Darwiniana

Seznam diskusních fór - Škůdci, choroby a neduhy : 
Jdi na stránku: Předchozí12
Aktuální stránka: 2 z 2
Re: černající listy
Autor: Anonymní návštěvník (IP zapsáno)
Datum: 30.07.2004 11:49

Řapíky: úzké a vztyčené,ale vypadají,že by mohly lehnout.Podvíjení se týká zatím jen řapíků,jelikož se to projevuje u listů,které ještě plně nevyvinuly čepele (teprve začínají tvořit "zuby" na okrajích), jak se budou rozvíjet dál,si netroufám odhadnout.U úplně nejmenších výhonků se mi ale čepele jeví jako zakrslé,to nepíšu proto,že by byly ještě moc malé,ale když je srovnávám s těmi,co už jsem viděl vyrůst a otevřít se (zatím 3 listy) jsou poměrně menší,přesto,že řapík roste a zvětšuje se,jejich růst jako kdyby stagnoval.ještě k podvíjeníyawning smileybjevil jsem jeden čerstvý list s tímto jevem,čepel je normální.

Re: černající listy
Autor: Zdeněk Žáček čestný prezident společnosti (IP zapsáno)
Datum: 30.07.2004 12:07

Claudie,

zde bych zmínil charakteristické střídání vzhledu listových růžic u DM: tzv. jarní růžici (široké řapíky přilehlé k podkladu) a letní růžici (úzké řapíky, vzpřímené nad povrch). Důvod: zjara je málo konkurenční vegetace, v létě, kdy konkurenční vegetace mucholapku přerůstá přepíná na uvedený režim, aby v prostoru lépe exponovala své pasti.
Závěr: neviděl bych to nijak tragicky. Je třeba vyčkat, až se listy z první "zdravější" várky po utrpěných šocích (vedro, snížená RVV a nedávné přesazení) plně vyvinou. Nevylučuji, že jde v prvním sledu o artefakty. Následující nové listy by měly vzhled upravit k Vaší spokojenosti. Někdy není v kultuře střídání růžic příliš patrné, ale nelze úplně vyloučit, že se u Vaší DM částečně projevuje i tento vliv. Tuto tézi by dost potvrdila Vaše předcházející pozorování: jak rostlina vyhlížela na jaře, zda změny v růstovém režimu růžice Vaší M pozorujete či ne atd.
Zatím je podstatné, že listy nečernají, a že to kauzálně souvisí s RVV.



Zdeněk Žáček

Re: černající listy
Autor: Anonymní návštěvník (IP zapsáno)
Datum: 08.08.2004 09:06

Omlouvám se,
že jsem tak dlouho nepsal,ale musel jsem nečekaně odjet a vrátil jsem se až včera večer.Bohu- žel to mělo tragické následky.Mucholapku jsem byl nucen zanechat v péči rodičů,což se juí ukázalo jako osudné.Přes mé "neodkrývat" a "nenechat vyschnot" se matka zachovala úplně opačně.Prý dala na svůj úsudek (kdo by jí to měl za zlé,že?).Rostlinu přestěhovala k sobě do kuchyně na největší žár,bez zastínění,bez folie,jen v podmisce,z které jesště vylila vodu a celý týden ji nezalévala!
Výsledek: zbyly 4 listy,t toho už jenom dva celozelené,ostatní v tahu.zasažen byl i růstový střed!Čepele černají už jako mladé,dřívější (o kterých jsem vám psal)se ještě ani nestačily otevřít a už jim v tom černání zabránilo.
Dá se ještě něco dělat?je nějaká možnost much. zachránit?

Re: černající listy
Autor: Zdeněk Žáček čestný prezident společnosti (IP zapsáno)
Datum: 08.08.2004 13:36

Claudie,
mrzí mě, co se Vám přihodilo. Svěření pěstovaných rostlin do péče laiků, byť i nejbližších, a to v době, kdy je třeba se na více dní vzdálit, je jedním z nejčastějších fatálních stavů pro naše oblíbenkyně!!!
Doporučuji v takovém případě vždy pečlivě zvolit vskutku důvěryhodnou osobu a i tu velmi důkladně instruovat, jak si má počínat. Třeba i písemnou formou a polopatistickými schémátky.
Co si teď počnout?
Vycházeje z Vašeho popisu, zvolil bych následující záchranné kroky:

