Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


Víte, že tzv. fenestrace, vyskytující se u některých MR, mají za úkol prosvětlit láčku, aby se do ní hmyz nebál vstoupit?

chramst
Překlady této stránky:

Chramst!

Chramst! je všelidový internetový časopis o masožravých rostlinách. K dispozici je také jeho původní verze, ve které se však již nové články neobjevují.

Výstava 2016: Jdeme rozdělovat

Všechny finanční transakce týkající se letošní Výstavy jsou řádně proplaceny a zaúčtovány, takže už jen zbývá jako každý rok rozdělit mezi vystavovatele polovinu z čistého zisku jako výraz poděkování za zapůjčení rostlin do expozice a kompenzaci nákladů.

Letošní ročník úspěšně navázal na z pohledu návštěvnosti výjimečný rok 2015. Na vstupném jsme vybrali 58 290 Kč, tedy jen o zhruba osmnáct set méně než loni, z čehož jsme odvedli Botanické zahradě Na Slupi 35% podíl. Za pronájem stolů jsme od prodejců vybrali 5 400 Kč, ze kterých jsme uhradili Zahradě pronájem skleníku pro účely Výstavy ve výši 5 000 Kč. Vedle klasických výdajů za spotřební materiál a nezbytné propriety (rašelinu, křemičitý písek, kůru, pytle na vany, kelímky, tácky, igelitové tašky, toaletní papír, nalepovací číslice, atd.) a základní občerstvení pro pomocníky a prodejce (především balíky vod, pečivo a kávu), jsme měli také některé jednorázové náklady. Za všechny jmenujme v prvé řadě pořízení náhradního toneru do tiskárny a zaplacení propagační reklamy na sociální síti Facebook. Suma sumárum 14 593 Kč.

Celkové příjmy činily 63 690 Kč a výdaje 39 995 Kč, což znamená hrubý zisk 23 695 Kč. Detailní rozpis všech položek z níže uvedené tabulky viz Účetní kniha.

→ Číst dále...

2016-07-06 19:27 · Patrik Hudec

Výstava 2015: Jdeme rozdělovat

Všechny platby týkající se letošní Výstavy jsou proplaceny a zaúčtovány, takže zbývá jako každý rok už jen rozdělit mezi vystavovatele polovinu ze zisku.

Letošní ročník byl z pohledu návštěvnosti vskutku výjimečný a zdaleka nejlepší od roku 2006. Na vstupném jsme letos vybrali 60 105 Kč (tedy dvakrát tolik co loni), z čehož jsme odvedli Botanické zahradě Na Slupi 35% podíl. Za pronájem stolů jsme od prodejců vybrali 7 100 Kč, ze kterých jsme uhradili Zahradě pronájem skleníku Darwinianě pro účely Výstavy ve výši 5 000 Kč. Letos jsme neměli žádné větší jednorázové výdaje (vstupenky, NeverTear fólie i banner jsme kupovali loni), takže zbyly pouze klasické výdaje za spotřební materiál a nezbytné propriety (kůra, pytle, stínovky, propisky, kelímky, tácky, připínáčky, ubrousky, toaletní papír, atd.) a základní občerstvení pro pomocníky a prodejce (především balíky vod, pečivo a hlavně nezbytná káva na celý den) – to vše v úhrnu za 7 709 Kč. Rašelinu do expozice – 4 pytle po 250 litrech – nám opět velice ochotně darovala firma Rašelina, a.s, za což jí ještě jednou dodatečně jménem našeho spolku děkuji.

Celkové příjmy činily 67 205 Kč a výdaje 33 746 Kč, což znamená hrubý zisk 33 459 Kč. Detailní rozpis všech položek z níže uvedené tabulky viz Účetní kniha.

→ Číst dále...

2017-03-10 21:29

Nezapomeňte zaplatit členské příspěvky a předplatné na rok 2016

Milí členové Darwiniany a předplatitelé Trifida.

Uzávěrka prvního letošního čísla Trifida klepe na dveře, a proto vás prosím, abyste co nejdříve uhradili příspěvky / předplatné, pokud jste tak stále neučinili. V následujících týdnech vyřadím z databáze členy, kteří do té doby neuhradí příspěvky na letošní rok. Samozřejmě členství můžete obnovit i v průběhu roku, nicméně náklad TRIFIDa objednávám s ohledem na cenu pouze s malou rezervou a vystavujete se tím riziku, že pokud budete chtít časopis v papírové podobě, jednoduše už nebude.

→ Číst dále...

2016-05-08 14:25 · Patrik Hudec

Nezapomeňte zaplatit členské příspěvky a předplatné na rok 2015

Milí členové Darwiniany a předplatitelé Trifida.

Uzávěrka prvního letošního čísla Trifida klepe na dveře, a proto vás prosím, abyste co nejdříve uhradili příspěvky / předplatné, pokud jste tak stále neučinili. V následujících týdnech vyřadím z databáze členy, kteří do té doby neuhradí příspěvky na rok 2015. Samozřejmě členství můžete obnovit i v průběhu roku, nicméně náklad TRIFIDa objednávám s ohledem na cenu pouze s malou rezervou a vystavujete se tím riziku, že pokud budete chtít časopis v papírové podobě, jednoduše už nebude.

Nějaký čas se potýkáme jak s nedostatkem materiálů do TRIFIDa, tak s jeho sazbou, což vede mj. ke skluzu ve vydávání časopisu. Nepodařilo se nám najít dlouhodobé, koncepční řešení tohoto problému, a proto jsme nuceni snížit počet čísel na dvě ročně ze původních čtyřech. Tím se uleví jednak autorům, redakčnímu týmu i dalším spolupracovníkům a rovněž nebudeme muset jít např. cestou horší úrovně obsahu. Snížení počtu vydání samozřejmě promítneme do nižší ceny těm, kteří TRIFIDa odebírají v papírové podobě.

