Jarní výsevy 2004

Autor: Rostislav Kracík <kracik(at)mybox.cz>, Téma: rostliny, Vydáno dne: 08. 03. 2004

V letošním roce jsem se rozhodl pro rozšíření své sbírky masožravých rostlin. Chci se pokusit o generativní způsob namnožení několika zajímavých druhů MR. Ze semenné banky Darwiniany jsem objednal několik druhů rosnatek (D. burmanni, D. ericksoniae, D. macrantha, D. venusta, D. stenopetala), bublinatek (U. arenaria, U. calycifida), tučnic (P. agnata, P. cyclosecta, P. lusitanica, P. vulgaris) a byblid (B. liniflora, B. filifolia).

Většina semen je stará max. 5 let, tak doufám, že klíčivost bude aspoň 50 %. Pouze semena Byblis filifolia jsou asi za horizontem klíčivosti, neb jsou z roku 1996.

Byblidy jsem vysadil v polovině února do směsi vláknité rašeliny a křemičitého písku (2:1) a nyní s napětím čekám, jestli náhodou některé semínko nevzejde. Semena byblid se vysévají rovnou do větších plastových květináčů, neboť u nich není možné jejich pozdější přesazování z důvodu neobnovitelnosti kořenového systému!


Ostatní semena jsem vysadil 6.3.04. Pro všechny druhy jsem použil stejný substrát. Rašelina + křem.písek (2:1). Rašelinu jsem pro jistotu důkladně v el.troubě propařil, abych eliminoval možnost výskytu plísní a parazitů.

Květináčky jsou umístěné na jižním okenním parapetu v miniaturním "skleníčku" s větracími otvory. Viz. Foto:


Tento "miniskleník " jsem koupil za pouhých 70 Kč v prodejně zahrádkářských potřeb.

Větrací otvory jsem nechal otevřené, aby nebyla vzdušná vlhkost příliš vysoká. Substrát u klíčících semen nesmí být přemokřený, mohlo by docházet k uhnívání. Stačí substrát pouze občas provlhčit měkkou vodou, v žádném případě by květináčky neměly stát ve vodě!

Teplota pro zdárné vyklíčení semen by neměla klesnout pod 20 °C.

Z vlastní produkce mám semena Drosera capensis (pink flower), kterých jsem za loňský, a částečně již i letošní rok sklidil něco přes 1000 (odhadem). Foto:


Tato semínka klíčí velmi snadno, i při nižších teplotách. Stále se mi pod mateřskými rostlinami objevují nové rostlinky.

Tyto 4 rosnatky "vyprodukovaly" veškeré mé semenné zásoby... Foto:


Další rosnatkou, od které mám větší množství semen je D. rotundifolia. Semena na podzim ukládám do chladničky, a v březnu provádím jejich výsev.

Letos se mi podařilo sehnat od Mgr. J. Nováka semena D. rotundifolia přímo z přírodních sběrů z oblastí Jeniseje, a západní Sibiře. Takže budu dělat takový malý experiment v porovnání mých D. rotundifolia (sběr České středohoří), a D. rotundifolia (sběr Rusko). Foto:


Jsem zvědavý, jestli se objeví nějaké alespoň nepatrné odchylky, třeba v rychlosti klíčení, růstu, zbarvení... atd.