1/ V prvém sledu oddělte u samé báze alespoň dva zelené listy ze čtyřech zbylých a bez prodlení je úmístěte na mokrou rašelinu do nějaké umělohmotné poloprůhledné nádobky s krytem. Do nádobky dejte čistou hrubě vláknitou rašelinu a důkladně ji provlhčete. Na její povrch plošně založte odstřižené listy (tj. řapík i s čepelí). Měly by být fixovány tak, aby celou spodní plochou přiléhaly k substrátu. Pokud byste sehnal mech rašeliník bylo by to ideální. V takovém případě by bylo nejlepší nastříhat jeho špičky (vrcholky, vrcholové části)na rašelinu a listové řízky položit na ně tak, jak už jsem popsal. Pokud ale rašeliník nemáte, nevadí, jde to i s čistou provlhčenou rašelinou. Poté uzavřete kryt nádoby (zase jím může být mikroténová folie).
Občas obsah a listy zvláště kontrolujte. Bude to trvat dlouho, možná 5 - 6 neděl. Listy budou dlouho udržovat živost, ale posléze stejně začnou odumírat. Právě tehdy se na nich v udržovaných vlhkostních poměrech začnou tvořit vegetativně nové malé rostlinky. Založené listové řízky průběžně kontrolujte a pokud by se vlhkost substrátu snižovala, opět ji zálivkou či porosením doplňujte. Nádobku s list. řízky postavte do mírného zástinu, nikoliv na přímé sluneční světlo, jinak je v nynějším vedru upečete a pak už zbývá jen úvaha, zda si je dáte s knedlíkem a se zelím nebo se šípkovou omáčkou.
V krytu mohou být udělány malé průduchy kvůli cirkulaci vzduchu a prevenci houbových ataků, které by listové řízky mohly postihnout. Já jsem to nikdy nedělal, ale listové řízky je pro jistotu možné ošetřit nějakým osvědčeným protiplísňovým přípravkem. Taktéž je možné zakoupit ve specializované prodejně nějaký růstový stimulátor a před založením listových řízků ošetřit řeznou či střižnou plochu. Tím lze vznik nových rostlinek na list. řízcích podstatně urychlit. (Ani stimulátoru jsem nikdy nepoužil a nové rostlinky jsem taky získal). Až byste zpozoroval, že se Vám na založených list. řízcích začínají tvořit nové rostlinky, dal byste vědět a já bych Vám popsal, jak s nimi máte nakládat.
2/ Druhý krok:
Ihned po oddělení listových řízků, přemístěte poškozenou rostlinu do předešlých podmínek. Pak už nezbývá než počkat nějakou dobu, zda se rostlina nevzpamatuje, tj., zda nezačnou přeci jen z růstového středu rašit nové listy. Cibulovitá pseudobulba zanořená v substrátu umožňuje mucholapce přežít v přirozené domovině i požáry, což už jsem Vám psal a jen to připomínám kvůli zdůvodnění logiky tohoto kroku. Na lokalitách Severní a Jižní Karolíny takhle obráží jako jedna z prvních rostlin po požárech.



Zdeněk Žáček

Re: černající listy
Autor: Patrik Hudec prezident společnosti (IP zapsáno)
Datum: 08.08.2004 23:10

Zdravim

Morlor ma jednoznacne pravdu a podal informace vycerpavajicim zpusobem ve snaze maximalizovat pravdepodobnost uspechu. Na to, ze materska rostlina prezije, bych si zel v soucasnosti uz moc nevsadil, "trapi se" moc dlouho. Jinak: zalezi pochopitelne na Vas, ale nijak bych to se shanenim rustovych pripravku a dalsich propriet (raselinik) nehrotil - obzvlaste, kdyz nebudou k sehnani. Aby Vas to nestalo vice nez nova mucholapka. Mozna to cele vypadalo jako alchymie, ale abych trosicku uklidnil: chytne-li mne jednou za cas rozmnozovaci manie u techto MR, tak proste setrne odlomim cely list pokud mozno s co nejvetsi spodni casti a pichnu ho koncem vedle materske rostliny, zaliju a nashle. Za cca 3 tydny mam prvni nove male listky. Tim nechci rict, ze si z meho postupu mate vzit priklad, preci jen vychazim ze 100% zdraveho kusu!!! Kdyz je raselinik a neco na priklopeni / zabaleni kvuli zvyseni RVV, rozhodne pouzit, ja jen, aby nechybel jisty nadhled.
Jo, abych trochu zalepil rozcarovani nad konanim draheho rodice: mamka mi nedavno myla v pokoji okna a dala mi pak navic mezi ne k me sbirce kaktusu i vanocni kaktus. Kdyz jsem po 3 tydnech prijel domu, nasel jsem trosku prahnouci po vode se spalenymi listy (co se dotykaly sklad), zcela svrasklymi zbytecky "cehosi zeleneho", co sotva pripominalo davno zaslou slavu (to byl stred) a pudou suchou tak, ze Atacama je oproti tomu zaplavova oblast. Tady se moje mamka taky ridila instinktem: kaktusy ke kaktusum, netreba zalivat. Kdyz jsem se ptal, jestli ji nevadilo, ze nejak znatelne umira, tak ze pry si niceho a vypada porad stejne.
A tak mi zbyl jen jeden vanocni kaktus a to ten, co se nastesti mezi okna nevesel (na druhou stranu: prijedu ted domu po mesici, tak me mozna ceka dalsi prekvapko yawning smiley))

Preji hodne stesti a dejte nam vedet, jak se to vyvinulo


Re: černající listy
Autor: Anonymní návštěvník (IP zapsáno)
Datum: 09.08.2004 20:37

Děkuji,
udělám vše co bude v mých silách a dám vědět.

