss