Darwiniana

Seznam diskusních fór - Technika : 
Jdi na stránku: 12Následující
Aktuální stránka: 1 z 2
Pěstování čistě pod LED
Autor: Martin Holík (IP zapsáno)
Datum: 09.11.2016 13:45

Zdravím přátelé pěstitelé. Chystám se zhotovit si sestavu 3 vitrín, v jedné budou jihoamerické rosnatky, ve druhé australské hlíznaté rosnatky a ve třetí heliamfory. Vitríny budou v pokoji a rostliny bych rád pěstoval čistě pod umělým osvětlením, tedy pod LEDkami. Pročítám si zdejší forum ale i zahraniční diskuze a všude narážím na příspěvky typu "budu zkoušet, zkouším" nebo "přisvětluji". Proto se chci zeptat, zda-li je tu někdo, kdo již dlouhodobě, např. 3 roky apod., úspěšně pěstuje masožravé rostliny čistě pod umělým osvětlením typu LED? Příp. jaké konkrétní LEDky byste doporučili pro mé účely?

Diskuze jsou všude plné různých názorů. Např. na heliamfory se převážně shodují s kombinací teple bílých LED s červenými. U rosnatek zase čtu názory, že nejvhodnější je studená bílá s červenou apod. Mám v tom docela guláš a rád bych si přečetl názor od někoho, komu se dlouhodobě daří rostliny pod LEDkami kultivovat.

Re: Pěstování čistě pod LED
Autor: Michal Prokopec (IP zapsáno)
Datum: 09.11.2016 22:33

Ahoj Martine, dovolím si odpovědět Ti na Tvé otázky z PM zde.

Píšeš: "... Chystám se postavit si vitrínu do pokoje, resp. 3 vitríny. V jedné budou australské rosnatky, v druhé jihoamerické a ve třetí heliamfory. Chci se zeptat, jaké konkrétní LED používáte? Příp. neměl byste fotku Vaší vitríny? Nevím si moc rady s výběrem a umístěním osvětlení. Narážím na samé rozporuplné informace. Zároveň se chci zeptat, jak se Vašim rostlinám daří? Pěstujete je stále pod LED?"

Odpovědi na otázky jaké LED používám, jaký setup mám a jak se daří mým rostlinám nalezneš v tomto vlákně. Nyní to bude čtvrtá zima co přes zimu pěstuji rostliny pod LED osvětlením a neměnil bych smiling smiley Podotýkám, že pod LEDkami pěstuji hlavně rosnatky, jednu nepku a jednu helinu...

Re: Pěstování čistě pod LED
Autor: Miloslav Dobšík (IP zapsáno)
Datum: 16.11.2016 15:04

Zdravím,

tři roky ne, heliamphory jsem přesunul do sklepa v létě, každopádně od té doby jsou závislé čistě a jen na světelné energii z LEDek. Jsem nejenom spokojený, ale přímo nadšený výsledkem. Při volbě konkrétního typu, respektive barev, teploty osvětlení jsem prolezl kvanta diskuzí a dostupných článků na netu, poměrně hojné zdroje informací jsou na zahraničních fórech pěstitelů zcela jiného typu rostlin. Toto mi pomohlo ke konečné konkrétní volbě osvětlení.
První věc (ostatně toto platí pro jakýkoliv typ umělého osvětlení zrovna u heliamphor), dle mého názoru je především zásadní intenzita osvětlení. Toto jednoznačně platilo jak při předchozím přisvětlování zářivkami, tak i u LED není důvod. aby to bylo jinak. Nemá podle mě příliš cenu se snažit optimalizovat barevné spektrum apod., pokud nebude světla zkrátka "dost".

