Darwiniana

Seznam diskusních fór - Technika : 
Jdi na stránku: 123Následující
Aktuální stránka: 1 z 3
Osvětlování pomocí LED diod
Autor: Jirka Vaněk (IP zapsáno)
Datum: 06.12.2010 08:57

Zdravím všechny kutily!

Chtěl bych navázat na Adamův výborný článek o využití LED diod k umělému osvětlování MR [www.darwiniana.cz]. Rád bych se dozvěděl něco víc.

Zaujaly mě především LED pásky.

Adame, dalo by se to využít jako jediný zdroj i pro rosnatky náročné na světlo ? (asi tušíš, že otázka míří na petkysmiling smiley )

Co investiční náklady ? Koukal jsem na "svět žárovek" a když vezmu cenu nejsvítivějšího LED pásku, připočtu zdroj a ALU lišty, tak bych se dostal na cca 4 tis, abych dostal stejný světelný tok, jako mám teď u setu se zářivkami na terárku s petkama (cca 5000 lm). To není málo....
Na druhou stranu diody svítí směrově, takže by asi nebyl nutný tak velký výkon (???).

Prozatím se mi to líbí jako doplněk stávajícího osvětlení pro vykrytí temných koutů v terárku (jendoduše zespodu nalepím LED pásek a hotovo).

Jirka Vaněk



Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Jirka Vaněk (06.12.2010 09:45)

Re: Osvětlování pomocí LED diod
Autor: Michal Rubeš správce webu (IP zapsáno)
Datum: 06.12.2010 09:22

Článek mne nadchnul. Sám asi měsíc experimentuji v práci se svícením pomocí LEDek a zatím to vypadá dobře.

Rozhodně po tom teď půjdu a svícení doma postupně přebuduju na LEDky. Ono když vám tam svítí pořád nějakých 250 W, tak to dává smysl. smiling smiley



http://www.termiter.cz/dokuwiki/_media//logo.png
Michal

Re: Osvětlování pomocí LED diod
Autor: Jirka Vaněk (IP zapsáno)
Datum: 06.12.2010 09:29

Úspora je další věc. Počáteční náklady jsou sice v porovnání se zářivkami o dost vyšší, ale během 2 let by se to mohlo vrátit na účtech za elektriku...

Zásadní pro mě je, jestli je intenzita světla dostatečná i pro rosnatky.

Jirka Vaněk

Re: Osvětlování pomocí LED diod
Autor: Michal Rubeš správce webu (IP zapsáno)
Datum: 06.12.2010 09:32

O tom, jestli je intenzita světla vhodná pro rosnatky, můžeme spekulovat, přít se, ale jedině řádně vedený experiment rozhodne. smiling smiley

Večer na tohle téma dáme řeč.



http://www.termiter.cz/dokuwiki/_media//logo.png
Michal

Re: Osvětlování pomocí LED diod
Autor: Patrik Hudec prezident společnosti (IP zapsáno)
Datum: 06.12.2010 09:42

Jirko, cenový odhad bude asi správně, ovšem na 5 000 lumenů (správně?). Při 50 000 lumenech by ani z petek nic nezbylo smiling smiley

K těm zářivkám, ty máš teď T5 nebo T8? A používáš nějaké reflektory?
Jako doplněk je LED určitě zajímavé, dá se to velice dobře přizpůsobovat (délka, zavěšení), obzvláště, pokud máš nějaké "nestandardní" plochy, tím myslím vše, co se liší od obdélníkového půdorysu jako police apod., případně kde máš velké výškové rozdíly (pokud to nevyřešíš jako třeba Kuba Štěpán dodatečným zdrojem ve spodní části vitríny) nebo různé specialitky jako má Adam třeba onen "helibox". Měl bych v bytě stanoviště, kam je obtížné zářivky nainstalovat z důvodu mj. potřebné sekundární manipulace, a tak by tam LED určitě byly skvělým řešením (resp. jediným, jiné jsem zatím nenašel – nejblíže by byly glomaty, jenže jsou docela drahé a bez směrování světla). A tohle se mi zdá ještě o třídu lepší.

