Darwiniana

Seznam diskusních fór - Masožravky - ostatní témata : 
Opylování a genetika mucholapek
Autor: Miloš Šula (IP zapsáno)
Datum: 19.04.2005 12:32

Ahoj,
dejme tomu, že mám mucholapku klon A a B. Je jedno jestli se pyl přenese na z klonu A na klon B nebo naopak ? Budou mít rostliny zhruba stejné vlastnosti ať semínka sklidím z klonu A nebo z klonu B ? Nebo klon na kterém semínka uzrají bude mít na geny v semínku, nějaký dominantní vliv ?

Re: Opylování a genetika mucholapek
Autor: Jitka Jiříková (IP zapsáno)
Datum: 19.04.2005 14:19

No v tomhle nejsem vůbec zběhlá, ale co si pamatuji z genetiky (převážně genetiky zvířat), tak existuje tzv. mitochondriální DNA. Je mimojaderná a dědí se vždy po MATCE a je náhodně děditelná,protože se při dělení buněk prostě mitochondrie rozdělují náhodně. Proto jsou potomci vždycky něčím podobné více na "maminku". Vzhledem k tomu ,že i rostliny mají mitochondrie , domnívám se ,že je dědí stejnou cestou a proto není jedno, který klon je v mateřské a který v otcovské pozici. Takže dominantní vliv, jestli chcete tomu tak říkat bude mít mateřská pozice a na ní budou více potomci podobni. U živočichů to je tak, že mitochondrie, které se dostaly při dělení do spermií jsou v "ocásku" a zajišťují pohonnou jednotku - lépe řečeno energii pro pohyb spermie. Když spermie dorazí k vajíčku- její mitochondrie jsou většinou "na šrot" zničené, vyčerpané. Zygota ,která vznikne z tohoto spojení použije pouze neporušené mitochondrie- neporušenou DNA informaci a ty jsou převážně pouze ve vajíčku, které klesá v podstatě bez aktivního pohybu. Jak je to u pylového zrna si netroufám říct, ale prorůstání pylové láčky bliznou postupně až k semeníku musí dát taky zabrat..... Takže to je důvod proč se mitochondriální DNA dědí převážně po matce....

Re: Opylování a genetika mucholapek
Autor: Miloš Šula (IP zapsáno)
Datum: 22.04.2005 13:26

Začínají mě kvést mucholapky:

DM06 Giant form, traps 4-5 cm, (occasional >5 cm) Bert Blezer, 2001
[www.vleesetendeplanten.nl]
[www.vleesetendeplanten.nl]

DM08 all green form All green giant form, traps 4-5 cm,(occasional >5 cm) Bert Blezer, 2001
[www.vleesetendeplanten.nl]

DM28 Royal red X all red Open day MKing, 2003
Bohužel fotku nemám, jedná se o docela robustní vitální celočervenou formu.

Nevím zatím kterou mám s kterou opylovat aby vzniklo něco zajímavýho. Dá se vůbec jeden květ na té samé rostlině opylovat jednou pylem jedné formy a druhý pylem jiné formy ? ... asi jo.

Re: Opylování a genetika mucholapek
Autor: Miloš Šula (IP zapsáno)
Datum: 25.08.2005 14:37

Tak opylování proběhlo úspěšně a teď už mají mucholapky první pasti. Naschvál jsem navzájem opyloval dva druhy a z obou sklidil semínka. Jsem zvědav jak to celé dopadne, jestli opravdu bude nějaký rozdíl mezi semenáčky ze semen sklizených z jedné či druhé formy navzájem mezi sebou opylovaných.
Někde jsem dokonce četl, že při opylování vyroste ze semínka klasická forma, neboť např. velikost pasti je mutací, stejně jako červené zabarvení řapíku, které se zkřížením "opraví jako chyba" a vznikne tak prapůvodní zelený druh s malýma pastma.... Jen občas se mezi semenáčky najde vyjímka. Co si o tom myslíte ?



Toto fórum je dočasně otevřeno pouze ke čtení. Prosím, zajděte sem zase později.

This forum powered by Phorum.
rss