Chramst!
Víte, že kalendář akcí a událostí okolo masožravých rostlin si můžete přidat do svého Google kalendáře jednoduše tak, že do políčka "Přidat kalendář přítele" napíšete info@darwiniana.cz? Žádná akce pořádaná Darwinianou vám už neuteče.

elektronická verze časopisu Trifid - vydává Darwiniana

Hledání v článcích
Bozi Dar
rubriky slovník autoři download ankety nastavení
<<  Leden  >>
PoÚtStČtSoNe
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31    
Redakce
Redakce
Připomínky pište do
diskuze
Tento časopis běží na
phpRS
WebArchiv - archiv českého webu

WebArchiv - archiv českého webu

Tip pro pěstitele trpící nedostatkem prostoru

16. 08. 2006
Michal Ducháček
nápady Zdroj: Trifid 1996/2
Řada pěstitelů se s tímto problémem potýká a řeší jej např. společným pěstová­ním bublinatek a špirlic, bublinatek a rosnatek, apod. v jednom květináči, přičemž však zaniká krása jednotlivých druhů. Nabízím možné řešení pro soužití bublinatky a rosnatky v jednom akváriu, aniž by se vzájemně jakkoliv omezovaly.

Vycházím z toho, že řada druhů terestrických bublinatek roste v přírodě ponoře­ně (submerzně) - viz např. článek v jednom ze star­ších čísel APMR pod náz­vem "Utrikulárie mokřa­dů mysu Le Grand" (A. Lowrie). Bublinatku Utricularia dichotorna jsem nejprve pěstoval běžným způso­bem.

Podívejme, bublinatka...
Podívejme, bublinatka..., kresba © B. Šponarová

Dobře rozrostlý ko­berec, který vytvořila, jsem zaplavil asi 8 cm vy­sokým sloupcem vody, která časem nabyla typic­ké zlatavé barvy. Rostlina pak vytvořila hustý porost pentlicovitých, až 5 cm dlouhých asimilačních prýtů. Při maximálním osvětlení (pěstována na západním okně) koncem léta bohatě vykvetla. V období letních veder stoupala teplota vody asi na 40° C. Při hladině se výborně dařilo játrovce trhutce plovoucí (Riccia fluitans), kterou jsem tam nasadil. Vytvořila hustý a souvislý porost, jenž byl ale dobře proniknu­telný pro květenství bublinatky. Na tento porost jsem položil několik exemplářů rosnatky Drosera capillaris spolu s několika jedinci rosnatky D. capensis. Rostliny tak doslova plavaly na vodní hladině s důkladně očištěnými kořeny a s odstraněnými odumřelými listy (v podstatě hydroponické podmínky). Porost trhutky je udržoval nad hladinou.

Rostlinám se dařilo výborně, vytvořily mnoho listů a poměrně dlouhé kořeny (vzdušná vlhkost a osvětlení jako při normální kultivaci).

Výhodou tohoto způsobu pěstování je také to, že jsou dobře vidět pasti bublinat­ky, které se tvoří při povrchu substrátu. Nevýhodou je ovšem nesnadná manipulace s bublinatkou, a to hlavně v období, kdy se tvoří řasy. Často se při jejich odstraňo­vání naruší celistvost potahu trhutky.

Tento problém by snad šel odstranit tak, že bychom pěstovali rosnatky na vrstvě skelné vaty nebo na podobném smáčivém materiálu (který by ale nebyl zcela neprůsvitný), přičemž horní a spodní hranici by tvořila dvě síťová pletiva. Taková soustava upevněná pod vodní hladinou tak, aby alespoň spodní hranicí zasahovala do vody, by byla jistě vhodným útočištěm pro řadu nenáročných druhů, nevyjímaje ani druhy trpasličích rosnatek.

Převod rostlin do normální kultury hodnotím jako bezproblémový. U rosnatek je třeba dát pozor na zanesení trhutky na povrch rašeliny, kde se jí rovněž výborně daří, ale lze ji bez problémů odstranit. Bublinatku U. dichotoma jsem prostě zasy­pal mokrým pískem - tenounkou vrstvičkou. Za vyšší relativní vzdušné vlhkosti pak celkem rychle obrazila.


komentáře (3) - poslat mailem - vytisknout článek | Zdroj: Trifid 1996/2


Darwiniana Všechna práva vyhrazena. Použití materiálů z těchto stránek pouze se souhlasem společnosti Darwiniana. Přímé odkazy na obsah jsou povoleny jen s uvedením zdroje. © 1991-2013 Darwiniana Darwiniana