Darwiniana

Seznam diskusních fór - Pěstování v bytě : 
domaci paludarium
Autor: lineari (IP zapsáno)
Datum: 05.01.2012 15:29

Dobry den
Rad bych se svami podelil o sve paludarium a rovnou pozadal i o pomoc.Uz si nevim rady.Mam ho doma uz trictvrte roku a porad to neni to prave orechove prave uplne naopak.Velikost je 150x50x40 cm, 2 zarivky osram fluora 36W, tepota zhruba 27°C ,jsou vysazeny primo do raseliny s piskem v pomeru podle oka smiling smiley ...rostliny jsou male zakrnele pomalu rostou,chybi jim chut do zivota.Nektere se vzrustem nepohli vubec.Co jsem si tak procital o pestovani vsude je psano vesmes to same-vlhkost-svetlo-vzdusna puda.Premyslel jsem jestli by to nemohlo byt pudou,ze bych je rozesadil do mensich kvetinacku pridal tentokrat i perlit a nasledne veskerou raselinu v akvariu nahradil piskem a cele kvetinacky tak zahrabal.Zabranilo by se tak i plisni a casem by pisek snad porostl i mechem.Chvili byl uvnitr i ventilator pro cirkulaci vzduchu ten jsem ale pred mesicem odstranil mam dojem ze mi delal suchy vzduch diky zarivce umistene uvnitr ted pravidelne rosim a darlingtonie se trosku zvetsila a heliamphora vyhodila dva nove listecky

Dekuji za kazdou radu
Foto: [lineari.rajce.idnes.cz]




druhova rozmanitost: Nepenthes lowii, Nepenthes rajah, Nepenthes sanguinea, Drosera nitidula subsp. omissa x Drosera occidentalis subsp. occidentalis, Drosera paradoxa, Heliamphora heterodoxa, Nepenthes ephippiata, Nepenthes ramispina, Nepenthes ampullaria, Nepenthes bicalcarata, Nepenthes northiana, Nepenthes rafflesiana, Nepenthes veitchii, Darlingtonia californica, Nepenthes albomarginata, Sarracenia flava, Sarracenia hybrid (S. leucophylla x S. flava ,Drosera binata

Re: domaci paludarium
Autor: Michal Rubeš správce webu (IP zapsáno)
Datum: 05.01.2012 16:22

Dobrý den,
na tak velké paludárium máte, podle mého názoru, málo světla. Flora zářivky moc svítí, navíc jsou fialové a kytky pod nimi vypadají jako ze špatného hororu.

Zkuste je vyměnit za levné, úplně obyčejné. Jednu se studeným světlem a druhou s teplým. Nebo ještě lépe: Přidejte je k těm Florám.

Zářivky dejte mimo vitrínu. Jsou teplé a rychle vysuší vzduch.



http://www.termiter.cz/dokuwiki/_media//logo.png
Michal

Re: domaci paludarium
Autor: Miloslav Macháček (IP zapsáno)
Datum: 05.01.2012 17:02

Paludárim je moc hezké a pěkně zarostlé - vypadá přirozeně (samozřejmě až na druhové složení, což ale vůbec nevadí) - krásná práce. Určitě Vám dělá radost - minimálně bude, až se dořeší osvětlení. Je i na tom mechu vidět, jak se táhne za světlem. Zářivky bych nevyměňoval, když už tam jsou. Jak míše Michal, dal bych tam ještě nějaké další - buď ty obyčejné, nebo nějaké s teplé. Dodá to víc světla a zkoriguje to estetičnost barev pro naše oko smiling smiley

P.S.: Ja pod zářivkami pěstuji celoročně malé rosnatky, jihameričanky a výsevy rosnatek. Na zimu sem přidávám ještě híznatky a cistifloru. Proč to píšu, jsou to na světlo náročné rostlinky. Osvětluji podobným osvětlením, ale mám ho tak max 10cm od rostlinek, aby měli co nejvíce světla a zase moc je to nehřálo (jihoameričanky a zatahující). Což u Vás asi nepůjde, takže pouze to dodání dalších.

__________________________
---Slávek---
email: slavek(zav.)mh2net(.)net
[i]Pěstované:Darwiniana nebo CPUK
Sbírka - fotky naleznete někde tu: Fotky



Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Miloslav Macháček (05.01.2012 17:05)

Re: domaci paludarium
Autor: Adam Veleba člen správní rady (IP zapsáno)
Datum: 05.01.2012 17:04

Řekl bych to takhle, na výběr kytek, který ve vitríně máte, nevypadají vůbec špatně. Máte tam totiž kombinace rostlin, které bych dohromady nedával a u některých druhů se divím, že ještě stále rostou. Ty kytky ovšem leckdy vydrží víc, než by kdo čekal. I když... jaká je tam teplota v noci?