Nepočkáme ještě chvilku, co to Adamovi bude dělat? Jak kytky, tak samotné LED a konstrukce vystavené vyšší vlhkosti. Diskutoval jsem to s ním při setkání minulou sobotu, ale byla zima, tak jsme to nemohli pořádně probrat. A člověk si musí dát pozor, jaký pásek kupuje. Na trhu toho běhá docela dost za velice rozdílné ceny.

Re: Osvětlování pomocí LED diod
Autor: Jirka Vaněk (IP zapsáno)
Datum: 06.12.2010 09:44

Díky, Patriku, za upozornění. Mělo to být 5 tis, ne 50 smiling smiley

Zářivky mám ty tlustší a reflektor je samozřejmostí.
Btw. moje pěstební plocha má přesně 0,21 m2 smiling smiley takže výsledná intenzita osvětlení dělá něco přes 20 tis. lux a stále to není ono...

Jirka Vaněk



Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Jirka Vaněk (06.12.2010 09:50)

Re: Osvětlování pomocí LED diod
Autor: Miloš Šula (IP zapsáno)
Datum: 06.12.2010 09:53

Jde o to jestli to má smysl přebudovávat. Investiční náklady jsou příliš vysoké a výsledná úspora nenní v podstatě žádná. Efektivita kvalitních zářivek je stejná jako efektivita kvalitních LEDek cca 80-90 lm/W.S reflektorem je zářivka stejně směrová jako LEDka.
takže pokud chcete ušetřit , tak si pořiďtě raději kvalitní zářivku s elektronickým předřadníkem.Pro nákup LED diod ( pokud chcete experimentovat ) silně doporučuju DealExtreme.com, u nás jsou ceny nehorázné smiling smiley
Lze tam koupit za rozumnou cenu i výkonnější LED diody např 50W.
[www.dealextreme.com]

Nebo 10W, které by byli vhodnější, kvůli lepšímu chlazení i kvůli rovnoměrnějšímu rozložení světla ( bude jich víc ).
[www.dealextreme.com]

Re: Osvětlování pomocí LED diod
Autor: Patrik Hudec prezident společnosti (IP zapsáno)
Datum: 06.12.2010 10:09

Počáteční investice je vysoká, jen pokud už máme stávající sestavu založenou na zářivkách. Pokud se už tahle generace LEDek ukáže pro kytky opravdu provozuschopná, pak pro člověka začínajícího od nuly jsou náklady takřka srovnatelné. Levněji vyjdou pouze ta nejlevnější tělesa na trhu, příp. když člověk narazí na nějakou akci/výprodej, ale ani tam ten absolutní rozdíl není závratný.

Ale dá se to aplikovat i postupně smiling smiley

Dělal jsem si svůj odhad výpočtu a rovněž mi ta návratnost vychází i s rezervou do dvou let – sice svítím déle než Jirka, ale v létě jen dosvětluji a to ještě jen vybranému spektru kytek. Kdyby např. Michal svítil tak dlouho jako já, vyšlo by to okolo jednoho roku (sazbu máme myslím stejnou). Ovšem od čistého stolu.

ALE:

Pokud má někdo především delší plochu, kterou potřebuje osvětlit, vidím tam dva problémy: první je drobný = může mu vadit množství kabelů, které je potřeba rozvést. Třeba T5 se dají dokonce hezky do sebe zacvakat. druhý je zásadní = spotřeba na metr je vyšší než u zářivky. Nevadí to mě, nebo ani třeba Michalovi nebo Jirkovi, protože máme více zářivek vedle sebe. Kdyby měly zářivky vyšší výkon, nemusel bych jich mít více. Znám ale lidi, kteří mají podélně jen jednu nebo dvě zářivky, a dlouhé police (třeba jen pro dva květináče za sebou). Pak na spotřebě nic neušetříte, protože tu plochu co do délky potřebujete nasvítit celou.

