Chramst!
Víte, že Drosera glanduligera dokáže své tentakule ke kořisti přitisknout během zlomku sekundy?

elektronická verze časopisu Trifid - vydává Darwiniana

Hledání v článcích
Bozi Dar
rubriky slovník autoři download ankety nastavení
<<  Leden  >>
PoÚtStČtSoNe
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31    
Redakce
Redakce
Připomínky pište do
diskuze
Tento časopis běží na
phpRS
WebArchiv - archiv českého webu

WebArchiv - archiv českého webu

Kniha Masožravé rostliny - Zdenek Ježek

14. 12. 2006
Borek
literatura
Po dlouhých 13 letech vyšla další knížka o masožravkách. Tentokrát se jedná o útlou brožurku. Přinesla některé nové informace o pěstování MR, přeci jen je více než 10 let od vydání první knihy dlouhá doba, během které bylo objeveno spoustu nových druhů a jiné druhy, ve sbírkách dříve nevídané, se stačily rozšířit a pěstitelé se je naučili pěstovat. Kniha ukazuje, jaké rostliny vlastně existují, jak chytají svou kořist, kde v přírodě rostou a jak je pěstovat. Důraz je ale kladen hlavně na popisy rostlin než na návody k pěstování.

1997, dotisk 2003, nakladatelství Květ, ISBN 80-85362-49-X, cena 55 Kč
64 stran, 22 fotek, měkká lepená vazba

Kniha Masožravé rostliny - Zdenek Ježek

Na úvod se čtenáři dozvědí, co jsou to masožravé rostliny, jaké jsou základní zásady jejich pěstování a kde je možné je pěstovat. Prostor je věnován i návrhu venkovního rašeliniště. Dále následuje popis jednotlivých rodů rostlin, který je na rozdíl od první knížky řazen dle funkce pastí. Nejprve masožravé rostliny s gravitačními pastmi typu „láčka“ (špirlice, heliamfory, láčkovice, darlingtonie a láčkovky). Dále masožravky, lapající kořist pomocí lepkavých listů (rosnatky, Ibicella, Triphyophyllum, rosnolist, tučnice, biblidy, roriduly), rostliny se svěracími pastmi (mucholapka, aldrovandka) a masožravky s pastmi typu „sací měchýřek“ (bublinatky, Polypompholyx, Biovularia, Genlisea). Autor používá básnické vyjadřování a rostliny nazývá "Tajemní obyvatelé Ztraceného světa – sluneční džbánky (Rod Heliamphora)" nebo "Smrtonosné konvice z asijských džunglí – láčkovky (rod Nepenthes)". Na konci knihy je jedna celá stránka věnována Darwinianě a následuje seznam další literatury o MR.

V jednotlivých kapitolách je vždy popsána historie objevování rodu, ekologické nároky, popis rostlin a stavby pastí a pěstování. Pěstování je přitom popsáno spíše z pohledu napodobení ideálních podmínek na přírodní lokalitě než z pohledu možností amatérského pěstitele. Chybou je úplné zavrhování pěstování v otevřené bytové kultuře; mnoho lidí úspěšně pěstuje MR volně na okenním parapetu. Za 10 let od vydání knihy do současnosti (druhé vydání v roce 2003 bylo nezměněné) se mnohé změnilo. Už neplatí, že darlingtonie, heliamphory a horské láčkovky patří jen do sbírek odborníků a botanických zahrad. Dostupnost rostlin je dnes také mnohem lepší a výběr veliký. I toto srovnání s minulostí je ale zajímavé. Stejně tak tehdejší ceny rostlin v DEM.

Jak již bylo zmíněno, kniha je zajímavá popisy rostlin, jejich stavby a podmínek na přírodních lokalitách, které se v čase tolik nemění. Návody na pěstování tvoří minoritu a jsou do značné míry překonány. Proto se již v současnosti výhoda této knihy ztrácí.


komentáře (4) - poslat mailem - vytisknout článek


Darwiniana Všechna práva vyhrazena. Použití materiálů z těchto stránek pouze se souhlasem společnosti Darwiniana. Přímé odkazy na obsah jsou povoleny jen s uvedením zdroje. © 1991-2013 Darwiniana Darwiniana