Darwiniana

Seznam diskusních fór - Technika : 
UV zářivky
Autor: Martin Klásek (IP zapsáno)
Datum: 29.07.2004 16:31

Zdravím, chtěl bych se vás zeptat, jestli někdo nemáte zkušenosti s UV zářivkovými trubicemi? Slyšel jsem, že se UV dělí do několika skupin a některé jsou pro rostliny vhodné a jiné jim velice škodí. Tak pokud někdo s tímto máte zkušenosti, tak dejte prosím vědět.

S pozdravem MK

Re: UV zářivky
Autor: Zdeněk Žáček čestný prezident společnosti (IP zapsáno)
Datum: 30.07.2004 09:58

Klasiku,

v magazinu DARWINIANY TRIFID vyšlo několik velmi podrobných článků o umělém osvitu. Obraťte se na našeho správce archivu starších čísel TRIFIDů, RNDr R. Pichla, a požádejte ho, aby vám čísla s tímto tématem vyhledal. Pokud jsou tato čísla k mání, domluvte se s ním na dalším.
Jinou možností je CHRAMST! Myslím, že umělému osvitu tam byl věnován článek (kolega M. Šula).



Zdeněk Žáček

Re: UV zářivky
Autor: Michal Rubeš správce webu (IP zapsáno)
Datum: 30.07.2004 11:25

Některá starší čísla jsou již dostupná jako skeny na adrese [www.darwiniana.cz]. Další budou následovat.





http://www.termiter.cz/dokuwiki/_media//logo.png
Michal

Re: UV zářivky
Autor: Martin Klásek (IP zapsáno)
Datum: 30.07.2004 18:42

Tak mi prosím napište nějaká čísla Trifidu, ve kterém se to nachází. Já to vše stahovat nebudu. A zajímají mě jen UV.

Díky

Re: UV zářivky
Autor: Michal Rubeš správce webu (IP zapsáno)
Datum: 30.07.2004 18:58

Hledat to nebudu, na to nemám čas, ale většina obsahů Trifidů je na adrese [www.darwiniana.cz].





http://www.termiter.cz/dokuwiki/_media//logo.png
Michal

Re: UV zářivky
Autor: Zdeněk Žáček čestný prezident společnosti (IP zapsáno)
Datum: 30.07.2004 19:22

Klasiku,

Termiter Vám ukázal cestu, tak ji využijte. Máte též mé doporučení na RNDr R. Pichla, správce archivu starších čísel "T". O umělém osvitu se dočtete i ve všech publikacích, které pojednávají o pěstování MR (Studnička, Ježek, Švarc). V odborných akvaristických prodejnách se dnes prodávají speciální zářivky pro osvit rostlin. Myslím, že i tam byste se dozvěděl fundované informace.



Zdeněk Žáček

Re: UV zářivky
Autor: Martin Klásek (IP zapsáno)
Datum: 31.07.2004 18:03

Pokusím se tedy podívat do těch naskenovaných Trifidů, ale v prodejnách mi nic neřeknou, oni totiž nic neví, alespoň většinou.

MK

Re: UV zářivky
Autor: Zdeněk Žáček čestný prezident společnosti (IP zapsáno)
Datum: 31.07.2004 19:53

Ještě je tu možnost, že Vám dám mailový kontakt na kolegu Ing. J. Hepa. Na slovo vzatý odborník na umělé osvětlování. V současnosti s Darwiniana příliš v kontaktu není a tak nevím, zda se Vám ozve. Bylo by to bez záruky. Dejte vědět, zda to chcete zkusit.



Zdeněk Žáček

Re: UV zářivky
Autor: Martin Klásek (IP zapsáno)
Datum: 01.08.2004 08:28

Ano, to by bylo super, rád bych to zkusil. Zatím díky. Stáhnul jsem si ty Trifidy, ale o UV ani zmínka.