Re: Osvětlování pomocí LED diod
Autor: Adam Veleba člen správní rady (IP zapsáno)
Datum: 06.12.2010 10:12

Uf uf, pěkná diskuze se rozběhla - začnu od Jirkova dotazu na osvětlování petek. Samozřejmě šlo. Alespoň já jsem o tom přesvědčen. Pošlu Ti mailem technické údaje těch LED čipů, zejména abys viděl graf spektrálního složení - mně se moc líbí smiling smiley Stačí si jich tam jen naplácat dostatečný počet.
Co se týče investic, pásek sám o sobě je drahý, to je fakt. Ale vychází to pořád nejlevněji, jednotlivé výkonné ledky vychází při přepočtu na stejný světelný výkon dražší (neboj, počítal jsem to docela dlouho a hledal různé alternativy, nevylučuji však, že někdo v budoucnu najde lepší). Hliníkové lišty nejsou tak hrozné - různé obchoďáky je mají různě drahé (a web s prodejem pásků je má dost předražené, se mi zdá, škoda jen, že to krycí plexi je tak drahé). No a zdroj se dá použít starý z počítače - propojíš natrvalo startovací piny a voltmetrem si najdeš 12 V výstupy, ke kterým napojíš ledky. Starší počítačový zdroj je za babku a ten můj má uvedeno, že 12 V výstupy zvládají až 8 A (doufám, že jsem se v něm dobře zorientoval), což je plně dostačující.
Já mám objednáno teď 26 modulů a počítám, že celá nová pěstírna mě vyjde asi na 2500 - 3000. Navíc taky hodlám prodat starou pěstírnu, ať už po částech nebo vcelku - kdyby někdo chtěl, dejte vědět smiling smiley
Ještě si to tu pročtu a na případnou diskuzi večer zareaguji, teď jaksi nestíhám smiling smiley

Re: Osvětlování pomocí LED diod
Autor: Adam Veleba člen správní rady (IP zapsáno)
Datum: 06.12.2010 10:17

Ještě na Patrikovu poznámku o délce - nikdo neříká, že musíte lepit pásek vcelku. Naprosto bez problémů jde mít jednotlivé moduly 5 cm od sebe, já chci v nové pěstírně risknout vzdálenost 10 cm. Takže 10 moduly osvítím 150 cm dlouhou lajnu širokou asi 10 - 15 cm (ale těch 15 na šířku už je moc). Takové lajny budu mít tři a získám tak 30x150 cm pěstěbníno prostoru - dlouhá osvětlená police, s kytkami půjde snadno manipulovat a budou na dosah. Pokud by vzdálenost 10 cm byla moc, přidám do bodů, kam dopadá nejméně světla po jedné 1 W ledce.

Re: Osvětlování pomocí LED diod
Autor: Martin Dlouhý člen správní rady (IP zapsáno)
Datum: 06.12.2010 10:23

Taky zdravím...nápad už tu párkrát byl a Adam je první o kom vim kdo ho prubnul naživo. Smekám smiling smiley Jen u kytek podle mě nejde pouze o světelný tok, to je jen jeden parametr z mnoha. Myslel jsem že LED nemá dobré podání barev, tedy jiné (nm) a to kytkám nevyhovuje, nenahrazuje to Slunce, tohle světlo by prostě neměly vidět. Ty jsi Adame zkusil několik druhů modulů, až ten poslední se podle článku jevil jako vhodný (LED pásek z výkonových CREE čipů) jaké má tedy spektrum? Mohl bys ho sem napsat číselně. Díky.
Jinak jak napsal Miloš. Lepší než diodové pásy jsou moduly. Mají mnohem větší výkony. A k dealextremu - ano je to tam levné, jen počítejte, pokud si je dnes objednáte (6.12.) tak vám domů přijdou na konci ledna. To je pro ty co by je od DE chtěli objednat aby nebyli zklamaný.
Plus: Jirko, moc toho neušetříš. Ty moduly jsou dost žravý, takže spotřeba bude téměř stejná.
A je tu ještě jedna věc, kterou Adam ve svém článku trochu nakousl. LED ztrácejí své vlastnosti a to poměrně rychle. Musíte počítat s tím, že do dvou let bude ztráta svítivosti okolo 25% a pak to jde ještě víc z kopce. To bohužel ještě není dovedené k dokonalosti. Proto se třeba LED diodové moduly ještě nepoužívají jako náhrada sodíkových výbojek ve veřejném osvětlení - prostě se to nevyplatí, jelikož každých pár let by se světlo muselo měnit. Ač je levnější,dlouho nevydrží, oproti tomu výbojka vydrží třeba 10let. Plus další věc vlhkost - to jim už vůbec nepřidává. Plus ještě jedna další podstatná věc a to je teplota - pokud bude okolní teplota LED nízká - zas jdou víc do háje. Takže pokud bych to měl ve sklepě kde je teplota dejme tomu 15°C, vlhkost taky velká a ten modul bude mít dobrý podání barev a světelný tok třeba 1000 lx tak za 3roky můžu počítat s tim, že bude mít třeba 600 lx a za 5let už je nepoužitelnej.