Každopádně, nejprve bych zářivky dal tak, aby nebyly uvnitř spolu s kytkami. Zářivky bych raději nějaké přidal než nahrazoval - flora zářivky jsou dobré, ale je lepší je kombinovat s bílou aby bylo spektrum plnější. Pro začátek bych to zkusil s jednou zářivkou, uvidíte, jak zareagují kytky.

Ten nápad s rozesazením rostlin do květináčků podporuji - rašelina s pískem obvykle vyhovuje třeba rosnatkám, ale láčkovky z ní moc šťastné nejsou, těm svědčí mnohem lehčí směs. Bude-li na povrchu substrátu v květináčích rašeliník, časem se rozšíří i na písek.

No a asi bych taky přistoupil k jistému rozdělení rostlin podle podmínek, jaké upřednostňují. Například: Drosera paradoxa je velmi teplo a světlomilná, Drosera binata na zimu obvykle zatahuje a zvládá i slabší mrazy. Nepenthes rajah či lowii jsou horské kytky, které dávají přednost nočnímu poklesu teplot, podobným podmínkám holduje Heliamphora heterodoxa, Nepenthes bicalcarata či ampullaria jsou nížinné druhy teplých tropů. A to nemluvím o špirlicích a darlingtonii, všechny tyto rostliny mají také zimní dormanci (i když opět, nedoporučuje se většinou vystavovat silnějším mrazům) a v zimě jim pokojové teploty moc nesvědčí.

Takže tak nějak...
Adam

Re: domaci paludarium
Autor: Miloslav Macháček (IP zapsáno)
Datum: 05.01.2012 17:06

Adam to popsal mnohem lépe než já grinning smiley

__________________________
---Slávek---
email: slavek(zav.)mh2net(.)net
[i]Pěstované:Darwiniana nebo CPUK
Sbírka - fotky naleznete někde tu: Fotky

Re: domaci paludarium
Autor: lineari (IP zapsáno)
Datum: 05.01.2012 17:43

Mnohokrat dekuji za reakce.
Sezenu si vrchni sklo (zhruba 5mm tluste?) dalsi zarivkove teleso a obe je polozim na to sklo.Nejprve poresim svetla a pote budu podle reakce rostlin premyslet o presazeni do prodysnejsiho substratu(spise urcite).Nejlepsi je pisek+perlit?

takze rikate ze tato kombinace vsech rostlin je smrtici grinning smiley vzdycky jsem si pral mit vsechny druhy pohromade mit z toho jednu velkou dzungli.chtel bych si casem udelat velkou skrin aspon 180x150x..cm je to realne? kdyz uz ted s tim bojuji..

Re: domaci paludarium
Autor: Michal Rubeš správce webu (IP zapsáno)
Datum: 05.01.2012 17:58

Já bych to složení kytek nechal jak je. Když se to nějaké opravdu nebude líbit, tak chcípne, nebo ji dáte jinam. Jsem zastánce domestikace a tvrdé výchovy. smiling smiley



http://www.termiter.cz/dokuwiki/_media//logo.png
Michal

Re: domaci paludarium
Autor: Zbyněk Elingr (IP zapsáno)
Datum: 05.01.2012 18:18

Pěstované kytky mají často rozdílné nároky, ale zase bych to nepovažoval za nemožné je mít takto u sebe, z vlastní zkušenosti vím že kytka dokáže vcelku dobře růst i mimo optimum uváděné v literatuře. Ovšem může pak být náchylnější na různé patogeny. Mám třeba takto N.madagascariensis kousek od heliamphor a jak spokojene láčkuje. Je třeba nebát se experimentovat ale pak se pěstitel musí vyrovnat i s neúspěchy některých pokusů. (i slepá ulička je výsledkem pokusu)

Co se týče osvětlení tak bych taky přidal zářivku. Svítím 2x 55W zářivkami ze vzdálenosti 50cm nad dnem a nemyslím si že je to moc, obzvláště pro heliamphory.

Zamlouvá se mě to usazení květníků a zamaskování substrátem. Sám jsem to z praktických důvodů již zavrhl ale estetický přínos je nesporný. Takhle se na to dá přeci jel lépe koukat a není to jen pěstírna.