Další věcí, hojně diskutovanou na netu je volba správného světelného spektra. V podstatě jedna myšlenka je použití modrých 230 - 240 nm v kombinaci s červenými 660 nm LEDkami, protože v těchto vlnových délkách je maximalizována fotosyntéza rostliny. Zároveň nedochází ke zbytečnému svícení v zeleném spektru, které neumí rostliny využít a je to tudíž zbytečná ztráta elektrické energie. Součástí jsou i hry s modrá - růst, červená - květ a tedy volba poměru mezi těmito dvěma typy LED, tolik hlavní argumenty jedné strany.
Druhý názor je potom takový, že rostliny sice využívají k fotosyntéze výše uvedené vlnové délky, ale pro normální a zdravý růst rostlin je potřeba plného světelného spektra. Různé další vlivy na fotosyntézu i celkově zdravý růst rostliny jsem vstřebal, nicméně nedokážu reprodukovat, nejsem biolog. Na netu je spousta odkazů na nejrůznější články a studie, které se toto ať už v teoretické nebo i praktické rovině snaží prokázat, závěr si ale musí udělat každý vlastní.

V praxi:
Já osobně protože rostliny nepěstuji k následnému usušení a tudíž mě nezajímá rychlost a velikost úrody, ale růst heliamphor samotných, přirozeně se chci na ně dívat, mít z nich radost a navíc osobně jsem přesvědčen spíše o "plnospektrální pravdě", proto jsem volil intenzivní osvětlení bílými LED s přídavkem červených 660 nm diod (nutkání vylepšovat). Navíc značkové, tedy s garantovanými 440 nm jsem nebyl schopný sehnat.

Jakmile je představa, co člověk chce, pak už je třeba jen vybrat nějaký konkrétní výrobek. Zde jsem měl celkem jasno, maximální světelná intenzita z wattu elektrické energie (když už platím elektřinu), důvěryhodné světelné spektrum i další údaje, trvanlivost, kvalita. Nechtěl jsem především vyhořet, řešit rychlé klesání intenzity osvětlení, poruchy, už na to vůbec znovu sahat, co potom nakonec s tím.

Moje volba padla na moduly Osram plvz2, konkrétně třicet centimetrů dlouhé dají kolem 1100lm světla při spotřebě cca 8,5W (tedy asi 130lm z wattu). V teplotě světla studená bílá 6500K se dají sehnat za pár korun na e-bayi, v eshopech u nás za úplně mimo ceny. V teplotě teplá bílá 3000K už je to horší, já je sehnal na zahraničním eshopu. Hřejí jen minimálně, tedy minimální (možná i žádná, nezkoušel jsem) potřeba pasivního chlazení. zapojuje se snadno dohromady, žádné pájení. Namixoval jsem v poměru cca 50:50, teď už bych ale volil více modulů 6500K, protože jsem celou sestavu doplnil ještě několika červenými LED diodami Osram dragon eye hyper red (660 nm), taktéž přes e-bay, protože cena. Ze své teoretické průpravy jsem nabyl dojmu, že tato červená vlnová délka je pro rostliny natolik zásadní, až jsem takto výrazně posílil (a lehce učinil zbytečnými) bílé 3000K led moduly. A navíc s přídavkem červené do bílého světla rostliny skvěle vypadají.

Jen pro představu konkrétní celkové technické parametry mojí sestavy jsou momentálně 5x 6500K a 4x 3000K led moduly o celkovém max. výkonu 9.900lm při spotřebě cca 77W! 20x hyper red ledky je z principu nesmyslné definovat v lumenech (díky jakémusi pochybnému teoretickému přepočtu na netu jsem došel k hodně hrubému odhadu 3300 lm), každopádně pokud svítí samotné, intenzita je velmi vysoká, považuji to tedy za dostatečný počet. Spotřeba cca 24W. Při spotřebě "jedné stowattové žárovky" se tedy dá vytvořit osvětlení, které v rozumné vzdálenosti téměř zašlape rostlinky do země smiling smiley. A především je to funkční, to je vidět na barvě i vitalitě rostlin. Rekordmanem je Heliamphora huberi, ta je v podstatě téměř černá. A i "odpadní" zbytkové světlo vedle vitríny zbarvilo láčkovice do fialova. Dlužno říct, že k aktuálnímu zbarvení rostlin zcela jistě přispívají kromě světla i současné nízké teploty.

Celou sestavu jsem osadil na jednoduchou hliníkovou konstrukci, na netu se to dají senhat hliníkové profily s přesným navolením rozměrů, délek, šířek, tvarů, jde si s tím dobře pohrát s minimem vlatního mrvení řezáním apod. Vše slepené dohromady silikonem. Prakticky se to nezahřívá, tedy led fungují v optimální teplotě. Není potřeba žádný reflektor, tedy úspora.

Za sebe tedy mohu sestavu výkonných (!) LED modulů nebo LED diod jedině doporučit, naprosto bych momentálně nevolil jiný způsob osvětlení. I když samozřejmě jsem si celkem jistý, že např. zářivkové trubice udělají stejnou práci. Jen při o dost větší spotřebě.

Re: Pěstování čistě pod LED
Autor: Adam Veleba člen správní rady (IP zapsáno)
Datum: 16.11.2016 22:41

Pěkně napsáno thumbs up Podobných výsledků jsem dosáhl před několika lety, když jsem na malé ploše (30x30 cm) pálil asi 20 W neutrálně bílými led pásky.
Jinak, ač také inklinuji spíše k plnospektrálnímu osvětlení, používám i poměrně jednoduchou red-blue kombinaci (viz. [www.gme.cz] ) jako osvětlení na zimu. Loni 5 kousků této ledky (tedy celkem 55 W) na ploše jedné palety stačilo na to, aby i rosnolist hezky rostl a nevytahoval se. Letos to mám jako přisvětlování v zatepleném skleníku, uvidíme, jak se to osvědčí. Nutno podotknout, že red-blue kombinace je podle mě spíš otázka přežití, zatímco plnospektrální osvětlení znamená výstavní kytky.



Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Adam Veleba (16.11.2016 22:41)

Re: Pěstování čistě pod LED
Autor: Michal Prokopec (IP zapsáno)
Datum: 18.11.2016 17:19

Moc díky za skvělé a inspirující shrnutí! thumbs up thumbs up thumbs up

Re: Pěstování čistě pod LED
Autor: Martin Holík (IP zapsáno)
Datum: 05.12.2016 18:36

Všem vám moc děkuji za cenné rady a tipy. Po probdělých nocích u googlu a pročítání dalších diskuzí jsem nakonec zakoupil LED pásky na [www.lightronic.cz] a to 0,5m s teplotou chromatičnosti 5000K a světelným tokem 3400lm/m + 0,5m s teplotou 3000K a světelným tokem 3100lm/m. Tímto jsem osadil box o rozměrech 60x40cm a výšce 40cm. Na box mi tedy svítí cca 3250lm (myslíte, že je to dostačující?). V boxu mám kytky teprve 2 dny a na zkoušku jsem tam dal pár rosnatek (D. madagascariensis, D. 'andromeda', D. dielsiana) a několik semenáčů láčkovek. Do boxu jsem na boky nalepil pruhy diamantové folie.

Různí se názory na to, jakou teplotu chromatičnosti konkrétně rosnatky vyžadují - někdo tvrdí, že svítí jen studeným bílým světlem, někdo zase, že teplým. Např. z příspěvků Michala Prokopce jsem pochoppil, že jeho rosnatkám nedělala studená bílá dobře. Proto jsem zvolil kombinaci teplé a studené + ještě jsem dnes objednal z ebay červeno/modré LED v poměru 4:1, kterými box doplním.

Plánuji osadit i další box, do kterého chci zkusit dát opět 2 pruhy LED pásek po 0,5m, tentokrát obojí studenou bílou a ty doplním 2 pásky červeno/modré (4:1). Do tohoto boxu bych chtěl umístit Heliamphory.

K helčám mám objednaný i mlhovač a už pokukuji po návodech, jak regulovat teplotu - snížit ji.

Mimochodem, ty LEDky pekelně topí - odhaduji, že teplota AL profilu je tak 40 - 50 stupňů. Další nalepím na mnohem širší AL profily + přilepím k nim pasivní chladiče z nějakého starého chladiče CPU.

