Chramst!
Víte, že v obchodě Darwiniany najdete krom rostlinného materiálu také substráty, květináče netradičních rozměrů, českou i cizojazyčnou literaturu, příp. suvenýry s masožravými motivy (trička, odznáčky,...)?

elektronická verze časopisu Trifid - vydává Darwiniana

Hledání v článcích
Bozi Dar
rubriky slovník autoři download ankety nastavení
<<  Leden  >>
PoÚtStČtSoNe
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31    
Redakce
Redakce
Připomínky pište do
diskuze
Tento časopis běží na
phpRS
WebArchiv - archiv českého webu

WebArchiv - archiv českého webu

Počet zobrazených článků: 11 (z celkem 11 nalezených)

Pomsta kořisti
(Jan Fiebinger , příběhy, 01.12.2008)

Stalo se to jednou, když jsem pěstoval rosnatku Drosera intermedia v bytových podmínkách. Rozhodl jsem se, že rostlině přilepším, a proto jsem přilepil na několik listů pár ovocných mušek. Příští den ráno jsem chtěl shlédnout ten všem pěstitelům MR známý obrázek kořisti obtočené listy. Avšak ouha! Nejen že listy nebyly stočené, ale dokonce mušky beze stopy zmizely. Přece by nemohly všechny uniknout, když byly ze všech stran olepené sekretem?!
S údivem jsem tedy "nakrmil" rostlinu znovu, přičemž jsem vyčkal, až se listy rosnatky kolem kořisti pomalu obtočí. Příští den však byly mušky znovu pryč!
Rozhodnut vyřešit tuto záhadu jsem znovu položil na čtyři listy po jedné mušce. Listy se kolem kořisti ovinuly, ale jinak nic neobvyklého. Když nadcházela noc, umístil jsem do blízkosti rosnatky lampu přikrytou tmavě červeným filtrem, abych imitoval noční osvětlení tak, jak je tomu v některých ZOO. Pečlivě jsem sledoval květináček přibližně každých deset minut. Čas plynul, avšak stále se nic nedělo.


Přednáška o MR v Chomutově
(Jan Fiebinger , příběhy, 27.11.2008)

V r. 1994 jsem dostal možnost uspořádat přednášku o MR v Domě dětí a mládeže v Chomutově. Tenkrát mi bylo necelých 14 let. Přednáška měla úspěch, a proto ji každý rok s menšími obměnami opakuji. Pro DDM Chomutov tuto akci dělám zadarmo a vstupné se také nevybírá. Letošní "Povídání o masožravých rostlinách" se konalo 29.5. Zájem projevila i 8.ZŠ v Chomutově. Pro účel přednášky vytisknul DDM samostatný plakát. Ten jsem pak rozšiřoval po okolí a Dům dětí jej zasílal na všechny základní školy v okrese. Upoutávku na přednášku vysílalo regionální rádio Agara a vyšla i v novinách okresu Chomutov.

Protože každý rok návštěvnost mé přednášky stoupá, udělal jsem letos v jeden den přednášky dvě. První pro zájemce z 8.ZŠ (asi 2 třídy) a děti z kroužků DDM. Druhá přednáška pak byla určena pro veřejnost. Té se zúčastnilo přes 40 lidí. Většinou děti starší 10ti let, ale i dospělí. Ti se o přednášce dozvěděli právě z rádia, nebo z letáků.


Můj život s pěstitelem masožravých rostlin
(Jan Fiebinger , příběhy, 24.07.2008)

Když jsem se kdysi poznala s mým manželem Michalem, vlastnil moc hezký exemplář té naprosto nejobyčejnější a přesto neobyčejné rosnatky kapské. A tím to vlastně všechno začalo.
Připomíná se mi Čapkova povídka o vášnivém sběrateli kaktusů (Ukradený kaktus), který závěrem podotkne, že ženy nejsou schopny tvořit sbírky, že pro to nemají smysl, ba někdy ani pochopení. Možná, že to tak někdy vypadá, ale po pravdě řečeno, za mnohými velkými činy mužů stály vlastně ženy... Sbírám kaktusy. Jsou to mí drobečci a již dlouho se snažím se zdokonalovat v jejich pěstění. A jakmile se pro něco nadchnu, tak jsem pak členem různých spolků, chodím na výstavy, čtu literaturu a vůbec se všemožně snažím do problematiky proniknout. Michal měl ke své rosnatce ten nejvroucnější vztah. Byla mezi okny jeho kanceláře a v zimě jsme jí otvírali okno dovnitř, aby jí tam šlo trošku tepla. Byla (a je dosud) jeho mazlíček, a když jsme se po čase nastěhovali do garsonky ve Vršovicích, rozhodli jsme se, že by bylo dobré jí pořídit kamarádky. A tím pro mě začal život s pěstitelem masožravých rostlin. Na garsonku nevzpomínáme nostalgicky jen my dva, ale dozajista i všechny naše kytičky, které ji zažily. Patřila k ní totiž k jihu obrácená velká terasa, kde se nám všem v létě opravdu dařilo.