Re: Osvětlování pomocí LED diod
Autor: Jirka Vaněk (IP zapsáno)
Datum: 06.12.2010 10:36

LED modul je sice pěkná věc, ale z mého pohledu ztrácí na atraktivitě kvůli rozměrům.

To hlavní, co se mi líbí na páskách je úžasná flexibilita. Už min. rok intenzivně řeším, jak vykrýt temné kouty v terárku. Zatím jsem nepřišel na jedinou vhodnou věc.
Když dovnitř terárka nalepím po stranách 2x 30 cm ledek, je po problému.

Přiznávám, že životnost mě trochu straší, ale pokud by byly LEDky použité pouze jako doplňkový zdroj, tak by ztráta svítivosti nemusela být takovou komplikací.

Jak je to s tou teplotou ? Martin píše, že okolní chlad LEDkám škodí. Jinde jsem se dočetl, že musí být naopak chlazené ???

Jirka Vaněk

Re: Osvětlování pomocí LED diod
Autor: Adam Veleba člen správní rady (IP zapsáno)
Datum: 06.12.2010 10:45

Ledky ztrácí? Já vždy myslel, že to platí pro zářivky. Na cpuk kdosi psal, že ten ebay grow modul mu svítí už tři roky a kytky pořád rostou. A s výbojkou se dá těžko srovnávat - myslím, že ji má jen málokdo, většina používá zářivky.
Martine, večer ti pošlu technické specifikace, je tam graf spektrálního složení (už to píšu posté, tuhle kouzelnou formulku) a podle něj se mi ty čipy zdají velmi dobré. Informaci, že ledky jsou pro rostliny vhodnější než zářivky, protože mají plnější spektrum mám od jednoho z fyziologů od nás z univerzity.

Re: Osvětlování pomocí LED diod
Autor: Patrik Hudec prezident společnosti (IP zapsáno)
Datum: 06.12.2010 10:50

Miloši, souhlas (to s cenami obzvláště). Jen dvě poznámky. Člověk si parametry musí ohlídat. Pokud jen tak hrábnete po nějaké trubici (a může to být třeba Osram, Philips, nebo jiná), tak ten poměr bude většinou menší, obzvláště, půjde-li o trubici krátkou. Nemá smysl prostě jen tak vzít "takovou, která tam pasuje" (a do toho ještě ta chromatičnost). A mimochodem jsou dlouhé T5 s poměrem i nad 100 lm/W. Jenže ačkoli T5 mají tento údaj obecně vyšší než T8 (alespoň co jsem vysledoval), tak zase mají menší spotřebu na metr, takže ve výsledku nesvítí více, jen méně spotřebují? Říkám to proto, že jedna věc je efektivita toku vůči spotřebě, ale nemusí to být vždy to jediné kritérium.

Druhá poznámka: od nového roku bude zpět limit na clo už od 22 EUR.

Jednu otázku: Miloši, prosím tě, to s těmi dokazovanými LED jsem asi špatně pochopil. K čemu mi bude tak malá placka s velkým tokem? Potřebuju přece nasvítit i nějakou plochu (ještě lépe řečeno nějakou délku, když mám třeba metr a půl květináčů). Nebo jsem zle odečetl parametry?

Re: Osvětlování pomocí LED diod
Autor: Miloš Šula (IP zapsáno)
Datum: 06.12.2010 11:15

Ty vykonnejsi LEDky byli uvedeny jen jako priklad, ze neco takoveho existuje a daji se sehnat za "rozumnou cenu".
Ta 50W LED byla myslena spise pro nasviceni do hloubky, napr. k nepkam ci jinym vysokym rostlinam, kdyby se nekomu chtelo experimentovat. Ty 10W by se hodily treba k Heliamforam. Pro rosnatky k prosviceni do tech 20cm hloubky staci bohate 3W LED. Samozrejme lze pouzit i 1W LED, ale vyjde to draz - bude jich potreba vice.3W LED vyjde levneji nez 3 x 1W LEDky.