Na velkou skříň uváděných rozměrů už by to ovšem chtělo svítit výbojkou.

http://www.carniflora.cz/minibaner.gif

Re: domaci paludarium
Autor: Adam Veleba člen správní rady (IP zapsáno)
Datum: 05.01.2012 18:34

Tloušťku skla bych volil s ohledem na rozměry, aby se při manipulaci nerozbilo - těch 5 mm zní dobře, ale sklenář nejsem smiling smiley V tomto případě (150 cm délka akvária) bych možná doporučil mít krycí sklo na dvě nebo tři části - bude to snažší při manipulaci.

Lehčí substrát (zejména pro láčkovky) by měl obsahovat nejen rašelinu, písek a perlit, ale vhodné jsou i další složky - polystyren, kousky rašeliníku, dubové kůry, seramisu... není potřeba tohle všechno, stačí udělat prostě nějaký lehký mix. Mimochodem, doporučuji dávat pozor, aby květináče s láčkovkami nestály trvale ve vodě. Podobně je na tom i heliamfora, ale ta jako substrát nejlépe ocení mix rašeliny, písku a perlitu (nebo lze místo perlitu dát seramis).

Udělat velkou vitrínu a džungli kytek je samozřejmě možné. Jen je potřeba opatrněji vybírat druhy, které si tam dáte. Momentálně máte rostliny teplých tropů, rostliny tropických hor, rostliny mírného pásu a subtropů. Každá skupina potřebuje něco jiného - z té poslední tam máte akorát trpasličí rosnatky a nějaké další (jako D. capensis), které vidím na fotce.
Druhy mírného pásu nejsou do bytu moc vhodné, neboť dělají parádu jen část roku, během zimy "spí" (špirlice, darlingtonie, Drosera binata). Nejlépe je jim přes léto ve skleníku na zahradě a v zimě ve sklepě.
Druhy teplých tropů jsou vhodné do domů či bytů s teplotami víceméně trvale nad 20 °C, přes den klidně i ke 30 °C. Je to zejména část seznamu láčkovek.
Druhy tropických hor (to jsou horské láčkovky a heliamfory) jsou na teplotu poněkud náročnější - přes den jsou ideální teploty 20 až 25 °C, v noci je velmi vhodný pokles pod 20 °C. Jsou lepší do starých domů s tlustými zdmi, do sklepa a podobně. Samozřejmě je technicky možné vyrobit chlazení a kytky mít i v teplém bytě, jen je to poněkud dražší a trochu víc to žere elektřinu, čím větší prostor, tím víc.

Stačí si vybrat, pak si udělat vitrínu a naplnit ji vhodnými rostlinami. Ve všech skupinách se najdou opravdu pěkné druhy, i když já osobně mám tendenci považovat za nejkrásnější právě druhy tropických hor (ať už láčkovky, heliamfory, orchidejokvěté bublinatky, rosnatky...).

Samozřejmě, jak píše Michal nebo Zbyněk, lze to provést i poněkud drastičtěji - i když, jak píše Zbyněk, kytky v méně vhodných podmínkách jsou náchylnější k patogenům a pěstitel se musí vyrovnat s tím, že některé to nepřežijí.
Téma je to dlouhé a názory pěstitelů se různí smiling smiley
Adam

Re: domaci paludarium
Autor: Petr Vacek (IP zapsáno)
Datum: 05.01.2012 20:49

Ja bych vyhledove urcite vyndal ty spirlice a darlingtonii, protoze stejne prerostou casem to akvarko. Myslim, ze ty spirlice by tam i rostly i kdyz jejich ekologicke optimum je jinde ale jsou celkem prizpusobive. Mam zkusenosti z minulosti s pestovanim spirlic v techto akvarijnich podminkach celkem dobre, obcas pouze uhnije oddenek ale malokdy kvetou.
Ja trebas vsechny druhy spirlic a darlingtonie pestuji na terase celorocne venku. Pouze na zimu, pokud denni teploty klesnou dlouhodobeji vyrazne pod nulu, tak je soupnu do sklepa, kde je uplna tma a teplota cca 8C. Letos je to trosku zajimave, ze si jeste lebedi venku a to je uz leden.



Upraveno 2 krát. Naposledy upravil Petr Vacek (05.01.2012 20:53)



Toto fórum je dočasně otevřeno pouze ke čtení. Prosím, zajděte sem zase později.

This forum powered by Phorum.
rss