Re: UV zářivky
Autor: Zdeněk Žáček čestný prezident společnosti (IP zapsáno)
Datum: 01.08.2004 20:35

Klasiku,

zde mail na Ing. J. Hepa: (cenzurováno - posláno přímo Klasikovi)



Zdeněk Žáček

Re: UV zářivky
Autor: Dok (IP zapsáno)
Datum: 02.08.2004 13:54

1. Na web stránkách Darwiniana je xls soubor s přehledem článků z téměř všech čísel "T" a APMR. Stačí dát filtr "technika" a vyhodí to články o různých technických zářízeních k pěstování MR.

2. Zlouskal jsem všechny články o svícení, ale o UV je tam možná 1-2 věty, takže spíše přicházejí v úvahu další body.

3. Použijte jakýkoliv vyhledávač na síti a zadejte heslovitě to co hledáte. Vyhodí to spoustu věcí a také blbostí, ale určitě se tam něco najde. Nebude to konkrétně o MR, ale aspoň něco.

4. Hodně zajímavých informací je například v knize (učebnici) Walter Larcher: Fyziologická ekologie rostlin, ČSAV, 1988 a dalších - nutno si někde půjčit.

5. Pokud se zúčastníte setkání Darwiniana v září, přinesu Vám vybraná čísla "T" zdarma.

S pozdravem,

Richard Pichl

Re: UV zářivky
Autor: Martin Klásek (IP zapsáno)
Datum: 03.08.2004 19:15

Díky za kontakt, kontaktoval jsem p.Hepa a ten mi na mou otázku odpověděl, alespoň v kostce.

Re: UV zářivky
Autor: Zdeněk Žáček čestný prezident společnosti (IP zapsáno)
Datum: 03.08.2004 21:03

Rádo se stalo klasiku!
Máte štístko, že jste narazil na Morlora (neskutečná paměť, přehled a kombinace).



Zdeněk Žáček

Re: UV zářivky
Autor: ZP (IP zapsáno)
Datum: 04.08.2004 09:07

Jak ta odpověď v kostce zněla? O UV a rostlinách jsem toho moc nenašel.

Re: UV zářivky
Autor: Martin Klásek (IP zapsáno)
Datum: 04.08.2004 18:12

Odpověd zněla (zkopírováno z mého e-mailu):
Obecně se dá říct, že průchodem sklem nebo plexisklem světlo svoji UV složku ztrácí.
Skla, která UV záření propouštějí jsou speciální tenká, křemenná skla.
Pro Vás to ale není důležité. UV záření nehraje při fotosyntéze rostlin podstatnou roli.
Rostliny se zeleným chlorofilem (u červeného je to jinak) platí, že optimální využití energie nastává při vlnových délkách záření asi 360 - 480 nm (modrá) a 700 - 830 nm (červená). To by také měly být hlavní složky spektra Vašich světelných zdrojů. "Vybarvení" rostlin o kterém se zmiňujete je vlastně reakcí rostlin na dostatek záření v tomto spektru, kdy rostlina v pletivech může nahradit chlorofil jiným barvivem. V případě přebytku záření je to vlastně obranná reakce.
O přesnějším návrhu výpočtu intenzity osvětlení jsem psal seriál v čas. Pro seriózní návrh osvětlení je nutné znát přesný popis situace, takže Vám teď neřeknu, který sv. zdroj je ve Vašem případě nejlepší.

J. Hep

Re: UV zářivky
Autor: Dok (IP zapsáno)
Datum: 06.08.2004 15:28

The Sun is responsible for the development and continued existence of life on Earth. We are warmed by the Sun's infrared rays and we can see with eyes which respond to the visible part of the Sun's terrestrial spectrum. More importantly, visible light is an essential component of photosynthesis, the process whereby plants, which are necessary for man's nutrition, derive their energy. However, the deleterious effects of sunlight on biological systems are due almost entirely to radiation within the ultraviolet spectrum of the Sun's emission.