Re: Osvětlování pomocí LED diod
Autor: Patrik Hudec prezident společnosti (IP zapsáno)
Datum: 06.12.2010 11:34

Pozn. k DE: moje zkušenost, a objednávek jsem už realizoval dost, je max měsíc (3 týdny a týden pošta). A to ještě většinu poslali dříve extra balíkem zdarma. Ovšem do předvánočního období jsem nikdy žádnou necíloval.

Adame, neuvědomil jsem si, že tam jdou dělat mezery. Díky za připomenutí. Samozřejmě tím ale klesne krom spotřeby i tok, stále by ta hodnota měla ovšem být zářivce konkurenceschopná. Bohužel o tě účinnosti nevím, to musí říct někdo povolanější. Ovšem jestli je to jako s tradováním u zářivek, která u mě v praxi vůbec neplatila... smiling smiley

Re: Osvětlování pomocí LED diod
Autor: Martin Dlouhý člen správní rady (IP zapsáno)
Datum: 06.12.2010 11:55

K DE a Patrikovi smiling smiley teď má Hong Kongská pošta udáno zpoždění 28dní. Pro představu z DE jsem objednával 28října zásilka byla rozdělena na dvě. první odeslali 3.11. z Hong Kongu odešla 28.11. a druhou zásilku odeslali 26.11. z Hong Kongu odejde až na Vánoce. Maji tam toho bambusáci trochu hodně grinning smiley proto říkám - počétejte teď dva měsíce smiling smiley
K LEDkám neni asi co dodat - jde o spektrum a na to jsem zvědavej. Pokud vemeš Jirko jakýkoliv LED pás (protože je praktický)tak je to jako by jsi vzal to terárko a zavřel ho do skříně kde je naprostá tma, pokud nemá ten tvůj pás dobrý spektrum. Proto se tu taky začal rozebírat ten modul, který má podle Adama dobré spektrum. To je jedna věc a druhá, jak jsem zmínil teplotu každý modul o různých výkonech může mít ideální pracovní teplotu jinou. Pokud bude vysoká - potřebuju chlazení, pokud nízká je to asi neřešitelný. Jak tak nebo tak, životnost LED klesá rychleji.

Re: Osvětlování pomocí LED diod
Autor: Jirka Vaněk (IP zapsáno)
Datum: 06.12.2010 12:05

Chápu, Martine, co máš namysli, ale s tím spektrem to nevidím tak černě.
To, co popisuješ, je extrémní případ - to by ty LEDky musely svítit na velmi úzké vlnové délce (zelené), kterou kytky nevyužijí.

Nechme se překvapit, co nám Adam večer pošle smiling smiley

Jirka Vaněk

Re: Osvětlování pomocí LED diod
Autor: Martin Dlouhý člen správní rady (IP zapsáno)
Datum: 06.12.2010 12:26

smiling smiley o to právě jde...LEDky svítí na úzké vlnové délce
Pro rostliny je nejlepší vlnová délka 660nm
Pro další diskuzi doporučuju mrknou třeba tady na ty články...
Z těhle dvou článků, plyne, že z LEDmodulů jde použít pouze červená barva, která se nejvíce přibližuje vlnové délce 660nm. Tedy, jedině že by to doma svítilo červeně smiling smiley pomocí bílé barvy této vlnové délky u LED nedosáhneš. Teda možná dosáhneš, ale to by znamenalo, že lidi z CPUK na to přišli dřív než Japonci a tomu se mi nechce věřit grinning smiley

[svpc.vn.cz]
[www.usporne-led-zarovky.cz]

Re: Osvětlování pomocí LED diod
Autor: Martin Dlouhý člen správní rady (IP zapsáno)
Datum: 06.12.2010 12:28

Ale nejsem světlař, takže klidně do mě smiling smiley

Re: Osvětlování pomocí LED diod
Autor: Michal Rubeš správce webu (IP zapsáno)
Datum: 06.12.2010 12:34

Technická poznámka: Pokud chcete osvětlení pro pěstírnu, tak výbojka je pořád to nejlepší. Jestli to chcete pro sbírku, tak ať se na ty kytky pod tím všelijak barevným světlem dá koukat! smiling smiley



http://www.termiter.cz/dokuwiki/_media//logo.png
Michal

Re: Osvětlování pomocí LED diod
Autor: Jirka Vaněk (IP zapsáno)
Datum: 06.12.2010 12:35

"Bílé" světlo je bílé proto, že obsahuje všechny vlnové délky viditelného světla.
Z toho odkazu, co jsi poslal, je to dobře vidět. Zelené, modré, červené a oranžové LEDky vyzařují v úzkém spektru. Bílá v celém viditelném, ale má své píky na některých frekvencích.