Současnou podobu boxu přikládám v příloze.

Přílohy: 15302276_10210129510305816_1115110756_o.jpg (71.8KB)  
Re: Pěstování čistě pod LED
Autor: Adam Veleba člen správní rady (IP zapsáno)
Datum: 05.12.2016 21:15

LED pásky umí zatopit, to je pravda. Nejjednodušší je pořídit lištu s chladicími žebry... jen je to větší investice.
Ta chladně + teple bílá kombinace je asi nejlepší.
Lumeny na plochu bych odhadoval jako na pohodu. Jen na fotce se mi zdá, že jsou světla zbytečně daleko od kytek. Ozářenost se vzdáleností od zdroje klesá opravdu markantně, i pár cm je znát. Vzdálenost 15 - 20 cm bohatě stačí, na menší kytky klidně i z 10 cm.
Jinak paráda, přeju mnoho zdaru!

Re: Pěstování čistě pod LED
Autor: Michal Prokopec (IP zapsáno)
Datum: 05.12.2016 21:19

Myslím, že to bude fungovat a kytky budou spokojené! Ať rostou!

Re: Pěstování čistě pod LED
Autor: Martin Holík (IP zapsáno)
Datum: 05.12.2016 22:02

Díky! Kytky jsou od zdroje cca 25cm. Dívám se po nějaké plastové mříži, kterou bych vypodložil na dno boxu a tím je vyvíšil.

AL profily mám s těmi žebry, byly to jedny z dražší - i kvůli šířce LED pásků, které jsou atypicky 12mm místo 10mm a ještě mám ty profily k sobě přilepené 2 pruhy AL lišt k odvodu tepla a i tak jsou profily dost teplé.

Co se týče intenzity osvětlení, tak jsem narazil na tento test [www.sarracenia.com] Podle něj mi vychází, že svítím málo (25%). Nicméně nevím, jestli se tomu dá úplně věřit, musel bych tam mít tak 6 pásků, aby to vycházelo na těch 100%. Takže prostě ze dva měsíce počkám a uvidím, jak se rostlinám daří - kdyžtak přidám další pásek.

Re: Pěstování čistě pod LED
Autor: Adam Veleba člen správní rady (IP zapsáno)
Datum: 05.12.2016 22:28

Mřížka do minerálních podhledů, to je to, co hledáš smiling smiley
Kolik vlastně ty pásky žerou na metr?
Já bych řekl, že to bude stačit. Ale díky za zajímavý tip - Barryho světelný kalkulátor je pro mě novinka.

Re: Pěstování čistě pod LED
Autor: Martin Holík (IP zapsáno)
Datum: 05.12.2016 22:45

Na metr cca 30W.

Díky za determinaci mřížky smiling smiley

Re: Pěstování čistě pod LED
Autor: Martin Holík (IP zapsáno)
Datum: 06.03.2017 07:16

Po 3 měsících jsem nadšený. Připomínám, že mám nyní box s LED pásky: 0,5m s teplotou chromatičnosti 5000K a světelným tokem 3400lm/m + 0,5m s teplotou 3000K a světelným tokem 3100lm/m. Vypadá to, že rosnatky mají raději světlo z 5000K LED. Jsou krásně vybarvené. Dokonce jsem pod světlem už realizoval výsev D. oblanceolata a vše do měsíce vyklíčilo. Dále mám pod LED pár rostlinek N. alata, cca půl roku staré. Těm se také krásně daří.

Teď ale začínám řešit větrání/chlazení. Přes zimu byla teplovat v boxu max. 19C, nyní šplhá k 25C. Myslíte, že bude stačit instalace ventilátoru s AL chladičem a nebo to chce něco sofistikovanějšího, např. peltierův článek?