Po stopách životních osudů J.J.H. de Labillardiéra
(Jan Fiebinger , příběhy, 24.04.2008)

Se zkratkou Labill. se příznivci MR nejčastěji setkávají za latinskými názvy láčkovice australské (Cephalotus folicullaris Labill.) a rosnatky Drosera binata Labill. V botanické literatuře se zaměřením na MR se dozvíte, že jde o zkratku jména francouzského přírodovědce Labillardiéra. Domníval jsem se, že sehnání podrobných informací o jeho životě nebude problémem, ale už první pokusy naznačily, že jsem si zrovna nejsnadnější úlohu nevybral. Disponuji poměrně rozsáhlou přírodovědnou knihovnou včetně několika encyklopedických příruček. Bohužel, tato informační základna se ukázala jako zcela nedostatečná.


Za európskymi tučnicami
(Jan Fiebinger , příběhy, 17.04.2008)

V dňoch 3.-5. mája 2002 som sa ja, Ondřej Števko, Michal Parvanov, Andrej Děvečka a Jiří Sedlář vybrali za európskymi tučnicami. Expedícia nebola príliš bohatá na druhy, zaujímavá však určité bola, čo sa týká variability.


Výstava 2006 - Ve školce si nás pamatují
(Michal Rubeš, příběhy, 25.09.2006)

Výstava sice skončila, ale stále se zabývám jejími následky. Ráno ve středu 20. 9. jsme s Janou vedli Toníka do školky. Přišli jsme ke vstupním dveřím a na nich vidíme Tondovo jméno. "Šmarjá, co provedl, že je uveden na dveřích?". Teprve při bližším prozkoumání jsme zjistili, že oznámení není o Tondovi, ale o nás. Jednalo se o poděkování za prohlídku masožravek.


Škůdci v našich sbírkách MR, aneb jak jsem s nimi bojoval
(Pavel Chramosta, příběhy, 04.08.2006)
Snad žádná sbírka není úplně bez škůdců či jiných společníků z říše živočišné. Některých si často ani nevšimneme, jiní nás zas dokáží pěkně potrápit. V článku vám chci přiblížit své zkušenosti s tímto někdy až "organizovaným zločinem" ze strany hmyzu.

Jak jsem se dostala k pěstování masožravých rostlin
(Kateřina Braunová, příběhy, 09.10.2005)
Můj zájem o rostliny začal v roce 1994, kdy mi bylo osm let. S rodinou jsem byla na dovolené ve Ferdinandově v Jizerských horách. Navštívili jsme zdejší arboretum a odtamtud mám svůj první kaktus - Astrophytum ornatum. Později jsem si na různých výstavách začala kupovat další a další kaktusy. Začala jsem se o ně zajímat víc a zjišťovala si informace o mých druzích a o jejich pěstování. V roce 2004 jsem měla asi 15 kaktusů.

Já a FÓRUM
(Drahuše Chovancová, příběhy, 11.07.2005)
FÓRUM je velice, velice praktická věc, všem přístupná, aktuální problémy řešící. Nevíte-li si rady, zeptáte se. Bude vám odpovězeno a kytičky zachráněny. První odpověď do 24 hodin a připojí se další. Zní to jak vylepšený, nepravdivý inzerát, ale je to tak (sláva autorům a správcům).

Moje cesta k masožravkám
(Rostislav Kracík, příběhy, 25.08.2003)
Tomuto exotickému koníčku jsem propadl v roce 2000 (o dovolené). Navštívil jsem jedno německé zahradní centrum nedaleko Frankfurtu n.M.

Můj život s pěstitelem masožravých rostlin
(Jana Rubešová, příběhy, 15.05.2003)
Když jsem se kdysi poznala s mým manželem Michalem, vlastnil moc hezký exemplář té naprosto nejobyčejnější a přesto neobyčejné rosnatky kapské. A tím to vlastně všechno začalo.


Darwiniana Všechna práva vyhrazena. Použití materiálů z těchto stránek pouze se souhlasem společnosti Darwiniana. Přímé odkazy na obsah jsou povoleny jen s uvedením zdroje. © 1991-2013 Darwiniana Darwiniana