Pokud by si člověk chtěl hrát se spektrem, může koupit bílé a doplnit to pár červenými.

Jirka Vaněk

Re: Osvětlování pomocí LED diod
Autor: Jirka Vaněk (IP zapsáno)
Datum: 06.12.2010 12:49

Ještě k tomu spektru - obyč. bílé zářivky, které všichni používáme taky nemají ideální spektrum pro kytky. To je přece ona věčná debata, zda jsou lepší obyč. levné, bílé nebo drahé zelené, fialové Flora-, Aqua-, atd. smiling smiley
Taky jim chybí pík v oblasti červené 660nm. Ale při dostatečné intenzitě to asi nevadí.....

Jirka Vaněk



Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Jirka Vaněk (06.12.2010 12:50)

Re: Osvětlování pomocí LED diod
Autor: Adam Veleba člen správní rady (IP zapsáno)
Datum: 06.12.2010 17:23

Martine, jak Jirka již poznamenal - ty mluvíš o barevných ledkách, já mám na mysli bílý pásek a ten, přesně jak říká Jirka, má plné spektrum (a podle toho našeho fyziologa prý i plnější než většina zářivek) s peaky v určitých hodnotách. Na mail Ti za chvilku přijdou ty technické informace, uvidíš to tam. Nechci je dávat pro jistotu sem, protože jsem je veřejně nenašel, vydyndal jsem je z prodejce smiling smiley
A abych doplnil - jenom 660 nm nestačí, musíš mít i peak v modré (nebo měl bys...).
A doplněk č. 2 - něčím takovým, jako Jirka píše (případné dokoupení červených ledek) se hodlám posichrovat, kdyby mi kytky v nové pěstírně nerostly. Buď přímo červenými ledkami, nebo také přidám teple bílé ledky, které mají dost silný peak v 660 a ještě silnější v 640 nm zároveň.
No a ještě č. 3 - v článku jsem zmínil, že jsem zkoušel kombinaci červená-modrá. Jenže sehnat ty správné vlnové délky je dost těžké... alespoň u našich prodejců jsem je nenašel (a pokud ano, tak jen jako velmi slabé světlušky). Jinak by samozřejmě byly ideálním osvětlením - prakticky 100% účinnost, jen kytky by vypadaly skoro černě (pohltily by většinu světla).
A k životnosti ledek - u toho extra svítivého čipu konkrétně jsem ji nenašel, ale před chvílí jsem si přečetl, že u LED se uvádí až 50 000 hodin - což je o dost víc než běžná zářivka. Pokud vydrží jen polovinu té doby, budu spokojen.
Adam

EDIT: tak teď jsem našel zase ještě další info - některé zářivky mají životnost až 75 000 hodin. Takže pevně doufám, že ty ledky vydrží podobně, aby se aspoň vyplatily.



Upraveno 2 krát. Naposledy upravil Adam Veleba (06.12.2010 17:38)

Re: Osvětlování pomocí LED diod
Autor: Martin Dlouhý člen správní rady (IP zapsáno)
Datum: 06.12.2010 22:31