Re: Pěstování čistě pod LED
Autor: Adam Veleba člen správní rady (IP zapsáno)
Datum: 06.03.2017 08:33

Jo, to tak bývá, ledky jsou fajn smiling smiley
Ohledně chlazení - dost záleží na pěstovaných rostlinách. D. oblanceolata je v podstatě tropická záležitost, které vyšší teploty nevadí. Popisované podmínky však zatím vyhovují i rostlinám typu D. roraimae, ty však už nemají moc rády teploty nad 30 °C
AL chladič s ventilátorem - jakože na ty ledky, aby se z nich lépe odvádělo teplo?
Peltierův článek se vyplácí jen do malých a dobře tepelně izolovaných boxů. Čím větší a hůře izolovaný prostor, tím astronomičtější jsou náklady na vybudování adekvátního chlazení a jeho spotřeba smiling smiley
Jako alternativu bych navrhoval mlhovač a větráček provádějící výměnu vzduchu s vnějším prostorem - odpar vody na rostlinách ochlazuje docela dobře, pokud nepůjde o nějaké echt chladnomilné špeky, tak by to mělo stačit.

Re: Pěstování čistě pod LED
Autor: Miloslav Dobšík (IP zapsáno)
Datum: 23.03.2017 10:57

Zdravím,

několik týdnů zpátky jsem přesazoval a vůbec vynosil pár rostlinek z vitríny ven na dvůr, při té příležitosti jsem udělal pár fotek, když už zrovna svítilo slunko a tedy byly ideální podmínky. Tedy chci tímto navázat na téma "pěstování čistě pod LED" s nějakým praktickým výsledkem jedné konkrétní LED sestavy, kterou popisuji v jednom z příspěvků výše. Rostliny nemají naprosto žádné jiné světlo, pouze kombinaci 6500K a 3000K LED a jako bonus přidané jednospektrální 660nm moduly.

Velice zjednodušeně další parametry - sklep, teploty teď v zimě v noci 8-10 st.C, přes den 11-14 st.C, vitrína - vlhkost vzduchu 50 - 80 %, substrát je živý rašeliník + perlit a občas přidané, říkají tomu AquaClay (substrát pro vodní rostliyn do akvária), zálivka dešťovkou horem, cca 3x týden, květináče nestojí ve vodě. Každopádně - pouze moje osobní dlouhodobá zkušenost - když mají rostliny dost světla, odpustí prakticky všechno nedostatky kromě přílišného dlouhodobého vedra / sucha. Pro mě dva naprosto zásadní aspekty.

Celkem hezky rostou, řekl bych slušné vybarvení láček jako nejviditelnější důkaz zdravých rostlin.


Helaimhpora heterodoxa x ionasi po rozdělení trsu
http://www.heliamphora.cz/files/jaro2017/1.jpg

Heliamphora minor
http://www.heliamphora.cz/files/jaro2017/2.jpg

Heliamphora heterodoxa jeden z kousků po rozdělení trsu
http://www.heliamphora.cz/files/jaro2017/3.jpg

Heliamphora heterodoxa další kousek
http://www.heliamphora.cz/files/jaro2017/6.jpg

Heliamphora huberi
http://www.heliamphora.cz/files/jaro2017/4.jpg
http://www.heliamphora.cz/files/jaro2017/5.jpg

Heliamphora parva jeden kousek po rozdělení trsu
http://www.heliamphora.cz/files/jaro2017/7.jpg

Cephalotus follicularis se pomalu probouzí ze zimního spánku
http://www.heliamphora.cz/files/jaro2017/8.jpg

Drosera graomogolensis - povstala z mrtvých, v srpnu to uschlo, vyhodil jsem květináč na dusnou slunečnou verandu a přestal mě zajímat. Cca po čtrnácti dnech jsem se celkem náhodou do něj podíval než to vysypu do odpadků a v tom na troud suchém substrátu se krčily dvě malé rostlinky - na fotce je jim tedy půl roku.
http://www.heliamphora.cz/files/jaro2017/9.jpg

Dionaea muscipula "český Granát", je ve vitríně jen pár dní, když se začala probouzet z dormance. Umístěna do vitríny čistě z pokusných důvodů, chci vidět účinnost osvětlení i na další světlomilnou rostlinu.
http://www.heliamphora.cz/files/jaro2017/10.jpg

Re: Pěstování čistě pod LED
Autor: Michal Prokopec (IP zapsáno)
Datum: 23.03.2017 11:43

Super! Díky za report! Krásný kytky winking smiley

Re: Pěstování čistě pod LED
Autor: Adam Veleba člen správní rady (IP zapsáno)
Datum: 23.03.2017 21:36

Krásné rostliny!