→ Číst dále...

2015-04-05 16:21 · Patrik Hudec

Výstava 2014: Jdeme rozdělovat

Všechny platby týkající se letošní Výstavy jsou proplaceny a zaúčtovány, takže zbývá rozdělit mezi vystavovatele polovinu ze zisku.

Na vstupném jsme letos vybrali 30 030 Kč, z čehož jsme odvedli Botanické zahradě Na Slupi 35% podíl. Za pronájem stolů jsme od prodejců vybrali 5 000 Kč, kterými jsme uhradili Zahradě pronájem skleníku Darwinianě pro účely Výstavy. Největší letošní výdaj představovalo pět tisíc vstupenek za 6 238 Kč, které nám po letech došly, a reklamní barevný PVC banner o rozměrech 1,5 × 4,0 m za 1 569 Kč. Spotřební materiál a nezbytné propriety / 100 ks NeverTear Premium, písek, kůra, pytle, kelímky, tácky, připínáčky, ubrousky, hadry na podlahu, toaletní papír,… spolu se základním občerstvením (především balíky vod, pečivo a nezbytná ranní káva) vyšly celkem na 4 821 Kč. Nezbytnou rašelinu, 4 pytle po 250 litrech, nám opět velice ochotně darovala firma Rašelina, a.s, za což jí ještě jednou dodatečně jménem našeho sdružení děkuji.

Celkové příjmy činily 35 030 Kč a výdaje 29 090 Kč, což znamená hrubý zisk 5 940 Kč. Detailní rozpis všech položek z níže uvedené tabulky viz Účetní kniha.

→ Číst dále...

2014-06-29 20:40 · Patrik Hudec

Nezapomeňte zaplatit členské příspěvky (předplatné) na rok 2014

Milí členové Darwiniany a předplatitelé Trifida.

Uzávěrka prvního letošního čísla Trifida klepe na dveře, a proto vás prosím, abyste co nejdříve uhradili příspěvky / předplatné, pokud jste tak stále neučinili.
Až půjde časopis do tisku, zanikne členství těm, kteří do té doby neuhradí příspěvky na rok 2014. Samozřejmě zaplatit můžete i později a stát se opět členem, ovšem vystavujete se riziku, že na vás už nevyzbyde Trifid v papírové podobně. Jeho náklad totiž s ohledem na cenu objednáváme opravdu jen s malou rezervou.

→ Číst dále...

2014-04-12 21:52 · Patrik Hudec

Kosiště – Letní kosení a odvážení biomasy

Fotografie a videa z této vydařené akce si můžete prohlédnout na stránkách Rosti Kracíka.

2014-02-16 17:34 · Jakub Štěpán

Kosiště – Vypořádání se s nálety

V sobotu 22.2. se uskuteční další úpravy na Kosišti. Čeká nás posekání náletů a případného rákosu a jejich následné odtahání na jednu hromadu. Práce nebude málo, proto každý, kdo má volný víkend a chtěl by ho strávit nějak užitečně, je vítán. Podrobnější informace těsně před akcí. Dotazy a přihlašování viz. vlákno na fóru

→ Číst dále...

2014-02-16 09:58 · Jakub Štěpán

Tajemný svět masožravých rostlin v Rakovníku

Všechny příznivce pěstování MR a jiných botanických kuriozit zve Botanická zahrada SZeŠ Rakovník na 9. ročník prodejní výstavy Tajemný svět masožravých rostlin, která se uskuteční v sobotu 31. 8. a v neděli 1. 9. 2013 od 9.00 do 17.00 hodin.

Čekají na Vás masožravé rostliny téměř ze všech kontinentů i naše domácí druhy. Uvidíte rostliny lovící svoji kořist pomocí lepivých listů (rosnatky, tučnice), barevných soudkovitých láček (láčkovky, špirlice, darlingtonie), mikroskopických měchýřků (bublinatky) i mucholapku podivnou, která aktivně loví kořist sklapovacími listy. Samozřejmostí je poradenská služba.

Zároveň probíhá v rámci oslav 50. výročí Botanické zahrady Střední zemědělské školy v Rakovníku i Den otevřených dveří BZ, takže neseďte doma a přijeďte se podívat.

2013-08-29 22:58 · Patrik Hudec

Výstava masožravek v Ústí nad Labem

V sobotu 21.9. od 10:00 proběhne přednáška o cestě za láčkovkami na Sumatru, poté bude následovat komentovaná prohlídka skleníků a od 14:00 další přednáška o cestách za evropskými tučnicemi. Obě přednášky bude provázet promítání velkého množství fotografií. Celý víkend jsou také vítáni všichni, kdo si chtějí o masožravých rostlinách a orchidejích neformálně popovídat.

14. 9. – 23. 9. denně včetně sobot a nedělí od 9 do 17 hodin se koná v botanické zahradě Katedry biologie Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem výstava Tropické orchideje a masožravé rostliny.

Zajištěna je poradenská činnost, kde se můžete setkat například s Jardou Neubauerem.

Součástí výstavy je i prodej exotických rostlin včetně orchidejí a masožravek od společnosti Terra Koruna.

2013-08-26 11:32 · Michal Rubeš
chramst.txt · Poslední úprava: 2013-12-09 13:13 (upraveno mimo DokuWiki)