Takovéto diskuze by se měly vést u piva celý večer a ne na foru smiling smiley je to trochu komplikovaný.
K hodinám životnosti: to co jsou někde uvedené extrémy to není realita. Pro srovnání viděl jsem sodíkovou výbojku u které výrobce uváděl přes 120 000h věřte nebo ne, intenzita světla v přípustných mezích vydrží v průměru tak 18 000. U LED je to ještě horší.
K intenzitě: rostlinám je celkem jedno jaká je intenzita světla. To je trochu mýtus.
Světelný tok (jednotka lumen[lm]) je totiž čistě „lidská jednotka“ (fotometrická, ne radiometrická) a zohledňuje spektrální křivku citlivosti lidského oka. Oko totiž nevnímá všechny barvy(rozuměj, mluvím a vlnových délkáchsmiling smiley) stejně intenzivně.například:
Mám 40w zářivku s účinností řekněme 30%. Zářivka vydává monochromatické(světlo o jedné jediné vlnové délce) světlo o vlnové delce 555nm (nejcitlivější barva pro oko – zelená). A ta vydává světelný tok X lm. Pak si seženu zářivku, která svítí v oblasti 760nm se stejnou účinností. Tedy stejně jako první, přemění 30% elektrické energie na energii „užitečnou“ (elektromagnetické vlnění – velmi zjednodušeně: světlo). Ale ouha. Trubice nesvítí. V oblasti 760nm už oko téměř nic nevidí. K tomu, aby zařivka s 760nm „svítila“ (světelný tok X lm) stejně jako první s 555nm, by jsme potřebovali zářivku s výkonem kolem 400000W (400kW) smiling smiley
Tím jsem chtěl jen říci, že lumen má pramálo společného s vyzářenou energii (zářivý tok je ten oficiální název a jednotkou je Watt).
Komplexně je tedy toto téma podstatně složitější než dva termíny, okolo kterých se točí tato diskuze: světelný tok a vlnová délka smiling smiley Ale pevně doufám, že z toho vznikne další článek. Hezký večer všem.

Re: Osvětlování pomocí LED diod
Autor: Adam Veleba člen správní rady (IP zapsáno)
Datum: 06.12.2010 22:40

Wau... že je lumen definován na určitou vlnovou délku vím, měl jsem ale zato, že se technické údaje světel nějakým způsobem převádí tak, aby vyjadřovaly skutečnou vyzářenou energii. Ok, budu se těšit na ten článek.

A ano... lépe to řešit u piva grinning smiley

Re: Osvětlování pomocí LED diod
Autor: Patrik Hudec prezident společnosti (IP zapsáno)
Datum: 07.12.2010 01:04

Určitě je to lepší na diskuzi osobní, ale to se nám asi jen tak nepovede. Škoda, je to zajímavé. Na druhou stranu, těžko říct, co chytrého by z některých po těch pivech vypadlo tongue sticking out smiley

Martine, co píšeš, je samozřejmě OK, ale předpokládám, že porovnáváme srovnatelná spektra. Pokud ne, tak je celá diskuze zcela bezpředmětná (sic) a dochází k extrémům, které uvádíš, ale toho dojmu jsem od Adama nenabyl. Ještě se na tu jeho tabulku pořádně podívám a porovnám se spektry některých zářivek. Měl jsem ale pocit, že toto Adam právě řešil (proto má ty grafy) a zdálo se mu to OK. A navíc, i když třeba Adamovi ve sklepě ne, tak mně osvětlení kytek z velké části nahrazuje standardní svícení v bytě (takže já zase potřebuji pro mě příjemnou chromatičnost a samozřejmě ocením trochu jiné spektrum než kytky – jinak se ten problém posouvá do jiné, pro mě mnohem méně zajímavé roviny). Pokud je spektrum srovnatelné (případně jen úzce vychýlené), pak mi lumen (resp. lumen na Watt) přijde jako dobré srovnávací měřítko. Watt je samozřejmě obecně asi lepší pro základní srovnání, ale to bych musel znát účinnost každé zářivky (předpokládám, že se uvádí příkony) a toho LED pásu. Jinak nevím, jak to poměřit. A tyto údaje jsem běžně nikde neviděl. (Pokud tedy nejsou zářivky všechny stejné a rozdíly v lumenech nejsou dány mj. rozdílnou účinností – zahříváním, ale pouze posunem vlnové délky. Pak by část problému odpadla.).

Generalizovat životnost na základě 18000 h nějaké sodíkovky mi nepřijde šťastné, přestože ten závěr na LED může být pravdivý (nevím). Dám protipříklad: měl jsem zářivku (životnost 8000 h), která po ani ne 3000 h zhasla na věky. Takže byl údaj podhodnocený? A naopak ještě z kolejí jsem měl v prvním bytě SunGlo s životností taky 8000 h. Odsvítil jsem při střízlivém odhadu 15000 h. Přestože fungovala, pod obecným tvrzením, že intenzita osvětlení u zářivek postupně nezanedbatelně klesá, jsem si koupil novou (přeci jen, stará si svoje více než odpracovala). A ze zvědavosti jsem tehdy poprosil Borka Straku, aby se u mě zastavil s luxmetrem, abychom si změřili rozdíl mezi novou a starou. Naměřili jsme necelá 2 %. Takže jaký je závěr?