"Každopádně - pouze moje osobní dlouhodobá zkušenost - když mají rostliny dost světla, odpustí prakticky všechno nedostatky kromě přílišného dlouhodobého vedra / sucha. Pro mě dva naprosto zásadní aspekty."
S tímto názorem se naprosto ztotožňuji. smiling smiley

Re: Pěstování čistě pod LED
Autor: Patrik Hudec prezident společnosti (IP zapsáno)
Datum: 23.03.2017 21:55

opravdu hezký příspěvek. A díky za fotky.

Re: Pěstování čistě pod LED
Autor: Martin Holík (IP zapsáno)
Datum: 31.03.2017 10:50

Pane Dobšík, krása! smiling smiley

V tuto chvíli mám již hotové dva boxy a pracuji na třetím (z modulu o 6 boxech). Připomínám, že se zaměřuji na chladnomilnější rostliny (rosnatky a heliamphory).

První box měl LED pásky nalepené na AL lištách a poslední měsíc začaly rostliny ztrácet hezké červené zbarvení. Změřil jsem tedy osvit (foťáke) a LED opravdu ztratily výkon (místo 1/100 mi teď při změření expozice vychází čas okolo 1/60), což přičítám přehřívání. Takže dva boxy, které aktuálně mám, mají osvětlení už zhotovené jinou metodou - LED jsou nalepené na AL desce, na té jsou nalepeny AL lišty a to celé chladí 4 ventilátory. Teplotu víka jsem neměřil ale na omak je krásně studené. Teplota v boxu se drží na 23-24C. Vlhkost vzduchu je přes den kolem 60% v noci pak 75%. Navíc už používám jen kombinaci LED o teplotě 5000K a grow LED (červená/ modrá 4:1). Předtím jsem měl kombinaci LED 5000 a 3000K.

Další box chci osadit jiným typem LED - méně výkonné ale hustěji osazené s teplotou 6400K a kombinací s červenými LEDkami. LEdky zatím vybírám. Doposud jsem je bral od lightronic.cz, teď bych rád vyzkoušel i jiného dodavatele - klidně se podělte o tipy smiling smiley

Re: Pěstování čistě pod LED
Autor: Patrik Hudec prezident společnosti (IP zapsáno)
Datum: 31.03.2017 16:11

Díky moc za reporty. Je to opravdu bezva, když si to můžeme číst takto "za pochodu". Určitě to mnohým pomůže a inspiruje.

Normálně to nedělám, že bych takto popichoval, nicméně by z toho byl velice hezký a užitečný článek. Dát dohromady již zde zmíněné postřehy a fotky rostlin, přidat boxy, jen malinko učesat... a je hotovo.
Mohl bych se soukromě obrátit, abychom to dořešili, anebo přeci jen raději "pouze" to bastlení?

Re: Pěstování čistě pod LED
Autor: Martin Holík (IP zapsáno)
Datum: 01.04.2017 20:01

Patriku, osobně si zatím na žádný obsáhlejší článek netroufnu, jelikož pod LEDkami pěstuji kytky krátce - takže své zkušenosti budu publikovat spíš takto formou reportů. Brzy přijdou i fotky.

O funkčním indoor pěstování masožravek se shání informace špatně - zejména těch vzácnějších. Všude po internetu jsou jen obecné návody a informace ale zkušení pěstitelé se neradi o své znalosti dělí. Sám jsem psal X lidem u nás i v zahraničí, o kterých vím, že pěstují masožravky indoor již delší dobu a daří se jim a nikdo z nich mi nechtěl dát konkrétní rady - tzn. jaká světla, teplota, vlhkost atd. O iformace se semnou podělili vždycky jen hobíci - viz toto vláknou - kteří jsou ve stádiu bastlení ala "zkusil jsem; zkouším; mohlo by" což je bezva a jsem za to rád.