The ultraviolet region of the electromagnetic spectrum is subdivided into three bands termed UVA, UVB and UVC. The subdivisions are arbitrary and differ somewhat depending on the discipline involved. Environmental photobiologists normally define the wavelength regions as: UVA, 400-320 nm; UVB, 320-290 nm; and UVC, 290-200 nm. The division between UVB and UVC is chosen as 290 nm since ultraviolet radiation (UVR) at shorter wavelengths is unlikely to be present in terrestrial sunlight, except at high altitudes (Henderson 1977). The choice of 320 nm as the division between UVB and UVA is perhaps more arbitrary. Although radiation at wavelengths shorter than 320 nm is generally more photobiologically active than longer wavelength UVR, recent advances in molecular photobiology indicate that a subdivision at 330-340 nm may be more appropriate (Peak and Peak 1986).

4. Effects of solar UVR on plants

Twenty years ago virtually nothing was known about the effects of UVR on plants (Teramura 1986). Even today knowledge is principally limited to the effects on agricultural crops; little is known of the effects of UVR in other natural ecosystems such as forests, meadows, savannas, tundra and alpine areas (Tevini and Teramura 1989).

There are over 350 000 species of crop plants in the world and although 80 000 of these are edible, only about 3000 are harvested by man and used for food (Miller 1982). Of the 80 or so plant species that have been domesticated (Ehrlich et al 1977), just 15 species supply nearly all the food calories and three-quarters of the world's protein consumption (table 5).

The responses of plants to UV irradiation include physiological, biochemical, morphological and anatomical changes (table 6). In general UVR deleteriously affects plant growth, reducing leaf size and limiting the area available for energy capture. These findings have been achieved mainly through studies in greenhouses and exposure to artificial sources of ultraviolet radiation. Extrapolation to changes on crop yield as a result of increases in terrestrial solar UVR is difficult, and in those few field trials conducted outdoors the results were variable (Tevini and Teramura 1989). Furthermore, the effects of natural UVR on plants will be influenced by other stresses such as water shortage, mineral deficiency and increased concentrations of carbon dioxide. It is of note that increased ambient levels of CO2 (the greenhouse effect) have a beneficial effect on plants (Lemon 1983) but this may not necessarily compensate for the anticipated deleterious effects of increased ambient UVB as a consequence of ozone depletion.

Clearly more information is needed before a reliable assessment can be made on whether changes in ambient UVB are likely to affect significantly global crop productivity.

více na [www.ciesin.org]

Re: UV zářivky
Autor: Eva Podbrdská (IP zapsáno)
Datum: 22.08.2004 12:22

Zářivky s obsahem UV záření ve spektru jsou např. ReptiGlo, ale jak už název napovídá, používají se do terárií s plazy, aby si tito tvořili dost vitamínu Darwiniana a netrpěli odvápňováním kostí.

Re: UV zářivky
Autor: Kristýna Klára Novotná (IP zapsáno)
Datum: 18.09.2004 12:39

a jaké zářivky sou nejlepší pro Mr(jako zimní osvícení)?



Lacrimosa
ICQ:324-809-238
http://www.lacrimosa.wz.cz/wolfik.jpg

Re: UV zářivky
Autor: Richard (IP zapsáno)
Datum: 20.09.2004 11:34

Záleží pro jaké. Pro Dr, He, Pi, Ut a mladé Ne používám zásadně zářivky. Po pár letech jsem se dopracoval k obyčejným Philips Daylight 865-965 (6500K, cca 65 Kč) - spektrum je naprosto vyhovující a hlavně svítivost je 3250lm, což u speciálních zářivek (250 Kč)není. Používám nad akvárii 2x 120cm (14 hod denně) - kytky rudnou z rozpaků, co mají dělat s nadbytkem světla a rostou naprosto v pohodě. Akorát je zde omezení vertikální - maximálně 40-50cm. Co se týče UV, to ignoruj, sklem od akvária stejně neprojde. Jinak v "T" a v Chramstu je toho o svícení dost.



Toto fórum je dočasně otevřeno pouze ke čtení. Prosím, zajděte sem zase později.

This forum powered by Phorum.
rss