Re: černající listy
Autor: Zdeněk Žáček čestný prezident společnosti (IP zapsáno)
Datum: 09.08.2004 21:46

Zdravím Claudia!

Rádo se stalo. Hlavně, aby ty resuscitační rady vyšly!
Mimochodem, nechcete se dát mezi nás? Co děláte, mohu-li se zeptat? Jste Pražák? Co Vás k pěstování MR přivedlo? Máte nějaký speciální vztah k přírodě?



Zdeněk Žáček

Re: černající listy
Autor: Anonymní návštěvník (IP zapsáno)
Datum: 10.08.2004 20:40

Zdravím!

Rostlinku 2x denně rosím,neustále sleduju její stav,vlhkost držím co nejvýše.Dnes jsem zpozoroval jeden malý výhonek,počkám,jak se vyvine.
Myšlenka přidat se k Vám mě láká,uvažuji o tom. Jsem student osmiletého gymnázia v Pardubicích,právě začínající druhou polovinu. K pěstování MR jsem přišel náhodou, jednou v obchodě jsem zahlédl velice zbědovanou rostlinku, u které byl nápis MR. Zpětně myslím, že se jednalo o sarracenií,jakou,to už nevím.Chudinka,pochybuji,že tam přežila. Tak jsem si pak našel prodejnu,kde se o své kytky starají a navíc tom měli i dobrý výběr MR. Stejně tak mě lákalo pěstovat něco jiného, co každý nemá, ne jen pořád šlechtit a sekat trávník na anglický styl, čímž se náruživě zajímá můj strýc, čí roubení stromů nebo jiných "obyčejných" cílů dalších zahradníků a zahradních nadšenců.
K přírodě mám vřelý vztah,dříve by se jistě dal nazívat za přirozený, v dněšní přetechnizované době však za speciální. Přírodu mám rád, rád se starám o rostliny na zahradě, doma, procházím se v lese atd. Nejen flóra, nýbrž i fauna mě zajímá. Zájem o živočichy, hlavně ty drobnější, se odráží v mém daším koníčku, fotografování, v němž rád fotím detaily, hmyzu i rostlin. V bytě navíc chovám dvě vodní želvy.


Re: černající listy
Autor: soptik (IP zapsáno)
Datum: 18.08.2004 19:34

Zdravim.
Drzim pesti pri ozivovani mucholapky. Pred 2 mesici jsem stal pred podobnym problemem. Akorat mne listy necernaly, ale rostly desive pokrivene az bych rekl takrka zmutovane. Diky Termiterovi jsem ji ale zachranil. Jeste jednou diky.
Hlavni problem si myslim byl v zalivce - pouzival jsem odstatou vodu z vodovodu, coz se ukazalo jako naprosto nevyhovujici. Ted pouzivam jedine destovku. Taky jsem kytku priklopil plastovym pruhlednym krytem (zezpoda byli otvory, aby to nebylo uplne izolovane) pro zvyseni RVV. Nove listy uz byly vystavni.
Kryt i kytka byly dost slusne oroseny behem dne, ale zase se mi zdalo, ze pri vyssich dennich teplotach se takto teplota v "mem" skleniku vysplahala hodne vysoko. A ted mam podobny problem - cernaji mi pasti. Ne rapiky, ale opravdu jen pasti. Bohuzel toto cernani napada i pomerne nove listy (tyden-dva stare). Cernani postupuje smerem od "zubu" az zachvati celou past.
Zatim jsem to odhadl na nejakou plisen, jelikoz v tom sklenicku byla opravdu vysoka vlhkost a teplota. Sklenicek jsem tudiz zrusil a drzim pokojovou vlhkost na 40-55% a obcas kytky jeste prirosim.

dik za pripadne rady
soptik


Re: černající listy
Autor: Patrik Hudec prezident společnosti (IP zapsáno)
Datum: 18.08.2004 22:15

Mala priklopka, na kterou sviti slunce (letni slunce), tak neni-li to vylozene brzo rano / vecer, tak to fakticky neprezije. A to zadna rostlina - proste se uvari. V takove pradelne je nad 50°C (vice mi teplomer neukaze) - mozna bys ted mel trosicku vyckat, nez zacit neco vymyslet - je docela silne mozne, ze to cernani bylo prehratim. Navrhuji spise opet priklopit a dat na rozptylene svetlo, aby se tolik neprehrivala. Ve chvili, kdy totiz zacina chradnout, neni dobre kytku smazit na slunci a to odkryti, a tedy i skokove snizeni RVV, ponese dost nelibe.