Re: Pěstování čistě pod LED
Autor: Patrik Hudec prezident společnosti (IP zapsáno)
Datum: 01.04.2017 20:41

OK, škoda, ale respektuji a držím palce v dalších empirických testech.

Re: Pěstování čistě pod LED
Autor: Adam Veleba člen správní rady (IP zapsáno)
Datum: 02.04.2017 00:22

A není to proto, že každý používá jiná světla a stejně to všem roste? smiling smiley Schválně koukám do svého fotoarchivu, masožravky jsem pod umělým osvětlením pěstoval mezi roky 2009 až 2016. Za těch sedm let jsem vyzkoušel několik typů lineárních zářivek, úsporných žárovek, výbojek a ledek.
A výsledek?
Je to v podstatě jedno. Kytky zvládnou růst prakticky pod jakýmkoli zdrojem viditelného (v ideálním případě bílého) světla, ve kterém není nijak výrazně posunuté spektrum (třeba nějaký šílený poměr červené vůči modré, což by kytky dezinformovalo a deformovalo v růstu). Záleží jen na tom, jestli jim toho napálíš dostatek. Nadbytek jim zvládl dát zatím jenom Patrik (alespoň to tvrdí) grinning smiley
Teplotu a vlhkost musíš řešit v závislosti na druhu. Nemluvě o tom, že vždy je ve hře mikroklima tvého domu (nebo kde kytky máš).

Re: Pěstování čistě pod LED
Autor: Patrik Hudec prezident společnosti (IP zapsáno)
Datum: 04.04.2017 22:32

Za tím nadbytkem si stojím pevně. Hlavně láčkovky. Mám řadu z nich, kde si ani nové listy nezvykly. Pak byly bubliny a heliny, které to sice dají, ale vypadají blbě vzhledově - jeden aby je pak otáčel, jinak je to napůl zelená a napůl temně fialová. U rosnatek nejen pralesky. Byly i takové, které jsem po létě, kdy na ně celé dopoledne pražilo přímo slunce, stáhl pod zářivky a najednou problém. Zrudlé listy, zaražený růst. Docházelo k deformacím a černání nových listů kolem růstového středu (naposledy loni D. cuneifolia). Problém byl vlastně se spodky listů, které na začátku kryjí střed. Stačilo jen posunout o deset centimetrů dál. A teplem to není. Obdobně "blbly" některé táhnoucí se hlíznatky. Čím blíže ke světlu, tím horší to bylo.

Na druhou stranu, měl jsem i vytáhlé hlíznatky a láčkovky, které byly od té samé zářivky sotva dva cm a nic. Je to asi druh od druhu. Mnoho svých láčkovek už mám takhle v oku a empiricky odzkoušené. U LEDek mi ten dopad přijde ještě markantnější.

Re: Pěstování čistě pod LED
Autor: Martin Holík (IP zapsáno)
Datum: 11.04.2017 16:21

Patriku, tak se mi to asi taky povedlo. Některým rosnatkám začaly černat konce listů. D. oblanceolata, která se budila z dormace, začala černat v růžici - konce nerozvinutých listů černají. Viz foto - omlouvám se za kvalitu, je to focené telefonem. Rostliny mám od zdroje LED asi 20 cm. Na box 60x40x40 (d x v x š) mám 3x 50cm 5000K LED (3400lm/m) + 2x 50cm červená/modrá (4:1). Předtím byly kytky v boxu osazeném pouze 2x50cm bílými LED. Takže těžko říct, jestli jsem je spálil tím bílým páskem navíc, nebo těmi barevnými. Ještě chvíli počkám, jak se budou chovat a kdyžtak jeden pásek uberu.

