Chramst!
Víte, že většina druhů masožravých rostlin vyskytující se u nás je zákonem chráněná?

elektronická verze časopisu Trifid - vydává Darwiniana

Hledání v článcích
Bozi Dar
rubriky slovník autoři download ankety nastavení
<<  Leden  >>
PoÚtStČtSoNe
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31    
Redakce
Redakce
Připomínky pište do
diskuze
Tento časopis běží na
phpRS
WebArchiv - archiv českého webu

WebArchiv - archiv českého webu

Tak jsem si koupil reverzní osmózu

08. 12. 2005
Michal Rubeš
nápady
Několik let jsem vozil dešťovou vodu z chaty mých rodičů na zalévání kytek. Znamenalo to zajet tam autem nejméně jednou za tři neděle a naplnit kufr pětilitrovými lahvemi s vodou, ty pak vynosit do bytu a zablokovat s nimi čtvrtinu předsíně. Tomu je už konec.

S myšlenkou, že si koupím reverzní osmózu na úpravu vody, jsem koketoval více jak dva roky. Čas od času jsem se podíval, kolik takové zařízení stojí a vždy mne odradila cena, která se pohybovala od 7 tisíc výše. To je prostě moc, řekl jsem si a dál vozil vodu z chaty.

Na podzimní výstavě jsme si domů pořídili skleněnou skříň na kytky a po jejím osázení se spotřeba vody zvýšila asi o polovinu. Vodu jsem musel doplňovat co dva týdny. Situace se začala stávat kritickou, když táta vypustil kvůli čištění nádrž na dešťovku a nepršelo.

Minulý měsíc mne požádal Miloš Šula o zaplacení kartou společnosti do zahraničí. Byl jsem dost překvapený, když jsem zjistil, že chce kupovat reverzní osmózu. Cena byla velmi příznivá, v přepočtu na koruny asi 3.500,-. Zbaběle jsem počkal jak jeho nákup dopadne, jestli nebude problém s placením a zda mu dojde funkční zařízení.


Sestava filtrů na zdi. Vlevo s červeným nápisem mechanický filtr, vpravo s modrým uhlíkový filtr, uprostřed tuba s membránovým filtrem. Malý váleček je omezovač průtoku na hadičce s odpadní vodou.

Kupodivu šlo vše bez problémů, a tak jsem vzápětí objednával také. Konkrétně to byla Aqua Medic reverse osmósis Easy Line 90, která v německém internetovém obchodu Aquadiskont stojí neuvěřitelných ? 104. V neděli 27.11. jsem ji objednal a ve středu dopoledne ji přinesl kurýr.

Vše bylo pečlivě zabalené, takže po cestě mohlo jen těžko dojít k nějaké újmě. Obzvlášť mne překvapila hrst bonbónů v krabici, z čehož byl okouzlen synek Tonda.

Vlastní montáž provedl můj táta, který je, narozdíl ode mne, manuálně zručný. Nebylo to ale nijak složité. Celé zařízení se přišroubovalo dvěma hmoždinkami na zeď, tlaková voda se přivedla z kohoutu na pračku. Tam bylo potřeba jen koupit a namontovat rozdvojku s dalším uzávěrem, takže pračka a osmóza mají svůj vlastní kohout. Odpadní voda se svedla do sifonu umyvadla a hadička s čistou vodou byla prodloužena jinou hadičkou tak, aby dosáhla do vany. To proto, že za hodinu se přefitruje asi 3,3 l vody, tak abyste se pojistili proti přetečení, je dobré postavit láhev do vany a do ní zastrčit hadičku. Když přeteče, k sousedům se nedostane.


Kohouty s tlakovou vodou. Černý vpředu jde do pračky, červený vzadu do filtrů. Kouhout není součástí dodávky, hadička se šroubením na 3/4 coulu.

Kvalitu vody jsem určil velmi hrubým způsobem a to ohmetrem. Prostě jsem změřil na umělohmotné lžičce odpor kapky vody z vodovodu, z osmózy a dešťovky. Voda z osmózy a z dešťovka vykazovaly zhruba stejné hodnoty, voda z vodovodu byla o řád vodivější. Takže to zařízení asi funguje.

A jak celé zařízení funguje? Tlaková voda se nejdříve prožene přes velmi jemný mechanický filtr, kde se zachytí mikronečistoty, následně pak putuje do filtru s aktivním uhlím. Tak se zbaví především chloru. Pak teprve se dostane do hlavního filtru s polopropustnou membránou. Na tomto místě jsem chtěl popsat princip, ale na stránkách firmy Aquel jsem našel pěknou úvahu MUDr. Václava Šafka, Ph.D., ve které je vše hezky popsáno. Z membránového filtru vedou dvě hadičky. Na té odpadní je regulátor tlaku, který udržuje vyšší tlak na jedné stěně membrány. Druhou hadičkou pak proudí čistá voda (údajně 98%). Tedy proudí, spíše kape. Na jeden díl vyprodukované vody připadnou asi tři díly vody odpadní.

Hlavní filtr - membrána by měla vydržet podle používání a kvality vody asi 4 - 6 let, mechanický a uhlíkový filtr by se měl, zase podle kvality vody, měnit jednou nebo dvakrát do roka. U nás tyto filtry stojí kolem tisícovky, ale v Aquadiskontu jen ? 12, což je třetinová cena. Já jsem si pro jistotu koupil hned dva náhradní od každého.

Lahve z předsíně jsem vyházel a schovávám si jen dvě pětilitrové, které průběžně doplňuji. S touto vodou zalévám už všechny kytky v celém bytě, tedy nejen masožravky. Květináče se nezasolují, po rosení nezůstávají na listech a na skle mapy, vařím z toho kávu (je výborná), ...

Cena je velmi příznivá, placení kartou (pro členy společnosti) dostupné, dodání rychlé. Ideální dárek kytičkám pod stromeček!


komentáře (33) - poslat mailem - vytisknout článek


Darwiniana Všechna práva vyhrazena. Použití materiálů z těchto stránek pouze se souhlasem společnosti Darwiniana. Přímé odkazy na obsah jsou povoleny jen s uvedením zdroje. © 1991-2013 Darwiniana Darwiniana