Chramst!
Víte, že v Trifidu pravidelně vychází 3D fotografie?

elektronická verze časopisu Trifid - vydává Darwiniana

Hledání v článcích
Bozi Dar
rubriky slovník autoři download ankety nastavení
<<  Leden  >>
PoÚtStČtSoNe
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31    
Redakce
Redakce
Připomínky pište do
diskuze
Tento časopis běží na
phpRS
WebArchiv - archiv českého webu

WebArchiv - archiv českého webu

Jak pěstuji citlivku stydlivou (Mimosa pudica L.)

04. 08. 2008
Jan Fiebinger
rostliny Zdroj: Trifid 2003/3 (Tomáš Vencálek)

Citlivka stydlivá, tak zní české jméno této botanické kuriozity. Rostlina je známa především pro svůj atraktivní, okem viditelný pohyb, který spočívá ve sklápění jednotlivých sudozpeřených lístků a posléze i celého listu s řapíkem. Jedná se o tzv. seismonastii, tj. vyvolání pohybu vlivem mechanického podráždění. Rostlina má i tzv. nyktinastii, což je spánkový pohyb, kdy svírá listy na noc. Její původ je v tropické Americe, ale v současnosti se rozšířila pantropicky (roste v tropech celého světa).

Já jsem první semínka získal v roce 1995 z jedné známé botanické zahrady. Poměrně spolehlivě z nich vyklíčily semenáče, ale spousta z nich po vyklíčení „padla“. Ty, které vydržely, se měly přes léto čile k světu a vyrostly do výšky asi 40 cm (rostliny jsem po celou dobu pěstoval v panelovém bytě). Do konce léta bylo vše v pořádku, ale s nástupem krátkých dní začaly citlivky odspodu odlisťovat a po nějaké době jim zbyla jen „chocholka“ mizerných listů na vrcholu.



Rostliny jsem zjara zkrátil asi na 4 - 5 oček, ale po pár dnech začaly rádoby rašící očka vzdávat svůj boj o přežití a rostlina počala od řezných ran zasychat, až uhynula úplně.
Zakoupil jsem si tedy další semínka (daly se už poměrně dobře sehnat, dokonce i v Delvitě!) a vysel jsem je na rašelinu s pískem (2:1) do minifoliáčku. Po vyklíčení jsem citlivky prolil přípravkem Polyversem, abych předešel jejich odumírání a ztráty se tak minimalizovaly.

10
Listy citlivky stydlivé ( Mimosa pudica ) roztažené (kresba T. Vencálek)

Ve stádiu dvou pravých listů jsem je přesadil do směsi zahradnického substrátu a písku (3:1) a na dno kontejneru jsem dal jako drenáž jemný polystyren (cca 1 cm vrstvičku). Rostliny v panelovém bytě přes jaro krásně narostly a po 15. květnu jsem je umístil na jižní lodžii, kde je opravdu pořádná „výheň“. Trochu to s nimi zacloumalo (dostaly narůžovělý nádech stonků a listy výrazně zesvětlaly), ale už v polovině léta byly krásně vitální, kompaktní, plně kvetly a hlavně se zbytečně nesvíraly při slabém větru.
V půli září jsem rostliny umístil dovnitř do bytu na 1 m od jižního okna. Stonky jsem jim seříznul asi na 8 cm od země a ponechal pár listů. Řezné rány jsem zatřel balzámem na stromy.
Nakonec jsem si uchoval dvě mimózky, které tímto způsobem pěstuji už pět let. Za tu dobu vytvořily pěkné dřevnaté kmínky, spolehlivě kvetou a vytvářejí klíčivá semena.

11
Listy citlivky stydlivé ( Mimosa pudica ) stažené (kresba T. Vencálek)


komentáře (4) - poslat mailem - vytisknout článek | Zdroj: Trifid 2003/3 (Tomáš Vencálek)


Darwiniana Všechna práva vyhrazena. Použití materiálů z těchto stránek pouze se souhlasem společnosti Darwiniana. Přímé odkazy na obsah jsou povoleny jen s uvedením zdroje. © 1991-2013 Darwiniana Darwiniana