Případně máte někdo tipy, jakým jiným faktorem by černání mohlo být způsobeno?

http://files.orbe.cz/spalena-rosnatka.jpg

Re: Pěstování čistě pod LED
Autor: Adam Veleba člen správní rady (IP zapsáno)
Datum: 11.04.2017 19:08

D. oblanceolata se probouzela z dormance? Nezdá se mi, že by to bylo poškození přemírou světla, ale s jistotou to říct nemohu, to je pravda. Na druhou stranu, D. oblanceolata by žádnou dormanci mít neměla. Nemůže být ve hře nějaký jiný faktor?

Re: Pěstování čistě pod LED
Autor: Martin Holík (IP zapsáno)
Datum: 11.04.2017 19:36

Byl jsem měsíc mimo a ten box, ve kterém je D. oblanceolata byl na suchu a pár kytek se takhle zatáhlo. Předtím jsem se s tím taky nesetkal ale popisuje se to i zde [www.growsundews.com]

Ta druhá rosnatka s černajícími konci listů je D. affinis.

Vlhkost vzduchu je v boxech přes den 60%, přes noc 75%. Teploty okolo 21-24C.

Re: Pěstování čistě pod LED
Autor: Patrik Hudec prezident společnosti (IP zapsáno)
Datum: 11.04.2017 21:40

Martine, já to měl trochu jinak. Ty máš oschlé opravdu konce listů, já měl spíše spodky listů. Viditelné jsem to měl hodně u D. adelae. Dokonce to stávalo, že ten zčernaný kus částečně zaschnul a když se list rozbalil, tak někde řekněme v první čtvrtině od růžice zůstalo zúžené místo (jako když po stranách vykousneš). Díval jsem se, jestli to ještě není, že bych vyfotil, ale už asi odešel.

Mimochodem, mám tady U. reniformis f. courte. Vždycky jsem ji měl hodně (nezdravě) dofialova – drobná, ale zase bujně rostla. A protože se strašně natahovala za světlem, tak jsem si řekl, že jí to asi dělá dobře, jinak by to nedělala.
Připravil jsem na výstavu nějaké prodejní oddělky a protože už nebylo místo, šoupl jsem je na nejspodnější polici do největší tmy. Když jsem se byl teď podívat na adély, tak jsem si všiml, že oddělky mají ještě více listů než původní mateřská, ale hlavně jsou listy dvakrát větší i delší. Listy jsou zcela zelené. Asi je vyměním smiling smiley Jasně, je to bublina... dávám to sem jen tak pro zajímavost, když jsme to nakousli.

Re: Pěstování čistě pod LED
Autor: Adam Veleba člen správní rady (IP zapsáno)
Datum: 12.04.2017 13:17

Aha, tak to jo. To je klasická rosnatková reakce na méně příznivé podmínky - i na tom odkazu to označuje jako "dormancy-like survival mode". Pokud zůstala na suchu, je to logické.

Re: Pěstování čistě pod LED
Autor: Martin Holík (IP zapsáno)
Datum: 20.04.2017 08:09

Malé info - včera jsem kupoval v lightronic.cz další LED a pan majitelm mě upozornil, že má skladem nové úspornější LED pásky. Už mám na mailu ceník s technickým listem a vypadá to zajímavě - 14w/m při světelném toku 2605lm/m. Pásky má ve 3 provedeních - studená, teplá, neutrální. Jediný problém je v tom, že mám celou sestavu na 12V a tyto nové pásky jsou 24V. Pokud ale stavíte od začátku na novo, tak je zkuste.



Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Martin Holík (20.04.2017 08:09)

Re: Pěstování čistě pod LED
Autor: Adam Veleba člen správní rady (IP zapsáno)
Datum: 20.04.2017 11:05

Čistě ze zvědavosti, nevíš jaké mají spektrum?

Jdi na stránku: 12Následující
Aktuální stránka: 1 z 2


Toto fórum je dočasně otevřeno pouze ke čtení. Prosím, zajděte sem zase později.

This forum powered by Phorum.
rss