Ono to samozřejmě není jednoduché, kdyby bylo, tak není co řešit. Souhlas. Ale na druhou stranu se LED opravdu hodně posunuly. Hodně věcí, které byly silnou překážkou pro jejich praktické použití v našem smyslu, už odpadly. Možná Adam trochu předběhl, ale třeba za rok, pokud se teď k ničemu jednoznačnému nedobereme, se to otevře znovu, až někdo najde LED s lepšími parametry za čtvrtinu ceny. A pak si tento brainstorming dáme znovu.

Adame, nevím, ale já nabyl dojmu, že Martin čeká další článek od tebe? grinning smiley Nebo to byl opravdu příslib, Martine?

pozn.: s DE máš prostě smůlu, Martine. Nejen, že se mi to nestalo, ale píšou na webu, že z důvodu těchto prodlení hongkongské pošty přešli na ChinaPost a tam zatím neevidují problém.

Re: Osvětlování pomocí LED diod
Autor: Jirka Vaněk (IP zapsáno)
Datum: 07.12.2010 08:51

Tak ještě jeden příspěvek do pivní debaty smiling smiley Nejsem technik, ani fyzik, jdu na to selským rozumem s vidlema, tak mě prosím dyžtak opravte.

Porovnávat podle Wattů by možná bylo nejobjektivnější, ale ještě jsem na žádném světle neviděl, že by byl udaný světelný výkon ve Wattech. To, co najdu, je vždy pouze příkon. A ten mi nic neřekne o množství světla. Navíc bych potřeboval údaj ve Wattech pouze z viditelné části vyzářeného spektra, protože mě jiné části nezajímají.

Pokud chci porovnávat intenzitu (možná je lepší slovo svítivost?) 2 světelných zdrojů, které svítí pouze v viditelném spektru, tak co jiného použít, než lumen? K tomu lumen přece je, ne ?

Chápu, že světelný tok zdroje, který svítí mimo viditelnou oblast je nula, ale takové záření nás nezajímá. Proto mi lumen přijde jako vhodné porovnání (když se nebudu bavit o spektrální křivce).

Jiný příklad: Mám 2 zářivkové trubice, obě s příkonem 40 W. Jedna má světelný tok 2 000 lm a druhá 4 000 lm. Pak ta druhá musí podle mě "svítit" víc, ne ? smiling smiley
Samozřejmě může mít každá jiné spektrum a to jsme pak zpět, jestli si mám koupit Osram nebo Flora-Glo grinning smiley

Jirka Vaněk

Re: Osvětlování pomocí LED diod
Autor: Miloš Šula (IP zapsáno)
Datum: 07.12.2010 15:02

Lumen je opravdu jednotka vztažená na citlivost lidského oka v různých částech spektra, rozhodně neudává skutečnou intenzitu světla stejnoměrně v celém viditelném spektru.Na to lze použít jiné jednotky např. PPFD, na to existují speciální měřáky.Dilema je , zda je pro rostlinu opravdu výhodnější svítit na ni monochromatickým zářením ve vrcholech absorbčního spektra chlorofylů...tj 450 a 660nm ( např. zářivka Fluora ) nebo obzčejnou zářivkou. V praxi se spíš osvědčila paradoxně obyčejná zářivka ikdyž teorie říká něco jiného...

Re: Osvětlování pomocí LED diod
Autor: Jirka Vaněk (IP zapsáno)
Datum: 07.12.2010 15:25

Absorpční spektra chlorofylu jsou přesně změřená a musí fungovat. Jenže on problém je asi i v tom, že každý pod termínem "kytky mi dobře rostou" vidí něco jiného smiling smiley

U masožravek, konkrétně rosnatek, oceňuji, když je kytka vitální a hlavně pěkně vybarvená. A potřebuje kytka k vybarvení stejné vlnové délky jako k růstu (rozuměj fotosyntéze a tvorbě hmoty) ? ... to je možná zásadní otázka.

Jirka Vaněk

Jdi na stránku: 123Následující
Aktuální stránka: 1 z 3


Toto fórum je dočasně otevřeno pouze ke čtení. Prosím, zajděte sem zase později.

This forum powered by Phorum.
rss