Re: černající listy
Autor: Patrik Hudec prezident společnosti (IP zapsáno)
Datum: 23.08.2004 23:56

Zdravim, Claudie, tak co noveho?

Re: černající listy
Autor: Anonymní návštěvník (IP zapsáno)
Datum: 29.08.2004 22:03

Zdravím!

Co se týče mucholapky:zjistil jsem,že se jednalo(úmyslně min.čas)o dvě rostlinky.Byly v sobě tak vrostlé,že to skoro nešlo poznat.Prosím nedivte se,že jsem to nezjistil dřív.První rostlinka nepřežila můj první odjezd,druhá ten druhý.
Re: soptik - možná se Vám zdá po přečtení předchozího,že nejsem ten pravý,kdo by vám dobře poradil,ale pokusím se předat bolestně získané zkušenosti.RVV:uvádějí se různé údaje pro pěstování much. 40-90%,zatím jsem se setkal.Mně se osvědčila 80% vlhkost.Druhou rostl. se mi podařilo za týden velmi pěkně zmátořit,ale pak jsem bohužel opět odjel.Vyšší RVV se v malých akváriích nedá udržet.Při vlhkosti nižší než 65-68% mi už chuděrka začala černat.Proto rozhodně doporučuji udržovat vysokou RVV,aspoň přes 70%,spíše ještě víc.Přeju hodně úspěchů a dlouhý život všem vašim rostlinám!

Claudius

Re: černající listy
Autor: Eva Podbrdská (IP zapsáno)
Datum: 09.09.2004 12:03

Já jsem skoro totální začátečník, ale podle mých (omezených) zkušeností nejsou pro "vzkvétání" kytky nejdůležitější listy, ale kořeny. (škoda, že nejsou vidětsad smiley) Když má kytka zdravé kořeny, nebo když je aspoň včas přesazena do dobrého substrátu, kde si je může zregenerovat, tak se i zdánlivě beznadějný případ někdy vzpamatuje (já jsem takhle zachránila mucholapku, které zbyl jen jeden půlcentimetrový kousek lístečku - zbytek byl uhnilý) Taky si myslím, že RVV není tak důležitá - mucholapka se zdravými kořeny je schopná růst naprosto volně na balkóně. Ovšem u poškozených kořenů je to jiná... Já jsem si z toho odvodila jedno pravidlo - nebát se přesazovat.

Re: černající listy
Autor: Zdeněk Žáček čestný prezident společnosti (IP zapsáno)
Datum: 09.09.2004 13:48

Efko,

jen bych podotkl, že by se žádná část rostliny neměla přehnaně nadhodnocovat. Spíše je třeba nazírat naše oblíbené objekty co nejkomplexněji včetně mikrosprostředí, makroprostředí i sezónního období, kde a kdy se je pokoušíme pěstovat včetně přesazování. Ctít by se mělo heslo, že vše souvisí se vším.



Zdeněk Žáček

Re: černající listy
Autor: Patrik Hudec prezident společnosti (IP zapsáno)
Datum: 09.09.2004 17:48

Efko, kdyz vezmu zdravy list mucholapky bez korenu, tak ji taky asi (nekdy) zachranim ... ;o)
Samozrejme, ze mucholapka roste hezky volne (na balkone), ja je taky nedusim pod poklickou, ale nemocny jedinec je neco jineho, vyssi RVV mu prospeje v regeneraci. A pochopitelne zrovna tato MR neni na mensi RVV zrovna citlivka, jak jste ostatne sama podotkla (neplati vsak obecne!). Tak at kyticky hezky rostou!

Pekne receno, Morlore.

Re: černající listy
Autor: Eva Podbrdská (IP zapsáno)
Datum: 15.09.2004 15:44

2Morlor: tak nějak to bylo myšleno - že většinou člověk vidí jenom listy a nezajímá ho, co se děje pod zemí a okolo... vy jste to vyjádřil mnohem elegantnějismiling smiley
2Chtorr: souhlasím (tak nějak jsem to taky myslela, asi dneska zůstávám nepochopena...smiling smiley) A díky za přání, nápodobně!

Re: černající listy
Autor: Zdeněk Žáček čestný prezident společnosti (IP zapsáno)
Datum: 16.09.2004 09:21

Efko:
Jsem rád, že jsme si porozuměli.



Zdeněk Žáček

Jdi na stránku: Předchozí12
Aktuální stránka: 2 z 2


Toto fórum je dočasně otevřeno pouze ke čtení. Prosím, zajděte sem zase později.

This forum powered by Phorum.
rss